• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen6703 - майстор
Проводниците имат диаметър и сечение. С шублер се измерва диаметъра, а колко е точно ще измери диаметъра с шублер е друг въпрос! :partyman:
Кики - специалист
Ако ще ползваш шублер за да определиш сечението по-добре се откажи от тази работа.
plamen6703 - майстор
Напротив, не е нужно да се отказва от шублера!
С шублера може да измери диаметъра на проводника, а с формулата за лице на кръг, ще намери сечението на проводника :wink:
За по-лесно дори има таблици, а някои измерваме сечението на проводника и на "око", но трябва и малко опит за това! :partyman:
valentino76bs - майстор
a_stoev написа:
ПВА-2 си е гадничък. За вътре в таблото е добре, но за структурно окабеляване е грешка.
П.П.
Не добър вариант бих го нарекъл и голяма безмисленна играчка.
Дано автора не е направил компромис със свързането ,кербоването и т.н.
Панелите са изпълнени главно с пввм б1 зазидан и пва1 в тръби.
Втория вариант го наблюдавам в ЕПК строителството.
И мене ме беше хванал мерака по едно време ама ме пусна бързо чак още съм старото табло.Та скоро нещо ми трябваше захранване на сота ,че го отварях и му притегнах болтовете горките почти бяха паднали...
a_stoev - майстор
Вътре в табло имах в предвид не в апартаментно, а промишлени ел табла с релейно-контакторна апаратура
antonioven - специалист
Разклоненията на кабелите ги правя по следният начин.
1. не прекъсвам кабела само му свалям изолацията.
2. разделям жилата долу-горе на две равни части.
3. разклонението също го разделям на две.
4. преплитам и усуквам,заливам с флюс на колофонова основа(не е киселинен)
5. запоявам връзката.
краищата в таблото и контактите също ще са калайдисани.

Кабелите са от склада на кабелкомерс, мисля че отговарят на обявеното сечение и са на изгодна цена. Да отбележа също че изолацията е много здрава и термоустойчива, отделям я като я прегарям с поялника което става доста трудно.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
Duke_BG - специалист
Ползвай "bishop" (самовулканизираща каучукова лента ) за изолация в кутиите, за да запечаташ добре спойките иначе при малко влага започва т.н. електрокорозия и става мазало.
plamen6703 - майстор
antonioven написа:
Разклоненията на кабелите ги правя по следният начин.
1. не прекъсвам кабела само му свалям изолацията.
2. разделям жилата долу-горе на две равни части.
3. разклонението също го разделям на две.
4. преплитам и усуквам,заливам с флюс на колофонова основа(не е киселинен)
5. запоявам връзката.
краищата в таблото и контактите също ще са калайдисани.

Кабелите са от склада на кабелкомерс, мисля че отговарят на обявеното сечение и са на изгодна цена. Да отбележа също че изолацията е много здрава и термоустойчива, отделям я като я прегарям с поялника което става доста трудно.
Справяш се много добре и според мен нямаш нужда от съвети по изграждането на инсталацията :) Може да се окаже, че някои от тези, които те съветват какво да правиш не могат на половина колкото теб да се справят :wink:
Успех! :partyman:
antonioven - специалист
plamen6703 написа:
antonioven написа:
Разклоненията на кабелите ги правя по следният начин.
1. не прекъсвам кабела само му свалям изолацията.
2. разделям жилата долу-горе на две равни части.
3. разклонението също го разделям на две.
4. преплитам и усуквам,заливам с флюс на колофонова основа(не е киселинен)
5. запоявам връзката.
краищата в таблото и контактите също ще са калайдисани.

Кабелите са от склада на кабелкомерс, мисля че отговарят на обявеното сечение и са на изгодна цена. Да отбележа също че изолацията е много здрава и термоустойчива, отделям я като я прегарям с поялника което става доста трудно.
Справяш се много добре и според мен нямаш нужда от съвети по изграждането на инсталацията :) Може да се окаже, че някои от тези, които те съветват какво да правиш не могат на половина колкото теб да се справят :wink:
Успех! :partyman:
Благодаря за добрите думи, но човек винаги има какво ново да научи. Примерно аз накрая ще се нуждая от помощ за избор на ДТЗ и най-вече на така нареченото бистабилно реле, с него искам да мога да включвам и изключвам цялото осветление с един бутон до входната врата.
nikolov333 - майстор
Не съм сигурен за калайдисването на краищата.. Според мен за това е по-добре да се ползват кербовъчни клещи и накрайници според сечението на проводниците..
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: