Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Току що свърши филма по БТВ.. Даваха едни формули за студен синтез, ама не смогнах да ги запиша.. ще дебна повторението тия дни :-D :lol: :lol:
pitankata00 - специалист
И аз го гледах. Записах ги. Ще ти ги изпратя по пощата. Заедно с необходимите материали. :lol: :drinkers:

Иначе трафа дали е 300/5, 600/5.... ВСЕ ТАЯ. За мен беше важен принципа. :) А и все пак не съм инж.
ilko-gd - напреднал
Здравейте,

Ще използвам темата да попитам нещо. Трябва да монтирам един измервателен уред на SMA, който следи както производството от слънчевите панели, така и консумацията от мрежата. Трябва да го монтирам с токови трансформатори. Схемата е достатъчно ясна, но само едно нещо не ми е ясно.

Когато съм монтирал други измервателни уреди с токови трансформатори, винаги S2 извода го свързвам и към "земя", но при уредите с които съм се сблъсквал до сега, винаги напрежението се подава на отделна клема. Тук обаче в една и съща клема на уреда е включен и S2 извода на токовият трансформатор и проводника за напрежението. Това означава, че няма как да свържа S2 извода към земя. Самият уред като го мерих с мултицета и си представлява най-вероятно един шунт с амперметър, нищо интересно.

Въпроса ми е както е дадено на схемата ако свържа токовите трансформатори, те винаги ще са със затворена верига на вторичната намотка през шунта в уреда, но какво би станало ако в уреда настъпи повреда и някой токов трансформатор остане с отворена вторична намотка? Нали точно за тези случаи S2 извода го дават да се свърже към "земя".

Благодаря за помощта. Прикачвам и схемата.
Прикачен файл:
IMG-0239.jpg
ky-kyy - майстор
Ако един токов трансформатор остане с отворена вторична намотка, ще изгори :))
ilko-gd - напреднал
Да, знам. При този уред обаче заради начина на свързване не мога да свържа S2 към "земя" и тъй като ще го слагам на ниската страна в трафопоста ме притеснява ако уреда дефектира по някаква причина.
ky-kyy - майстор
Сякаш света ще се свърши с един траф....Ще си купиш друг :)
ilko-gd - напреднал
То е така, но тука става въпрос за 1250/5 трансформатори, разглобяване на шинопровод и т.н., повреди не са желателни, защото са свързани със спиране на работа. Шанс за пожар евентуално също.
ky-kyy - майстор
Е, сега е настъпил момента, да се приобщиш към религията и да отправяш горещи молитви към Бога на трансформаторите, да се свети шунта му :)
fbr - майстор
ср фев 24, 2021 6:11 pmilko-gd написа:
но какво би станало ако в уреда настъпи повреда и някой токов трансформатор остане с отворена вторична намотка? Нали точно за тези случаи S2 извода го дават да се свърже към "земя".
В уреда ако настъпи повреда, шунта би затварял веригата, даже останалата част от уреда да я няма. А извода S2 се свързва със земя, не поради опасност за работа с отворена верига, а за да се гарантира, че ще се задейства защита при к.с. между първична и вторична намотка на токовия трансформатор.
ilko-gd - напреднал
Да, шунта си съществува така да го кажем и без да е включен уреда, измерих го. S2 знам, че се свързва със "земя" освен за защита от късо и за да не "скача" потенциала на вторичната намотка недопустимо, така съм чел.

Тема "Токов трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: