• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
А как работи инвертора?
Не преобразува ли постоянен ток в променлив и след това да го изправя?
И защо на импулсните електрожени името им е инверторни :?
plamen6703 - майстор
kozl написа:
А как работи инвертора?
Не преобразува ли постоянен ток в променлив и след това да го изправя?
И защо на импулсните електрожени името им е инверторни :?
Преди години в "енергото" имахме един директор с фамилия Трендафилов, отива един новобранец да иска да го преместят от подстанция в една от аварийните групи и казва - добър ден др. Карамфилов... шефа го изслушал и му казал, че всичко ще е ОК само името на растението е объркал, но и това не е проблем :-D
Сега за електрожените, при инверторният електрожен мрежовото напрежение първо се изправя примерно с двупътен изправител, следващата стъпка правият ток се преобразува от отделен модул /това е инвертора/ в ток с висока честота. След това този високочестотен ток се трансформира до необходимото напрежение за заваряване с трансформатор, но вече много по-компактен от трансформатор за ток с мрежова честота и след това тока пак се изправя и се подава на кабелите за заваряване.
Отделно може и вече се добавят трансформаторно-кондензаторни групи за подобряване на кривата на заваръчният ток... но това е теория и е за електрожените.
При лаптопите се ползват импулсни адаптери, а че някой им казва инверторни захранвания е малко като във вица, но няма проблем :-D :partyman:
nikolov333 - майстор
У нас и трите телевизора са с щепсел шуко..плазма, лед и олед са и си включвам и изключвам hdmi без проблем при работещи устройства, но първо пъхам кабела в тв-то и после в лаптопа..захранването му също е с шуко.. Имам свързан и приемник на Булсат, който също съм го свързвал без да го изключвам..
Avas_co - майстор
Пламене, припомни ми как гледах и как се чесах като за първи път чух някои да казва високо честотно на честотен регулатор - инвертор.
По темата, е не съвсем, наскоро се смея на едни индианци как подскачат покрай една трифазна машина за мазилка, и си викам "Индианци", та аз си вързвам един трифазен кабел, обединявам си земята и неутралата, а аз там имам един куп един вид "естествено" заземени апарати, та нагласям се да се вържа към "гърмянката" и както си заголвам жълто- зеления, прас, хм това що ме бие, в един момент при допир на заголения кабел до корпус яко искри, та реших да меря, е ... там едни 184 волта между "нула" и земя, кво толкова, а то едно дълго трасе, а нулата ...
Колко е тока, хм не съм мерил, дигнах патърдия, който трябва да си оправя бакиите.
П.П.
Пламене, що си изтри последното мнение ?
Нещо те досрамя ли ? :?
Hoвoceлckи - майстор
Пламене, виждам, че ги разбираш инверторните. Я ни обади как стават нещата при импулсните захранвания ако обичаш. На мен все ми се струва, че твърде аналогично и там първо се изправя тока, и след това се модулира с по-висока честота, и с едни по-малки трафчета се трансформира до желаното напрежение. Явно не е така?
plamen6703 - майстор
Avas_co написа:
Пламене, припомни ми как гледах и как се чесах като за първи път чух някои да казва високо честотно на честотен регулатор - инвертор.
По темата, е не съвсем, наскоро се смея на едни индианци как подскачат покрай една трифазна машина за мазилка, и си викам "Индианци", та аз си вързвам един трифазен кабел, обединявам си земята и неутралата, а аз там имам един куп един вид "естествено" заземени апарати, та нагласям се да се вържа към "гърмянката" и както си заголвам жълто- зеления, прас, хм това що ме бие, в един момент при допир на заголения кабел до корпус яко искри, та реших да меря, е ... там едни 184 волта между "нула" и земя, кво толкова, а то едно дълго трасе, а нулата ...
Колко е тока, хм не съм мерил, дигнах патърдия, който трябва да си оправя бакиите.
П.П.
Пламене, що си изтри последното мнение ?
Нещо те досрамя ли ? :?
Реших да не те засрамвам и за това си изтрих мнението, но ако искаш помисли по въпроса, честота от приблизително около 100 kHz каква честота е и ако не ти е ясно може да питаш, а може и да не питаш... това си е твоя работа :partyman:
DMN - майстор
plamen6703 написа:
честота от приблизително около 100 kHz каква честота е и ако не ти е ясно може да питаш,
И каква честота е, честота от приблизително 100 kHz ? Ето ти една такава честота, която съм измерил с осцилоскопа.
Прикачен файл:
P1130350.jpg
Можеш ли позна от какъв уред е тази честота? Предполагам няма да ти е трудно.
zz_stefanov - майстор
Я малко да ме вкарате в пътя с терминологията, от кога едно импулсно захранване е задължително инверторно.
За мен инвертор има тогава когато управляващата схема сменя периодично посоката на тока през товара. Едно импулсно захранване въобще не е задължително да е инверторно.

Това не е инвертор: http://www.kn34pc.com/construct/stormbr ... p_tzu.html
Това може да се нарече инвертор: http://sxemi.eu/?p=854
Трифазен инвертор: http://www.tehcomservis.com/forum/topic ... 1282044864
:)
Последна промяна от zz_stefanov на пон сеп 11, 2017 8:47 pm, променено общо 2 пъти.
plamen6703 - майстор
Направих едно отклонение от темата и обясних /най-елементарно/ принципа на работа на инверторните електрожени, понеже колегата "kozl" попита за инверторните електрожени. :partyman:
DMN - майстор
Пламене, аз не разбрах - каква честота е, честота от приблизително 100 килохерца, нали щеше да обясняваш?
zz_stefanov написа:
За мен инвертор има тогава когато управляващата схема сменя периодично посоката на тока през товара.
Това, което съм посочил на осцилограмата е от инверторен електрожен, измерено точно преди крайните изправителни диоди. Там се вижда как посоката на напрежението се сменя периодично, според теб това е инвертор, но когато сложим диод след това, напрежението не си сменя вече посоката периодично, тогава излиза, че става импулсно? Товарът на електрожена е електрода и завърчната дъга, там има прав ток, значи е импулсен :? ? Значи излиза, че ако има диод и тока се изправи захранването е импулсно, а когато няма диод и тока е променлив е инвертор. Така ли да го разбираме?
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Странна случка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: