• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
antonioven написа:
Аз мисля всички връзки да направя с добри твърди спойки, предполагам това не е проблем. При контактите и ключовете също ще калайдисвам краищата. Показаните накрайници са неприложими в конзолни кутии, но са добри за връзките с предпазителите. Преди време гледах клип за такива накрайници с малка дупчица в средата, не се кримпваха а се запояваха. Предлагат ли се някъде такива накрайници? Вярно ли е че многожилните проводници могат да носят 10-15 % по-голям максимален товар?
Според мен след запояване кабела не може да се стяга. Относно натоварвянията на кабелите, може да погледнеш Наредба №3.
Ако си пуснеш гофретата прави, и с големи радиуси на завоите, според мен ПВ-А1 2.5мм2 ще мине без никакви ядове пред гофре 16.

Между другото. Като купуваш кабели си носи шублер/микрометър. Сечението на кабелите няма нищо общо с надписите. В Бриколаж ей така от любопитство се загледах по един мостов кабел, който според табелката и надписа на изолажцията трябв да е 6мм2. Не беше повече от 4.
4ката прилича на 2.5. В една друга тема ми бе обяснено, че това идва от американските стандарти. https://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge.
Единствено в Баухаус кабелите са с правилните сечения.
plamen6703 - майстор
muhala написа:
Линията за климатика не е защитена с ДТЗ и е двупроводна.
Грешката си е изцяло моя, че не пуснах трети проводник. Няма оправия вече.

Сега дойде време да захраня климатика от неговата си линия (двупроводната) а не както е досега от контакта в терасата.
Чудя се дали е достатъчно само да го зануля или да му пусна едно PE от същото на трипроводната линия за контакти.
Тоест мога ли да споделя ПЕ проводника от едната линия с друга двупроводна ?
Никаква грешка не си допуснал, че линията ти за климатика е двупроводна. Не му трябва на климатика ти ДТЗ, особено при инверторен климатик. Не прекарвай нищо допълнително към климатика и не монтирай ДТЗ, щом не си предвидил такава....
Не ми се влиза в излишни обяснения, а и по темите за електротехника пишат много неграмотници, които кълват "знания" от интернет и сигурно ще те засипят с "професионална" информация за ДТЗ.
Решиш ли въпреки всичко да монтираш ДТЗ на климатика, ще трябва да я подбереш по клас и тип за да нямаш затруднения!
Желая ти успех!
KingLin - майстор
muhala написа:
Между другото. Като купуваш кабели си носи шублер/микрометър. Сечението на кабелите няма нищо общо с надписите. В Бриколаж ей така от любопитство се загледах по един мостов кабел, който според табелката и надписа на изолажцията трябв да е 6мм2. Не беше повече от 4.
Мухъл не се обиждай ама това си е за бисерите :-D
Ти сам си го написал мм2 - квадратни милиметри т.е. лицето на сечението на неговия диаметър :)
muhala - майстор
KingLin написа:
muhala написа:
Между другото. Като купуваш кабели си носи шублер/микрометър. Сечението на кабелите няма нищо общо с надписите. В Бриколаж ей така от любопитство се загледах по един мостов кабел, който според табелката и надписа на изолажцията трябв да е 6мм2. Не беше повече от 4.
Мухъл не се обиждай ама това си е за бисерите :-D
Ти сам си го написал мм2 - квадратни милиметри т.е. лицето на сечението на неговия диаметър :)
Искаш ли да ти снимам шублера със стар и нов проводник с уж еднакви сечения ?
wanderer - специалист
прав е muhala. мерил съм 6 мм2 излезе 4,8. имам тук таме стари 4мм2, и като сложа до тях четворка от новите мяза на 2,5. и бакъра му един такъв жълт...
KingLin - майстор
muhala написа:
Искаш ли да ти снимам шублера със стар и нов проводник с уж еднакви сечения ?
Да, интересно ще ми е.
antonioven - специалист
Какво ви е мнението за металните тръби, стават ли за зазиждане в стени.
muhala - майстор
antonioven написа:
Какво ви е мнението за металните тръби, стават ли за зазиждане в стени.
Металните са по-скоро за открит монтаж. Аз използвам пластмасово гофре в стените.
hidrazin - майстор
Металните гофрета са за други неща.
Слагат се там където има риск от механични повреди по кабела, срещу агресивни течности (бензин, масло ...), кратковременна защита от открит пламък....
Незаменими са при полагане на кабел по горими материали.
Например полагане на кабел по дървени греди или зад дървени/пластмасови обшивки...
:partyman:
antonioven - специалист
Един непредвиден проблем. Сондата за изтегляне на кабели не върви.
В права тръба всичко е ОК,но при най-малкият завой засяда. Издълбах канал за трасето за интернет и кабелна и положих две тръби ф-16 и ф-20 ето оттези,
на завоите сондата засяда. Днес купих друг вид тръба, води се дренажна от тези за климатиците, вътрешната и повърхност е гладка, същият чеп. А може би сондата е калпава. Тя е Турска 15 метра PLASTIK SUSTA - KILAVUZ TELLI, това е надписът от опаковката,
а ето това е сондата. На снимките съм посочил къде засяда главата. Ще добавя че тръбата за нета е 7 метра.

Прикачен файл

0002.jpg

Прикачен файл

0001.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: