Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nеwage - специалист
Здравейте!
Къщата ми се захранва от частна линия, като електромера се намира в трафопоста, оттам 500 метра кабел 2 х 16 квадрата до вкъщи. При къщата съм заземил нулата в земята с 3 големи медни тръби.

Явяват се доста загуби, около 10%. Възможно ли е те да са от индукция в нулевия проводник?

Мога ли да намаля загубите, ако ползвам за нула заземяването при къщата, а по кабела от трафопоста до къщата да пусна само фаза?
moimoimoi - майстор
не може да ползваш твоето земно за работна нула

и не може да си пуснеш само фаза по двата проводника

как ги смяташ тези загуби?
колко киловата средна мощност имаш в къщата


решението е нов кабел по дебел
а загубите са заради тънкия кабел и дължината на трасето
кабела меден или алуминиев е?
PCL82 - майстор
Заземяването има импеданс от порядъка на 4-30 ома ако е в норма. Ако е забивано без да се мери може да е и повече. Да се ползва то за нула с цел да се дублира фазата с оставащия проводник няма да е по-ефективно-напротив падът по нулата ще се увеличи! Това е много и опасно!!!

Подобна система на пренасяне на електроенергия известна като (Single Wire Earth Return) се използва в слабо населени селски райони в Австралия и други места, но на ниво средно напрежение. Там със същото качество на заземителите и далеч по-малкият ток при по-високото напрежение загубите се явяват поносими. С цел безопасност около заземителите се поставя мрежа за плавно разпределяне на потенциалната разлика, а в сградата има читава система за изравняване на потенциалите. Четирикраките животни са много по-чувствителни и застрашени от крачни напрежения при лошо заземяване.

Би могло да се мисли за поставяне на малък повишаващ трансформатор при трафопоста и и втори понижаващ при къщата. Работното напрежение да бъде 600-800В. Така хем съоръжението ще остане в категория ниско напрежение до 1000В хем захубите ще намалеят 3-4 пъти. Трансформаторите обаче струват пари и също имат загуби. Алтернатива е електронно преобразуване: изправяне на напрежението при трафопоста и повишаването му пак до 600-800V DC. Изправителят ще е активен с корекция на фактора на мощността (PFC) и после инфертор от към къщата. Такова решение няма да е много евтино, но може да е по-ефективно (кпд 80-95% за електрониката срещу 70-90% за трансформаторите).

Друг вариант е да се зарежда акумулатор и когато има нужда от по-голяма мощност чрез инвертор да се черпи от него.
iliya_i - майстор
PCL82 написа:
Такова решение няма да е много евтино, но може да е по-ефективно (кпд 80-95% за електрониката срещу 70-90% за трансформаторите).
С две думи казано: Както и да го въртиш и сучеш, по-малко от 10% загуби няма да постигнеш. :-D
moimoimoi написа:
решението е нов кабел по дебел
а загубите са заради тънкия кабел и дължината на трасето
Но въпроса е, как се съизмерват цената на този кабел (заедно с копането), спрямо евентуални 5% икономия от загубите? :?
moimoimoi - майстор
една сметка без кръчмар
500метра х 5лева = 2500лева

ако има средна сметка за месеца 100лева то 10% е около 10 лева
2500/10= 250 месеца ,след толкова време може да и да направи икономия
250 месеца са 21 години :drinkers:
nеwage - специалист
moimoimoi написа:
една сметка без кръчмар
500метра х 5лева = 2500лева

ако има средна сметка за месеца 100лева то 10% е около 10 лева
2500/10= 250 месеца ,след толкова време може да и да направи икономия
250 месеца са 21 години :drinkers:
за щастие кабела е платен от друг :-)
Кики - специалист
И кво му е щастието като не ти върши работа? горе те попитаха алуминий ли е или мед? с какъв товар го тормозиш?
angel_ov - специалист
Аз съм с 900 метра трасе с 2X16 самоносещ алуминиев, незнам колко са загубите, но за вилата ме устройва. Входящ ток 235-9 V, 4 kW товар пада на 195V
PCL82 - майстор
240V-195V=45V
230V^2/4kW=13 Ома при нормално напрежение 230В токът е около 20А

195В/13 Ома=15А
15А*195В=2925Вт

Загубите по кабела са:
45В*15А=675Вт
Ако товарът действително отдава 4кВт то загубите ще са:
45В*20А=900Вт.

Изобщо мощността която се губи ако се харчи продължително време никак не е за пренебрегване.

Да не говорим, че хладилниците и други асинхронни двигатели няма да се чувстват добре.
angel_ov - специалист
Въх! Това си е цифра! Ако засиля нулата ще променя ли нещата?

Тема "Намаляване на загуби по кабел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: