• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
antonioven - специалист
Здравейте, предстои ми ремонт на панелен апартамент, ще правя нова инсталация трипроводна с тръби по пода и вертикално и хоризонтално по стените. Няма да има разклонителни кутии, разклоненията ще бъдат в дълбоки конзолни кутии под контакти и ключове, ще използвам гъвкав кабел ПВ-А2. В тази тема ще задавам възникналите по време на ремонта въпроси. Ето и първите няколко.

1. Допустимо ли е полагането на две линии, примерно за осветление и контакти в една тръба.
2. Допустимо ли е осъществяване на разклонения на две линии в една кутия.
3.Допустимо ли е използването на общ защитен проводник с по-голямо сечение за две линии положени в една тръба.
KingLin - майстор
И на трите въпроса отговора е ДА и без да искам да те обидя и уважаващ желанието за направи си сам те съветвам да наблегнеш повече на четенето по темата.
А защо си избрал многожилния А2 пред А1?
rado_ev - специалист
По втория въпрос, защо е необходимо разклоняване в една кутия на две линии, така, както са дадени за пример - една линия за осветление и една линия за контакти. В конзолната кутия за контакт, която ще се използва и като разклонителна кутия за следващия контакт, няма място да се разклонява в нея верига за осветление. Като вариант е осветителната верига да мине транзитно през тази кутия и да се докара до конзолната кутия за ключа за осветление, като тя се използва за разклонителна. Няма как осветление да се смесва с контакти, защото няма как да ги разделиш в отделни токови кръгове.
Кики - специалист
На панелка ще копаш за тръби!!! това ще да е голямо приключение, явно мерака е голям. И с тези дълбоки конзолни кутии, ще се утепаш да копаш бе човек.
По въпросите, да.
moimoimoi - майстор
и какъв е проблема на инсталацията?
бетона в панелките е доволно здрав и ще трябва да къртиш с бош 11-ка :lol:
muhala - майстор
antonioven написа:
...
3.Допустимо ли е използването на общ защитен проводник с по-голямо сечение за две линии положени в една тръба.
Ще използвам темата на автора, за да задам и аз подобен въпрос.
Като си правих инсталацията на апартамента пуснах 3 жила за контактите в хола и терасата. Още 2 жила (фаза и нула) само за климатика, който е на терасата на хола. На трижилната инсталация имам ДТЗ. Линията за климатика не е защитена с ДТЗ и е двупроводна.
Грешката си е изцяло моя, че не пуснах трети проводник. Няма оправия вече.

Сега дойде време да захраня климатика от неговата си линия (двупроводната) а не както е досега от контакта в терасата.
Чудя се дали е достатъчно само да го зануля или да му пусна едно PE от същото на трипроводната линия за контакти.
Тоест мога ли да споделя ПЕ проводника от едната линия с друга двупроводна ?
antonioven - специалист
Кики написа:
и какъв е проблема на инсталацията?
бетона в панелките е доволно здрав и ще трябва да къртиш с бош 11-ка
Проблемът на старата е че е на 46 години. А къртенето е неприятна работа но то ще е от кутиите до пода. Пода е с една кора, тънка циментова замазка а под нея някаква пепел за изолация, копае се много лесно. По въпроса за пв-а2 вмест пв-а1 ами а2 е по гъвкав и по-лесно се работи с него. Някакъв проблем ли има да използвам пв-а2?
Кики - специалист
Вярно че с многожилния по лесно се работи, недостатъкът му е че е по-капризен при връзките като задължително трябва да ползваш някакви клеми, лустер, ваго или подобни. А в контакти и ключове може да калайдисаш краищата.
muhala - майстор
Кики написа:
Вярно че с многожилния по лесно се работи, недостатъкът му е че е по-капризен при връзките като задължително трябва да ползваш някакви клеми, лустер, ваго или подобни. А в контакти и ключове може да калайдисаш краищата.
Аз използвам кабелни накрайници. Има ги в различни размери.
Изображение
Кримпвам ги с такива клещи.
Изображение
antonioven - специалист
Аз мисля всички връзки да направя с добри твърди спойки, предполагам това не е проблем. При контактите и ключовете също ще калайдисвам краищата. Показаните накрайници са неприложими в конзолни кутии, но са добри за връзките с предпазителите. Преди време гледах клип за такива накрайници с малка дупчица в средата, не се кримпваха а се запояваха. Предлагат ли се някъде такива накрайници? Вярно ли е че многожилните проводници могат да носят 10-15 % по-голям максимален товар?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: