Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gunoff - специалист
Здравейте!

Предстои ми освежаване на стая, която е 19 м2. По-интересните консуматори в стаята са: климатик (инверторна девятка) и сушилна машина, която по необходимост се намира там. На терасата, достъпа от която е през стаята, има фурна 3,84 kW и парти грил. Усиленият токов кръг в апартамента (2,5 мм2 кабел) захранва фурната на терасата, сушилната машина (чрез гъвкав удължител 2,5 мм2 направен от мен и скрит в первзите) и още 3 излаза за осветление (малък коридор, тераса и старият собственик е добавил и един аплик). Реших да ги разделя, но се оказа, че лампите в коридора и на терасата са си "заводски" присъединени, а аплика да се раздели е мисия невъзможна - професионално апаратче за откриване на положени кабели под напрежение свети и пищи през 5 см в участъка където се разделят кабелите. Реших волю-неволю да оставя осветлението така, но не ми харесва, че фурна, сушилна и още каквото се случи се захранват от един кръг. Знам за коефициента на едновременност, но е имало случаи АП в таблото на този кръг да жужи. Климатика се захранва от общ кръг 1,5 мм2 за стаята. Искам да пусна 2 или 3 кабела за всеки консуматор поотделно, като климатика и сушилната машина може да са на общ кръг 2,5 мм2 - така или иначе лятото при пуска на сушилната климатика е на вентилация, а зимата изключва, защото става доста топло. На печката 2,5 мм2 и са достатъчни. Сега - какъв е проблема. Апартамента е от типа строителство с колони и пакетоповдигнати плочи. При всички случаи трябва да се заобикаля колона. Стаята е в много добро състояние и се нуждае само от пребоядисване. Видях по магазините за ламиниран паркет подходящи первази - не смарт первазите, а други, които се състоят от монтажна лайсна и перваз - още по-подходящи за целта, защото получаващият се канал е по-широк. Проблема е с многото чупки, които се насъбират на кабелите и всички завои. Ако използвам многожичен кабел този проблем ще се минимизира. Знам също, че тези кабели носят 10-15% по-голям товар - не разчитам на това, но е добре. Връзката в таблото с АП и шините ще е с гилза надяната на кабела, а в разпределителните кутии с ВАГО клеми.
Има ли някакви пречки и недостатъци да се използва многожичен кабел?

Благодаря за вниманието!

Открих ето това кабелче - Универсален силов кабел RV-K - http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -1511-0002.

Това не поддържа горенето - Универсален силов кабел неподдържащ горенето RZ1-K -http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -1515-0012
Последна промяна от gunoff на пон окт 02, 2017 10:58 am, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
Както се казва, толкоз път за един път, никой път... :-D
Толкова обяснения за нещо, което си го решил предварително как да бъде и дори си избрал и кабела... Няма проблем да се изпълни с такъв кабел. Спорна работа ти желая, че зима идва :wink: :partyman:
gunoff - специалист
Благодарско за отговора!
Малко се попритесних, че не било разрешено да се правят инсталации с многожични кабели - четох в нета (не знам дали не и тук), та реших да попрегледам Наредба № 3. Там пък съвсем нищо не открих (може и да съм пропуснал...) и реших да попитам.
plamen6703 - майстор
Тук е мястото, където съвети по електротехника раздава дори строителен работник без грам познания по електротехника, просто "слухар" :lol: Това е опасно за живота и здравето на лековерни хора, които се вържат на "съветите".
Действай смело и нека силата е с теб :-D :partyman:
FM STEREO - специалист
Мен ако питаш, ако има възможност си пусни за печката отделен кабел 3х4мм2 с АП 32А и другото си го остави така.
gogo7777 - майстор
3х4 с 32 е новата класика. Тя и наредба №3 е като синфония №5...класика. Оперетата, която сме гледали дълги години "печене на баница и варене на боб едновременно на една печка при 2х2,5 с 25" вече ни омръзна....нали?
Няма проблеми да ползваш многожилен кабел. За гилзите и Ваго /Влаго/ няма да коментирам щот съм старомоден и рискувам да ме полазят виртуозите на това "изкуство" :)
fox_vt - майстор
Усилен токов кръг 2,5 мм2 :shock: Пламене остаряваш ..... ако смяташ това за добре. Интересно колко са нормалните кръгове може би 0,5.За многожичния или гилзи или калай.Лично на мен 2,5 за 4 киловата ми е малко на границата дано поне печката не е на щепсел.
plamen6703 - майстор
Не ме мисли мен, автора е решил какво да прави, планирал го е и спиране няма. Ако има проблеми / а то няма да има/ това е начина да разбере, че има квалифицирани електротехници, на които това им е работата :partyman:
fox_vt - майстор
И ти си прав само че когато човек разбере че му трябва електротехник след инцидент ,вече може да не му трябва :-D . Иначе тоя негорящия кабел дето си е харесал е чуден,ама ако се запали то това че той не гори ще е най малкия проблем. Незнам колко кабела ще прекарваш но мостовия заема доста по малко място от кръглия.
iliya_i - майстор
Хич не се връзвай на рекламните глупости. Кабелите за монтаж в жилища са 2 вида. За монтаж в мазилка - мостов. За други видове - напр. гипскартон - СВТ. Кабел за подземен монтаж не ти трябва. По принци по-лесно е да правиш връзките с едножилен кабел, от колкото с многожилен. И с по твърдия многожилен не е проблем да направиш 90 градуса завой.

Тема "Въпрос за инсталация с многожичен (гъвкав) кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: