Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dark_8877 - напреднал
Здравейте! Наложи се да пробивам в стената и за жалост оцелих кабела за бойлерът. Преди година го сменях с нов понеже беше по тънък сега е 4м2 кабела така де оцелих го и въпроса е кой е най-удачния начин по който мога да поправя нещата и да е сигурно. За смяна на кабел трябва да потроша теракота в две стаи затова очаквам хора с опит да предлагат. Лошо е че е "прекъснат" / всъщност не е прекъснат изцяло но сечението е наполовина поне/на 2см от плочката на пода . Предлагайте
plamen6703 - майстор
Ако не си прекъснал напълно кабела, а само си го "закачил" и бойлера работи, остави го така и не го закачай.
infomar
dark_8877 написа:
Здравейте! Наложи се да пробивам в стената и за жалост оцелих кабела за бойлерът. Преди година го сменях с нов понеже беше по тънък сега е 4м2 кабела така де оцелих го и въпроса е кой е най-удачния начин по който мога да поправя нещата и да е сигурно. За смяна на кабел трябва да потроша теракота в две стаи затова очаквам хора с опит да предлагат. Лошо е че е "прекъснат" / всъщност не е прекъснат изцяло но сечението е наполовина поне/на 2см от плочката на пода . Предлагайте
Ти мислиш да стане дори и без локално разбиване в мястото на скъсването ли? ако е в тръба изтегляш и сменяш.
На мястото слагаш лустер клема, изолираш с нагревен шлаух и замазваш с нова плочка.
dark_8877 - напреднал
plamen6703 написа:
Ако не си прекъснал напълно кабела, а само си го "закачил" и бойлера работи, остави го така и не го закачай.
ами ако леко го бях закачил, но мисля че поне на половина е сечението
dark_8877 - напреднал
infomar написа:
dark_8877 написа:
Здравейте! Наложи се да пробивам в стената и за жалост оцелих кабела за бойлерът. Преди година го сменях с нов понеже беше по тънък сега е 4м2 кабела така де оцелих го и въпроса е кой е най-удачния начин по който мога да поправя нещата и да е сигурно. За смяна на кабел трябва да потроша теракота в две стаи затова очаквам хора с опит да предлагат. Лошо е че е "прекъснат" / всъщност не е прекъснат изцяло но сечението е наполовина поне/на 2см от плочката на пода . Предлагайте
Ти мислиш да стане дори и без локално разбиване в мястото на скъсването ли? ако е в тръба изтегляш и сменяш.
На мястото слагаш лустер клема, изолираш с нагревен шлаух и замазваш с нова плочка.
нямам гофрирана тръба да изтегля , ако искам да усуквам кабели трябва къртене, ако го майстотя с лустър клема е ок , незнам кое е по- сигурно обаче?
rado_ev - специалист
Хубаво е да разкъртиш внимателно около кабела за да прецениш щетата. Тогава спокойно ще огледаш колко точно е засегнат кабела. За да сложиш лустър клема, трбва да прекъснеш жилото. Ако удареното жило е здраво , а само е нарушена изолацията, не е необходимо срязване на жилото. Тогава търси начин за възстановяване на изолацията. Ако се наложи свързване на жилото, връзката после не трябва да бъде замазана с мазилка или какъвто материал се използва за възстановяване на стената. Трябва да се направи някаква кутия т.е. връзката да бъде във въздушна междина. Това важи и дори само да изолираш повреденото жило.
Това са в общи линии различни варианти. Основният метод на работа зависи от конкретната ситуация. Успех с отстраняването на повредата. :)
plamen6703 - майстор
dark_8877 написа:
plamen6703 написа:
Ако не си прекъснал напълно кабела, а само си го "закачил" и бойлера работи, остави го така и не го закачай.
ами ако леко го бях закачил, но мисля че поне на половина е сечението
Остави нещата както са в момента и когато откаже ще му търсиш варианта. Варианта с лустер клема е като този в момента :wink:
moimoimoi - майстор
с колко жила е тоз новия кабел?
кое жило е засегнато? на фазата или нулата
защото ако кабела е с 2 жила и се прекъсне нулата става живото-опасно особенно за бойлер

споменаваш за теракота,плочки, таз дупка къъдето е оцелен кабела вътре в мокро помещение ли е
dark_8877 - напреднал
[quote="moimoimoi"]с колко жила е тоз новия кабел?
кое жило е засегнато? на фазата или нулата
защото ако кабела е с 2 жила и се прекъсне нулата става живото-опасно особенно за бойлер

споменаваш за теракота,плочки, таз дупка къъдето е оцелен кабела вътре в мокро помещение ли е
засегната е фазата, кабела минава в коридора, не е прекъснат но е на половина
dark_8877 - напреднал
здравейте! засегнал съм фазовия кабел, меатоположение- коридор до входната врата, сечението е на половина на преценка

Тема "Прекъснат кабел захранващ бойлер и пералня - как да го свържа отново?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: