• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
malgitobi - специалист
Здравейте!
Имам една машинка за мелене на кафе, черен пипер и подправки. Както си мелех обаче черен пипер и внезапно изпуши.
Отворих я и видях, че кондензаторът е изгорял и реших да го сменя. Отидох в магазина за електроника и купих нов. Продавачката ме увери, че въпреки, че новият не е 400В, а 250В, това не било проблем. Не можа обаче да ми каже какво означава това "Х2" след означението 0,1 микрофарад на новия кондензатор.
Не разбирам от електроника (но мога да разпоя и споя нов елемент, ако ми е даден същия) и затова се допитвам до Вас, преди да поставя новия кондезатор... за да не стане някоя беля.
Според Вас този нов кондензатор може ли успешно да замени стария или трябва да търся на друго място (и в друг град)?
Това 250В, доколкото разбирам (от много четене в интернет) е работно напрежение, което продавачката ми каза, че е напрежението, което тече в контакта, т.е. в контакта тече 220В, този е 250В и нямало проблем. Като я попитах защо другия е 400В и да не би в Полша напрежението в контакта да е 400В (машината е полска), тя ми каза, че са го направили, за да се презастраховат, което не ми звучи убедително.

Снимка на двата кондензатора (сивият е оригиналният, който изгоря):
https://ibb.co/cJGmjF
Последна промяна от malgitobi на нед сеп 03, 2017 6:38 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
Запоявай кондензатора и включвай смело кафемелачката :)
malgitobi - специалист
plamen6703 написа:
Запоявай кондензатора и включвай смело кафемелачката :)
Благодаря Ви, но може ли само да ми обясните защо единият е 400В, а другия 250В? Това е единственото, което ме притеснява, както и това Х2 след 0,1мкф на новия кондензатор?
shadow__01 - майстор
Това е руски филтров кондензатор. Вероятно и машината е руска. Може да работи и без него.
X2 на новия означава, че са два кондензатора в един корпус. Пак се ползват за филтриране на смущения, но може и без тях.
malgitobi - специалист
shadow__01 написа:
Това е руски филтров кондензатор. Вероятно и машината е руска. Може да работи и без него.
X2 на новия означава, че са два кондензатора в един корпус. Пак се ползват за филтриране на смущения, но може и без тях.
Много Ви благодаря!
plamen6703 - майстор
malgitobi написа:
plamen6703 написа:
Запоявай кондензатора и включвай смело кафемелачката :)
Благодаря Ви, но може ли само да ми обясните защо единият е 400В, а другия 250В? Това е единственото, което ме притеснява, както и това Х2 след 0,1мкф на новия кондензатор?
Нали каза, че не разбираш от електротехника :wink: Двата кондензатора са за различно работно напрежение, единият за 400 волта /стария/, другият за 250 волта /новия/ . В твоя случай кондензатори и за двете напрежения ще ти свършат работа.
Означението 0,1мкф е капацитет на кондензатора, а "това Х2" е клас на подтискане на смущенията :wink:
Последна промяна от plamen6703 на нед сеп 03, 2017 7:17 pm, променено общо 1 път.
malgitobi - специалист
Готово!
Запоих го и машината работи отлично!
Много, много, МНОГО Ви благодаря, за пореден път ме спасявате!
hidrazin - майстор
Този кондензатор въобще не ти трябва. Можеше просто да го изхвърлиш и пак щеше да работи.
Ама щом резултата е добър ...
Тоя дето са ти дали няма да кара дълго време и пак ще изпуши.
Тогава просто го отрежи и изхвърли.
:partyman:
malgitobi - специалист
А тези кондензатори поляризирани ли са, т.е. имат ли плюс и минус или няма значение как ще бъдат запоени?
Питам, защото машинката започна много неприятно да бръмчи последно време и се притеснявам да не би да съм запоила кондензатора неправилно (да съм объркала плюс с минус).
lyubohar - майстор
Аз пък си мисля,че ротора е заминал.Виж колектора дали е нагорял.
Ако можеш го пусни без кожуха.Ако има голямо искрене-нова машинка.
  • 1
  • 2

Тема "Подмяна на изгорял кондензатор 400В с 250в?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: