Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pitankata00 - специалист
Здравейте,
Докато се занимавах с контактора за помпата на кладенеца четох доста неща. То човек докато чете все повече въпроси си задава. Искам да попитам нещо може би много просто.
Един токов трансформатор има преводно отношение 300/5. Ако вторичния ток е 0.5 А, тогава първияния колко е ? 60х0.5=30 А ? или 60*0.5*5=150 А ?!
ig_ivanov - специалист
Малко по-различно е приложението на токовия трансформатор, не да дава "вторичен ток". Най-просто казано: напрежението на вторичната намотка зависи от протичащия ток през първичната. За твоя случай (без данни за трансформатора)- ако при ток 10А през първичната имаш напрежение от 0,1В на двата и края, при коефициента който си дал 300/5 = 60 се получава, че на изхода на вторичната трябва да се получат около 6 волта. И едни други фактори се вземат предвид, но това е най-общо казано.
hidrazin - майстор
ig_ivanov написа:
Малко по-различно е приложението на токовия трансформатор, не да дава "вторичен ток". Най-просто казано: напрежението на вторичната намотка зависи от протичащия ток през първичната.
Това не е "просто казано" а си е само просто. И кой ти ги каза тези работи?
Въобще не е важно колко е напрежението във вторичната а е важен тока във вторичната.
В конкретния случай - токов трансформатор 300/5
Това означава че при ток в първичната 150А токът във вторичната ще е 2,5А
И обратното - при ток във първичната 60А тока във вторичната ще е 0,5А
Важно!!! Токов трансформатор НИКОГА не трябва да работи с отворена вторична намотка.
Или там е свързан амперметър или е дадена на късо.
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на пет авг 25, 2017 10:48 am, променено общо 1 път.
nikolovvd - майстор
hidrazin написа:
Това означава че при ток в първичната 150А токът във вторичната ще е 2,5А
И обратното - при ток във първичната 60А тока във вторичната ще е 30А
Виж поправи се!
До колко пи снощи?
ig_ivanov - специалист
Добре, че написах и глупости, че да му обърнете внимание на човека.
pitankata00 - специалист
hidrazin написа:
ig_ivanov написа:
Това означава че при ток в първичната 150А токът във вторичната ще е 2,5А
И обратното - при ток във първичната 60А тока във вторичната ще е 30А
По тази логиха 300/5 = 60, тоест при 60А първичен вторичния е 60/60=1А а не 30А. !! ?!

И ако логиката е вярна при 300/1 при първичен 120 А вторичния е равен на 120/300=0.4А

Правилно ли съм разбрал ?!
hidrazin - майстор
pitankata00 написа:
Правилно ли съм разбрал ?!
Не !!!
120 х 5 / 300 = 2 ампера
Коефициентът ти на трансформация е 5 делено на 300 и с него умножаваш първичния ток за разбереш вторичния.
nikolovvd написа:
До колко пи снощи?
До рано сабле... :-D
Коригирал съм...
:partyman:
nikolovvd - майстор
Познавам още един, който пи до вчера сутринтта 5-6 часа и ходи пеш на работа, т.е. с градски транспорт. :lol:
pitankata00 - специалист
Разбрах. БЛАГОДАРЯ.
Още нещо само. Каква е разлиакта в класа на точност 0.2 и 0.2s ? До колкото разбирам класа на точност е допустимото отклонение. Но kakwo e това "S"?!
И къде по дяволите да намеря някой учебник където да прочета по темата, че ми стана интересно а нищо конкретно не намирам. Има обяснено как да си построя ядрен реактор но няма ей такива простички неща обяснение.
hidrazin - майстор
pitankata00 написа:
Каква е разлиакта в класа на точност 0.2 и 0.2s ?
Означението s е че токовия трансформатор е по-точен - основно при малки стойности на тока в първичната страна.
Примерно за траф 0,2 грешката му за стойности на първичен ток по-малък от 5% не се нормира.
Там грешката е нормирана само в диапазона 5-120%
Докато при траф 0,3s грешката се нормира в диапазона 1-120% от номиналния първичен ток.
:partyman:

Тема "Токов трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: