Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
FM STEREO - специалист
gogo7777 написа:
3х4 с 32 е новата класика.
Стойността на предпазителят може да бъде и по малка, зависи от мощността на печката иначе си прав, според Наредба3:

http://dox.bg/files/dw?a=1fae4725a8
gunoff - специалист
Позамислих си над съветите - благодаря на всички включили се!
Варианта да се прекара само един кабел 4 мм2 е най-сполучлив. Оставям цялата тераса на новия 4 мм2 кабел, а съществуващия кръг 2,5 мм2 си го използвам за сушилната. Вчера няколко часа проверявах стената от къде минават кабелите за терасата и се ориентирах къде се намира разклонителната кутия. Днес срещнах съседа под мен - и той така е направил.

Един въпрос - колкото информативен за мен, толкова и провокативен за други:
В коридора имам огромен гардероб, който е на височина 0,5 - 1 см от тавана. Плътно е вкаран в една, да го наречем, полу-ниша. Новия кабел трябва да мине:
1 - зад него (гардероба е плътно до стената).
2 - пред него - в первази залепени за цокъла му.
3 - под него - има възможност челната долна дъска (цокъл - ПДЧ) да се измъкне и с фрезер да се разпробият кръгли отвори, така че гофрето/тръбата да минат през тях по дължината на гардероба и под него - под дъното му, през страниците и върху гранитогреса под гардероба.

Вариант 3 е най-лесен за изпълнение - гардероба не се изпразва от съдържание и не се променя външния му вид. Може да се използва метално гофре с изолация. За кабел - СВТ ще е в този случай, защото ще е в "стабилно" гофре, а разходката ми из магазините за кабели установи, че многожилните кабели имат доста по-голям радиус на огъване. Мостовия кабел е най-подходящ, но откъм разпространение на пламъка е зле, затова отпада.
Мнение против?! :o

ПП Третия вариант е удобен и за бъдещи промени, тъй като предстои подмяна на входната врата. Настоящата е ниска поради повдигнатия с плочи под. Апартаментното табло ще се премести поне 10 см по-нагоре и ще се замени с такова за вграждане - съответно на стената ще се монтира предстенна обшивка от гипсокартон. Самото апартаментно табло ще се захване за плоча от гетинакс (или дебела заземена ламарина), която ще се захване за стената на мястото на старото табло. Друг начин не виждам... Ето затова на пода под гардероба може да се остави малко повече кабел - да не е положен изпънат, а като синусоида, например. Малко повече обяснения, но изпреварвам някои от въпросите. Пода е повдигнат с 5 - 5,5 см спрямо нивото на другите стаи и аз ако не внимавам ще си обеля плешивото теме на касата на входната врата :-D
plamen6703 - майстор
Прави си инсталацията и няма смисъл от повече обяснения :) Дори да не правиш промени в сечението на кабела пак няма да имаш проблеми :wink: :partyman:
fox_vt - майстор
Ти обаче продължаваш да копаеш към този пламък :-D Като ти е наред инсталацията няма да има претоварване и пламъци. Ако обаче сега тези 4 киловата в бъдеще време станат повече си е кофти. Ако ще прекараш 4 квадрата кабел то има смисъл от него само ако е от таблото до края.
oavramov - напреднал
Ако не си забелязал повечето отговори в темата са с ироничен привкус. Искат да ти кажат, че така не се прави и да си "трошиш главата".
gunoff - специалист
И ето дойде време за най-важния въпрос - Как се прави?

Защото няма смисъл от електротехник, който не знае какво прави! Идеята на форума е при тези ремонти да замести проектантската част и да даде някой и друг спестяващ времето и усилията съвет. Колкото до изпълнението - имам си достатъчно доверие! На фона на завареното положение, това което съм "ъпгрейднал" досега е над върха на пирамидата...
plamen6703 - майстор
gunoff написа:
И ето дойде време за най-важния въпрос - Как се прави?

Идеята на форума е при тези ремонти да замести проектантската част и да даде някой и друг спестяващ времето и усилията съвет.
Ако това е идеята на този форум, то по-добре да го няма. Никой трезвомислещ не може и през ум да му мине да замести проектанта!
Проектанта го виждаш с очите си, получаваш проект с подпис и печат и носи отговорност!
Тук с извинения почти всеки "чекист" може да се прави на електротехник, на електрончик и като "кълве" от нета да ти дава безумни съвети. По този начин занимания като твоето може да се превърнат в "самоубий се сам".... ти направо принизи професията на проектанта и електротехниците до нула.
gunoff - специалист
Това в никакъв случай не е вярно, а може би търсиш нещо друго?
Идеята на форума да не е "потърси си специалист сам", а не направи си сам?
Давам пример - обичам да събирам информация за нещо, което ме интересува и днес попаднах на няколко англоезични сайта където много подробно и по стъпки беше обяснено как можеш сам да си окабелиш помещението, възможните начини, избора на АП, ДТЗ, включително полагане върху дърво в первази зад ламперия и т.н. Има ги за ВиК, комунакционни кабели, отопление и други. Идеята ми е, че това не е само у нас.
Ползването на фирми е несъмнено много удобно, цената на услугите им не е. Ако наема ел. техник, а не фирма, проектантската част ще бъде в главата му, въз основа на опита който има, цената също ще е еквивалентна. Или, казано по друг начин, ако избегна проектанта мога да го направя и аз. Как постъпваме ентусиастите в такъв случай - търсим информация и се осланяме на опита си. Понякога не сме сигурни или пък се нуждаем от окуражаване и затова питаме. Обикновено се презапасяваме, за да сме сигурни, че всичко ще е наред и ето го моя въпрос. Получих и практични отговори! Получих и предупреждения относно здравето и живота си - благодаря за напомнянето! Повече безопасност никому не е излишна!

Усетих тук-там ирония, но чак пък от всички...
nikolov333 - майстор
Като цяло лично аз съм на мнение, че елементарни неща няма.. Всяка манипулация си има тънкости..включително и пирон да забиеш, но интелигентните и мислещи хора имат много голям шанс да се справят на ниво САМИ.. при положение, че са прочели и са се консултирали, колкото е възможно повече по-темата и пробват поне няколко пъти докато натрупат необходимите практически знания и опит.. :yawinkle:
antonioven - специалист
Искам да попитам нещо? Четох спецификацията на кабела посочен по-горе в темата, та не разбрах този кабел става ли за вграждане в стена под мазилка?

Тема "Въпрос за инсталация с многожичен (гъвкав) кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: