Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Virtex - майстор
Привет на всички,

някои забелязъл ли е дали цените на кабелите са се вдигнали в последно време ?

Преди два-три месеца гледах СВТ кабел и помня цената на 3х1.5мм2 беше около 80лв за 100м ,сега е 90+
А за 3х2.5мм2 изглежда са вдигнати доста.

Може и да се бъркам, но ми е интересно дали някои е забелязъл някакви сериозни ценови промени напоследък.
Salvador - специалист
Напълно нормално. От декември миналата година до сега цената на медта е скочила с почти 30%, а това е основната суровина за производството на кабели.
Кики - специалист
Salvador написа:
Напълно нормално. От декември миналата година до сега цената на медта е скочила с почти 30%, а това е основната суровина за производството на кабели.
Без да се заяждам ама на турските и най-вече на китайските медта хич не е основната суровина.
Кики - специалист
Salvador написа:
Напълно нормално. От декември миналата година до сега цената на медта е скочила с почти 30%, а това е основната суровина за производството на кабели.
Без да се заяждам ама на турските и най-вече на китайските медта хич не е основната суровина.
А конкретно по въпроса, ми да има повишение на цените, и аз го забелязах преди месец-два. На какво се дължи! може би Salvador e прав.
Salvador - специалист
Цените вървят нагоре при металите. Медта в момента е 6300$ за тон. Миналата година по това време е била 4700. Това е борсова цена в Лондон, където основно правят сделките си европейските производители. Колкото до китайските кабели, за тях от 2013-та има антидъмпингово мито в ЕС. Както и за корейските, защото някои корейски производители хитруваха да внасят в ЕС китайски кабели. Но това вече не е на мода заради споразумнеията на ЕС с Украйна. Тия какви боклуци произвеждат...турското е просто КЛАСА в сравнение с тяхното...Засега не съм засичал украински кабели, но се появиха вече разни дребни електроуреди, химия, тапети и др. строителни неща....което значи че и кабелите са на път. Та...имайте го предвид....
Avas_co - майстор
Salvador написа:
Цените вървят нагоре при металите. Медта в момента е 6300$ за тон. Миналата година по това време е била 4700. Това е борсова цена в Лондон, където основно правят сделките си европейските производители. Колкото до китайските кабели, за тях от 2013-та има антидъмпингово мито в ЕС. Както и за корейските, защото някои корейски производители хитруваха да внасят в ЕС китайски кабели. Но това вече не е на мода заради споразумнеията на ЕС с Украйна. Тия какви боклуци произвеждат...турското е просто КЛАСА в сравнение с тяхното...Засега не съм засичал украински кабели, но се появиха вече разни дребни електроуреди, химия, тапети и др. строителни неща....което значи че и кабелите са на път. Та...имайте го предвид....
И аз забелязах, че цената скочи, но ...
Пък китайските кабели са като всяка китайска стока, за каквото платиш.
Пример - идват ми едни работи захранвани с преправяни компютърни захранвания, ми режа щепсъла и заголвам, гледам кабел 1-0,75 , да ама не, като заголя жилото и ... бе това има три пучи косъма, решавам да сложа кабелна тръбичка и ... филм, ми не мога да ги завия тия косми, решение - плюнча пръсти и ... но бързо трябва де се действа.
Същата ситуация с кабелче от УПС, май беше на ФСП( Фортрон), не че нещо нали, ама кабела си кабел.

Тема "Цени на кабели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: