• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
barmancheto - напреднал
Искам да попитам какъв кабел да си взема за външен монтаж. Само да поясня, че около 7-8м от кабела ще е под земята(това е тревна площ и кабела ще е не повече на 4-5см в земята), а останалото парче от кабела ще е около 15м и ще върви по една желязна конструкция и самия кабел ще е изложен на дъжд и слънце. Кабела ще се ползва за осветление и предполагам заради външния монтаж трябва да е с хубава изолация. Още от сега да кажа, че кабела няма как да се положи с маркуч в тревната площ, която се полива всеки ден, а също така няма как и да се сложи в някакъв кабелен канал или гофриран маркуч върху конструкцията.
shadow__01 - майстор
Най-евтино ще минеш със СВТ. Има го във всеки магазин. Колко жила и какво сечение вече си избираш според нуждите.
djendov - специалист
Дали ще минава кабела, или кабел в маркуч, каква е разликата? Аз положих CABT 4x25 в един маркуч за вода и диаметъра си остана почти същия...
При мен въздушната част е с AL-R, а подземната с CABT. Ама май можеш всичко с САВТ..
krasi92 - майстор
Брониран кабел щом нямаш възможност да го сложиш в гофре обикновения СВТ
mironcho - специалист
Ползвай СВТ (това е кабел с медни жила), като дори и да не ти се иска в градинката го изтегли в черна полиетиленова тръба за вода 32мм. Иначе рискуваш да пострада някой, защото изолацията на кабела не държи на контакт с мотика или лопата.
Брониран кабел също става, ама този, който ще го полага и свързва ще е меко казано изтормозен и ще има :axe: , а и по-трудно се намира късо парче от него.
hidrazin - майстор
barmancheto написа:
Искам да попитам какъв кабел да си взема за външен монтаж.
СВТ-с
или от друг магазин и силно препоръчително е да е с пълнеж.
а също така няма как и да се сложи в някакъв кабелен канал или гофриран маркуч върху конструкцията
И никой не те пита как ти се иска на теб и как си го решил да го правиш.
Откритите части на кабела които могат да се наранят се слагат в гофре или кабелен канал.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Гофре, ама какво. Щото като отидат повечето на магазина си купуват от онова дето е за в стената, а то за една година на открито почва да се троши.
lov - майстор
От доста време за такива цели ползвам РЕХ тръба. И да се скапе обвивката ще остане алуминиевата вложка..Макар че имам една такава на вилата и повече от 10 години не е мръднала. А цената е дори по ниска уж от на качествените гофрета за такъв монтаж. За под земята слагам полиетиленова за вода.
barmancheto - напреднал
shadow__01 написа:
Най-евтино ще минеш със СВТ. Има го във всеки магазин. Колко жила и какво сечение вече си избираш според нуждите.
То целта не е да е евтино, а качествено и сигурно.
barmancheto - напреднал
mironcho написа:
Ползвай СВТ (това е кабел с медни жила), като дори и да не ти се иска в градинката го изтегли в черна полиетиленова тръба за вода 32мм. Иначе рискуваш да пострада някой, защото изолацията на кабела не държи на контакт с мотика или лопата.
На това място не се ползват мотики и лопати :)
  • 1
  • 2

Тема "Кабел за външен монтаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: