Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bube760205 - специалист
Здравейте!На село на кладенеца е изгоряла помпата! Купих нова 750W. И желанието ми е да има възможността да се включва и изключва от 2 места! До сега старата помпа се пускаше и спираше посредством Пускател ...които беше в близост до кладенеца! Но сега искам искам помпата да има възможност да я пускам и от още едно място (от вкъщи) .. Търся нещо като схема,съвети дори и ако се наложи да се махне пускателя..Като ако се включи помпата от 1 място (кладенеца) и някой в това време реши да я пусне от 2 място (вкъщи) да не стане фал .. и да има възможност да се пуска и спира и от 2 места независимо от кое място е включена или изключена... Нещо на принципа на Девиатора... Възмжно ли е това?
torbalan - Дървен философ
Пресостат, разширителен съд, малко тръби и фитинги и ще можеш да я пускаш от всякъде, където има гранче за вода без да теглиш никакви кабели...

Иначе да - възможно е с девиаторен ключ, но според мен, по-добре с пресостат...
shotik - майстор
Така е направена моя помпа, с един контактор и два ключа.
Контактора трябва да има два нормално затворени/ НЗ/ контакта , през който да минава едната верига и с ключ за бойлер/като ЦК ,но усилен / се пуска от едното място.
Другия ключ е като за лампа и с него се задейства бобината на контактора, и той включва нормално отворените/НО/ до сега контакти , захранването на които е паралелно с НЗ и се пуска помпата. Няма проблем за "късо " , само трябва да се следи след ползване и двата ключа да са изключени.
plamen6703 - майстор
Какъв е проблема за "пуск-стоп" бутони на двете места :wink: Това с пресостата е голяма дивотия :partyman:
moimoimoi - майстор
Няколко теми по надоле viewtopic.php?f=11&t=57808
Hoвoceлckи - майстор
bube760205 написа:
Нещо на принципа на Девиатора... Възмжно ли е това?
Може направо с девиаторен ключ. Бобинката на контактора все едно ти крушка.
shadow__01 - майстор
plamen6703 написа:
Какъв е проблема за "пуск-стоп" бутони на двете места...
Никакъв не е. Така бих го направил аз ако трябваше. Бутоните "пуск" паралелно а бутоните "стоп" последователно. Малко кабел 4 жила по 0,5 и кутийка с два бутона монтирана вкъщи.
С девиатори не е удобно. Не се знае в коя позиция е изключено и в коя е включено.
Hoвoceлckи - майстор
И що трябва да се знае :? С пуск и стоп знаели се?
plamen6703 - майстор
Темата "отече" като всяка друга, когато се включат мазачи и почнат да разбират от електротехника и девиатори :lol: :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Аз лично бих го направил с нещо такова Изображение
:-D

Тема "Водна помпа -Пускане и спиране от 2 места..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: