• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
antonioven написа:
Може ли малко пояснение за клипчето показано от hidrazin, как се прави този трик?
Изсмуква се с прахосмукачка. На рибарска корда се вързва някакво "парцалче" , вкарва се в гофрето и от другия край се изсмуква с прахосмукачката.
Ако кордата е много тънка, с нейна помощ се изтегля по-дебела и здрава или се изтегля сезал, тел...
И чак тогава се изтегля кабела.
Професионално това се прави като кабела или водачът за кабела се "издухва" нооооооо... там бирата е друга.
Иска се специални накрайници за тръбата в които влиза кабела и същевременно се подава въздух плюс приспособление "натикващо" кабела в тръбата.
:partyman:
mironcho - специалист
Много проблеми създават неукрепени / незамазани завои - буташ сондата, а тя вместо да върви напред засяда, огъва още повече гофрата и създава поводи за споменаване на роднините ѝ.
От личен опит стигнах до извода, че е колкото по-неподвижна е гофрата - толкова по-леко върви сондата и кабелите съответно.
А номера с прахосмукачката е класика в жанра :partyman:
valentino76bs - майстор
antonioven написа:
Може ли малко пояснение за клипчето показано от hidrazin, как се прави този трик?
Като го направиш това на клипа извикай някой авер да ти помага .Единия бута леко кабела в гофрата другия дърпа сезала иначе сам ако завоите са по остри ще се измъчиш!
muhala - майстор
KingLin написа:
muhala написа:
Искаш ли да ти снимам шублера със стар и нов проводник с уж еднакви сечения ?
Да, интересно ще ми е.
Ето снимка на кабел продаден ми за 3х2.5мм2. Закупен от Ташев Галвинг. Сами може да сметнете, че сечението е между 2,034 и 2,085 мм2, според измервателния уред и точността му. Диаметъра би трябвало да бъде 1,78мм.
Изображение

Ще намеря и 2.5мм2 стар мостов кабел и ще снимам.
KingLin - майстор
Туше. Съвета ти за шублера важи. Мерси че си направи труда. :prost:
antonioven - специалист
Ремонта на панелката най-после започна, вече положих част от новата инсталация в тръби с кабел ПВ-А2. Днес случайно намина един доста възрастен
познат, имащ се за голям специалист електричар. Та въпросният специалист видя многожилният кабел ПВА2 и се произнесе че използването на такъв кабел
е грешка. Според него след няколко години всички жила дори и вътрешните ще
се окислят и ще се повиши съпротивлението на съединенията в контактите и таблото и ще възникне греене, докато едножилният кабел се окислява повърхностно. Какво ще кажете по този въпрос?
nikolov333 - майстор
Вероятно ще се окислят, но колко зависи от технологията на производството им, а как ще се отрази на греенето не съм сигурен. Забелязах, че един от многото двужилни кабели 1.5 мм със силиконова изолация, с които захранвам лед лентите у нас, е окислен по цялата си дължина, макар че не е захранено нищо с него, а останалите са си окей..
hidrazin - майстор
antonioven написа:
Днес случайно намина един доста възрастен познат, имащ се за голям специалист електричар.
Какво ще кажете по този въпрос?
Ще кажем да му кажеш да си гледа пенсията...
:partyman:
iliya_i - майстор
antonioven написа:
Според него след няколко години всички жила дори и вътрешните ще
се окислят ...
Не съм съгласен
antonioven написа:
...и ще възникне греене
Тук вече съм съгласен, но не заради окислението, а т.к. многожилният прави по-лош контакт с клемите:
- при стягане с винтова клема се изплъзва;
- ако не се внимава може да остане част извън клемата;
- необходими са втулки или калайдисване, за да се осигури добро притягане в клемата
и т.н.
Абе въобще си е играчка и си требе масторлък.
a_stoev - майстор
ПВА-2 си е гадничък. Където имам големи токове гледам да е ПВА-1 или да кербовам гилзи. Чист е мек и не може да се стегне добре. За вътре в таблото е добре, но за структурно окабеляване е грешка.
П.П.
И на ПВА-2 няма как да хванеш и точното сечение с шублера. Така винаги само ще подозираш колко са те прекарали.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: