Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, директно на въпроса: как да ползвам двете скорости на вентилатора, след като вече има пуснат кабел само с една фаза и нула. Може ли от самия вентилатор да се пусне ключ, който да сменя скоростите на въртене. Какъв е ключа и как изглежда?
Ето това е вентилаторчето : http://www.mmotors.bg/bg/products/%D0%9 ... D0%BD.html
Hoвoceлckи - майстор
1. Все пак някъде има ключ за включването му?
2. Няма никаква възможност от този ключ до вентилатора да се пусне още един проводник (кабел)?
3. Другия ключ къде си го представяш - до първия, на друго място или до самия вентилатор?
4. Би могло да се ползва девиаторен ключ (за лампи) или "цк"-ключе
Изображение за превключване на скоростите.
Вентилатора е в баня, пускаше се от ключа от вън - двоен ключ, едната половина за осветление, другата за вентилатора. Сега слагах на вратите и дограма вентилационни клапи и смених вентилатора. Идеята е когато не се къпеш вентилатора да върти постоянно на ниски обороти за да се получи микро вентилация из целия апартамент, когато всички врати са затворени. Няма възможност за друг кабел - ел. и вик инсталацията е направена и плочки и тнт още преди 5 6г. , когато правих банята . Представям си го от вентилатора да излиза едно ключе от което можеш да сменяш скоростите. Пак няма да е много красиво, но не ме бърка ... по-скоро искам да е ефективно.
Hoвoceлckи - майстор
Ако достигаш с ръка вентилатора - цк-ключе. Не е задължително да е показаното от мен. Има и по-малки, но задължително трябва да е за 230V, с подходяща IP(44) защита. Монтажа трябва да се изпълни по подходящ за случая начин. На тези вентилатори цъкни има подходящи за твоя случай ключета с конец (ако е високо). От къде обаче ще ги намериш ...
Благодаря за помощта. Може да се достигне с ръка. Тази IP(44) защита пише ли я на самото ключе?
valentino76bs - майстор
Plamen_Georgiev написа:
Благодаря за помощта. Може да се достигне с ръка. Тази IP(44) защита пише ли я на самото ключе?
Пробвай с димер за лампи като първо го свържеш на високата скорост!
ben84 - специалист
valentino76bs написа:
Пробвай с димер за лампи като първо го свържеш на високата скорост!
Ако ще е димер, по-добре да търси "димер за вентилатор" Те включват първо на максимална мощност, за да се развърти двигателя. И не позволяват да ги намалиш дотолкова, че мотора да спре и изгори.
fox_vt - майстор
Във баня...... обикновен цк ключ ...без пипане с мокри ръце . Вие от бойлера се плашите та ключ в мокро помещение без защита.
rettere - специалист
Ако си с една конзола за лампата и вентилатора, можеш да ползваш три полюсен девиаторен ключ. Три девиатора в един ключ.
Първия ключ за лампата. Втория за включване на вентилатора . Третия ти играе ролята на превключвател - директно или през симистор, подходящ кондензатор или каквото ти дойде на ум.Ключа е с достатъчно място около контактите си за да се събере някаква димираща схемичка без външна врътка.

Тема "Двускоростен вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: