• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
шоп - майстор
Здравейте!

Направих си самоделна трифазна термопомпа за отопление. Идеята ми е да я ползвам само между 22 и 06 часа на по-евтината нощна ел. енергия.

Въпреки, че съм завършил механо електро техникум, май повече съм присъствал в часовете по механика, а в електо часовете не съм бил в час :-D Просто токовете не ме привличат.

От няколко дни си блъскам главата как и с какви елементи да автоматизирам процеса.

За монофазни консуматори вкъщи имам няколко програмируеми контакта и всичко е перфектно. Но за трифазен ток?

Търсих в нета но не намерих готово решение. Може би не търся правилно?

Моля знаещите колеги да споделят как най-лесно да реша задачата. Ако може и с линк към продукта.
Максималният работен ток на компресора е 15А, имам моторна защита, фазова защита, автоматичен предпазител един 25А и един 32А...ако тези неща имат значение.

Благодаря предварително
Andri01 - майстор
Реле за време на 220в,вързано на фаза и нула. То ще ни управлява 3 фазния контактор на компресора. Бобината му предполагам ще е на 220в ,пак на фаза и нула / рядко има на 380в/.
шоп - майстор
Ето снимка на ситуацията

Ако прекъсва само една фаза няма ли да изключи фазовата защита?

Прикачен файл

SAM_9248.JPG

Прикачен файл

SAM_9247.JPG
Andri01 - майстор
Ще изключи. Комутираш захранването на бобината на контактора чрез релето за време.
шоп - майстор
А фазовата защита като изключи в последствие когато се появи фаза дали ще се активира автоматично или ръчно трябва да се активира?

Изобщо не ми е ясен принципа на фазовата защита.

Защото ако тя изключва при отпадане на 1 фаза( а тя го прави) дали после при появяване на фазата компресора ще тръгне?

Ако е така всичко е много лесно....с един програмируем монофазен контакт за 20 лв съм готов :?
Andri01 - майстор
При възобновяване на фазата не трябва да се включва сама. това е принципно положение. Термо защити правят изключение обаче-имат лостче за превключване: ръчно/автоматично възстановяване.
tysonlkr - специалист
шоп написа:
Здравейте!

Направих си самоделна трифазна термопомпа за отопление. Идеята ми е да я ползвам само между 22 и 06 часа на по-евтината нощна ел. енергия.
Начинанието няма смисъл. Промишлената ел.енергия каквато е така наречената "трифазна" доколкото знам е еднотарифна. Няма разлика в цената за нощна и дневна енергия. Направи си справка в хартиената фактура която получаваш :wink:
nikolson - майстор
tysonlkr написа:
Промишлената ел.енергия каквато е така наречената "трифазна" доколкото знам е еднотарифна. Няма разлика в цената за нощна и дневна енергия.
Не е вярно. И тройнотарифна може да бъде.
шоп - майстор
tysonlkr написа:
шоп написа:
Здравейте!

Направих си самоделна трифазна термопомпа за отопление. Идеята ми е да я ползвам само между 22 и 06 часа на по-евтината нощна ел. енергия.
Начинанието няма смисъл. Промишлената ел.енергия каквато е така наречената "трифазна" доколкото знам е еднотарифна. Няма разлика в цената за нощна и дневна енергия. Направи си справка в хартиената фактура която получаваш :wink:

Кой говори за промишлена ел. енергия?

Имам трифазен двойно тарифен ток от над 40 години като битов абонат

нощната енергия е почти 3 пъти по-евтина :)
iliya_i - майстор
Andri01 написа:
Реле за време на 220в,вързано на фаза и нула. То ще ни управлява 3 фазния контактор на компресора. Бобината му - на 220в ,пак на фаза и нула.
:wink:
  • 1
  • 2

Тема "Трифазен консуматор на нощна тарифа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: