• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
antonioven - специалист
За бистабилното реле на осветлението, разбира се че всяка ламБа ще си
си има свой ключ, бутоните ще са два и ще изключват цялото осветление.

А да ви питам и за ДТЗ-то, каква марка да предпочета?
1 2 3 4
5
valentino76bs - майстор
Каквито са предпазителите,иначе става цапаница!
antonioven - специалист
Закупих предпазители шнайдер, и ДТЗ-та ще са същата марка. Ето това и това. Какво ви е мнението ви за тези две ДТЗ-та?

Два въпроса за таблото;
1. Кабелните снопове от къде влизат в таблото, от прозорчетата отбелязани с 1?
2.В таблото са заложени два клемореда, отбелязани с 2 (всъщност не знам как се казват тези елементи аз им викам разпределителни шини). Та на мен трябват четири такива шини, може ли тези двете дълги да ги резна през средата. И като ги гледам се чудя при натягане дали няма да прерязват кабелите ката при лустер клемите когато им изпадне пластината. А мога ли да си направя сам такива шини, обикновени болтове и гайки и медни пластини.
PS. Не ме питайте за предпазите защо са подредени така, те просто са нахвърлени в таблото. След като пристигнат ДТЗ-тата ще моля за помощта ви за подреждане и оформяне на таблото.

Прикачен файл

20180626_122459.jpg

Прикачен файл

20180626_122357 (1).jpg

Прикачен файл

20180626_122323.jpg
nikolov333 - майстор
Биваше и предпазителите да са от същата серия като ДТЗ.. демек с черните палчета, ама нейсе.
Проблема с болтчетата го има, но няма евтино решение, освен ако не ти се занимава, да ги преправяш с пластинки каквито има в някои модели на лустер клемите..
Има цяла тема за четене, но предложенията не са евтини, а и наличности едва ли има..
antonioven - специалист
ДТЗ-тата пристигнаха, тествах ги работят. Комбинираното е испанско производство, а другите две са индийски.

Да питам някой неща:
1.Допустимо ли е входният нулев проводник, трите нулеви излаза към
ДТЗ-тата, и всички защитни проводници да са свързани към една шина, (инсталацията до таблото е двупроводна).
2. Допустимо ли е застъпването на проводник и разпределително гребенче в клемите на АП.
3. При окабеляване на таблото допустимо ли е кабели да преминават под DIN планките на които са окачени предпазителите.
nikolov333 - майстор
чет юни 28, 2018 1:47 pmantonioven написа:
ДТЗ-тата пристигнаха, тествах ги работят. Комбинираното е испанско производство, а другите две са индийски.

Да питам някой неща:
1.Допустимо ли е входният нулев проводник, трите нулеви излаза към
ДТЗ-тата, и всички защитни проводници да са свързани към една шина, (инсталацията до таблото е двупроводна).
-ДА.. но след ДТЗ нулите към консуматорите, трябва да са на отделни шини от "изхода на всяко ДТЗ
2. Допустимо ли е застъпването на проводник и разпределително гребенче в клемите на АП. -ДА
3. При окабеляване на таблото допустимо ли е кабели да преминават под DIN планките на които са окачени предпазителите.-ДА..
antonioven - специалист
Благодаря на колегата nikolov333 за помощта.

Ето как смятам да подредя таблото.
Черните и сините линии между ДТЗ и АП са проводници ПВ-А2 4 квадрата, червените са липсващи гребени и шина.
Да попитам това гребенче подходящо ли е, и може ли да се реже на по-малки парчета.

Прикачен файл

тап.jpg
iliya_i - майстор
Нулите на ДТЗ защо са с по два проводника?
Два проводника на една клема не осигуряват по-добра връзка. Даже напротив.
Кики - специалист
Захранващия проводник към главния предпазител можеш да го "боднеш" отдолу, по този начин няма да разхождаш изходящите към ДТЗ из половината табло. Ако ти се налага да вкараш два проводника ПВ А2 в една клема ползвай обща гилза но все пак е по-добре да си вземеш направо 6 квадрата кабел и да захранваш гребена в средата а не в двата края както си решил.
antonioven - специалист
А така става ли,(снимките долу)? Аз също мислих да го захраня от долната страна, но професионален ел.техник ми каза че е недопустимо за главен предпазител. И нещо да кажете за контакт между меден проводник (калайдисан или не калайдисан) с алуминиев гребен в клемите на АП.

Прикачен файл

31.jpg

Прикачен файл

32.jpg
32.jpg (114.06 KиБ) Видяна 1307 пъти

Прикачен файл

33.jpg
33.jpg (112.23 KиБ) Видяна 1307 пъти
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: