Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
Здравейте,

Става дума за електрическата инсталация в мазето. Всички помещения са вързани на една линия едно след друго. Моето мазе е предпоследно на линията. Кабелите са 1мм2 ПКИ в тръби (хартия и олово ако не се лъжа). Разклоненията са правени в кутии, а вътре връзките са с керамични плочки. В мазето има лампа с ключ. Някой преди мен е изкарал контакт (не шуко) от фасунката на лампата. Сещате се колко опасно е всичко това.
Не може да става дума за подмяна на инсталацията в общите части.
Искам да си сложа шуко контакт, който да е занулен. Обаче това би било доста рисковано.
Мисля си да направя трипроводна инсталация, като разделя ПЕН на ПЕ и Н. Обаче ако отпадне нулата (което е много вероятно) пак има опасност от офазяване на нулата.
Някаква идея ?
plamen6703 - майстор
Най-лесното и безопасно е от връзките с керамични плочки да хванеш фаза и нула и да си изведеш контакт без да го зануляваш. При помещения на общ електромер често се приемат решения от живущите да няма контакти в мазите :)
iliya_i - майстор
:shock: дублаж!
Последна промяна от iliya_i на ср авг 30, 2017 2:15 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
muhala написа:
Искам да си сложа шуко контакт, който да е занулен. Обаче това би било доста рисковано.
Мисля си да направя трипроводна инсталация, като разделя ПЕН на ПЕ и Н. Обаче ако отпадне нулата (което е много вероятно) пак има опасност от офазяване на нулата.
Някаква идея ?
Я не се втелясвай толкова. Колко пъти ти се е случвало до сега да ти отпадне нулата? А баба ти все с шуко и трипроводна инсталация ли е била?
А вероятността да ти отпадне нулата е като да те удари гръм. Ходиш ли по улиците с гръмоотвод на шапката?
При това голямо сечение на кабелите, не знам какво смяташ да включваш в този контакт, но едва ли ще е нещо мощно и с метален корпус. При всички положения бушона дето захранва това осветление не трябва да е по-голям от сечението на кабелите :-D
PCL82 - майстор
Дали цялата инсталация е с 1мм2 или главните линии са с 1,5мм2? Щом инсталацията е в тръби може да се преизтегли с 3х1,5мм2 или с 3х2,5мм2. Може и да пусне отделен кабел СВТ от таблото най-добре.
muhala - майстор
PCL82 написа:
Дали цялата инсталация е с 1мм2 или главните линии са с 1,5мм2? Щом инсталацията е в тръби може да се преизтегли с 3х1,5мм2 или с 3х2,5мм2. Може и да пусне отделен кабел СВТ от таблото най-добре.
За можене, може, но никой няма да се навие да даде пари за това. Става дума за малък блок. 1мм2 е кабела навсякъде. Правено е да стигне за по една крушка в мазе.
iliya_i - майстор
А защо не търсиш друг начин? Явно това осветление се плаща от всички, и за това е направено да не може да се ползва инсталацията за друго. И хората не искат да се преправя за да не плащат после твоите сметки. А ако на някой му хрумне да си вари буркани или ракия? Търси начин да си прекараш кабел за контакт от твоя електромер и за твоя сметка, а не от общия, че и кабела да платят с общи пари.

Тема "Инсталация в мазе" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: