• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
И къде съм написал за икономическа полза или каквото и да е в подкрепа на внасянето на американски уреди? Основното питане беше за трансформатор. MamaMy разказва за тоталните поражения, но говори за тиристорен регулатор. За да е коректен отговора просто го приканвам да каже дали е ползван изобщо трансформатор и какви уреди са пострадали с него. Все пак ми е интересно защо някой ще произвежда понижаващи трансформатори при положение, че не стават за нищо?
Ето точния преобразовател, но ще трябва доста "дървета да се пообрулят" :-D
http://www.gohz.com/3kva-frequency-converter
gogo7777 - майстор
Я кажете магнитопровода на авто-трансформатор може ли да се използва за класически траф.
Имам няколко такива (Аз им викам латери) монофазни и трифазни...малките са около 50 кила, големите сигурно са 70-80 кила. Не намирам подобна снимка в нета , но представляват П или Ш-образни магнитопровода с внушителни размери и симетрично разположени намотки и плъзгач по тях за регулиране на напрежението. Идеята е върху съществуващата намотка да се навие още една и така да се получи класически траф с галванично разделена вторична намотка. Място има много. Съществуващата намотка, която ще стане първична е навита с може би 4кв.мм. жица (пиша по спомен), а желязото е със сечение около 30 кв.см.

Колко номинална мощност може да даде подобен латер?
Junak - майстор
Използвам руски тороиден автотрансформатор 500W за захранване на японски хладилник вече 15 години
stamenov1 - специалист
От опит с американска машинка за постригване. Взехме и понижаващ траф, но като работеше издаваше много различен звук, и доста силен. Не изкара много, счупи се много бързо вибриращата пластина, явно проблема беше в честотата. Машинката беше нова, на 3-4 ползвания.
MamaMy - майстор
Hoвoceлckи написа:
... Основното питане беше за трансформатор. MamaMy разказва за тоталните поражения, но говори за тиристорен регулатор. За да е коректен отговора просто го приканвам да каже дали е ползван изобщо трансформатор и какви уреди са пострадали с него...
Той не знам да е купувал истински траф. Тези конвертори ги е купил от Конрад. Едва ли са китайски :-D Аз имам в сервиза 220 към 110 траф и ги пробвахме на него. Проблема е, че е 100 ватов и за някой неща е слаб. Тогава ми стана интересно защото всички оцелели адаптерчета с трафчета грееха, а импулсните работеха добре, но пък бяха оцелели само на мобилния принтер и на единия лаптоп. По онова време още не бяха толкова масови импулсните адаптери. Добре, че стара къща та доста адаптери от суичове и касови апарати станаха донори. На лаптопите и принтера ги преправих, но кафемашината и копирката не оживяха. В копирната машина някакъв телевизионен техник си беше играл да слага диоди. Тя работеше на тласъци и мигаше сканиращата лампа. Копието чисто черно. Беше я опукал от глупост. На нея фюзера е през симистор директно в захранването, обаче мотора е асинхронен, пък останалото е през импулсно. Печката и импулсното ги преправих лесно, но с мотора греда. Намерих и мотор на 230 волта, но управлението минава през едни особени схеми и се оказа, че трябва да се смени цялата електроника. Не си заслужаваше за аналогова портативна машина. Последно работи на рае. 1см нормално 1см черно :-D
Кафе машината се наех да я преправям докато не стигнах до таймера #-o
Голям автогол. Вече я бяха пускали през тиристорен регулатор. Нагревателя е под каната като котлон и през него минава и водата. Той оцелял и тръгна през моя траф почти нормално. Таймера който управлява всичко обаче се оказа греда. Той е най-ценното в тази шварц машина и точно той е с мрежова синхронизация. Бяха опукали разни неща по платката, но след подмяната им правеше всякакви глупости. Най-малкото, че въобще не може да се говори за точност. Индикацията се шашкаше и показваше примерно 08:82 това е точно време :lol: А като включи будилник и спирането е само от контакта.

За пералня и печка знам само по негови разкази и не съм ги пипал. Знам, че техника в битовия е искал да се пенсионира преждевременно :goodman:
Телевизорите ги прави друг наш приятел и се справи по-добре, но те не бяха "пробвани". Там излязоха някакви проблеми с тунерите и липсващи канали, но не съм компетентен да коментирам. Знам само, че и там излязоха странични проблеми нищо, че всичко е през едно захранване.

ПП Сега се сетих, че и един факс Панасоник преправях. Той беше направо приказка. Всичко е направено елементарно за конверсията. Тръгна без проблем от първия път, а и на трафа работеше идеално.
П. Петков - специалист
gogo7777 написа:
Я кажете магнитопровода на авто-трансформатор може ли да се използва за класически траф.
Имам няколко такива (Аз им викам латери) монофазни и трифазни...малките са около 50 кила, големите сигурно са 70-80 кила. Не намирам подобна снимка в нета , но представляват П или Ш-образни магнитопровода с внушителни размери и симетрично разположени намотки и плъзгач по тях за регулиране на напрежението. Идеята е върху съществуващата намотка да се навие още една и така да се получи класически траф с галванично разделена вторична намотка. Място има много. Съществуващата намотка, която ще стане първична е навита с може би 4кв.мм. жица (пиша по спомен), а желязото е със сечение около 30 кв.см.

Колко номинална мощност може да даде подобен латер?
Ако автотрансформаторите са с две (три) ролки, то такива навремето се произвеждаха от ТПК "Атанас Романов", чийто цех първоначално се намираше в една уличка срещу механотехникума "Сталин" (сега "Зона Б5"), а впоследствие на ул. "Слънце" №1- спирка "Овча купел" на трамвай №5. (Както и от цялата ни промишленост сега там са останали руини!)
Още по-големи се произвеждаха и в Перник, като приложението им най-често беше в галванопластиката, галваностегията и може би в елетролитното и електролизно рафиниране на медта.
Недостатък на монофазните трансформатори е, че нито един от двата им изходни изводи не е рефериран към работната нула. Тоест, изходното им напрежение е плаващо спрямо мрежовото. При трифазните всичко си е наред. Колонните намотки са навити с проводник "ПСД-F" http://www.filkab.com/files/category_fi ... 476_bg.pdf, като полосите за ролките са зачистени до метал.
Изходната мощност на автотрансформаторите се осигурява по електромагнитен и галваничен път, като съотношението между двете мощности е функция на изходното напрежение. Ако автотрансформатор има зададен коефициент на трансформация 2:1 (понижаващ), електромагнитната – (изчислителната) мощност е половината от консумираната.
Автотрансформаторите могат да се преработят до обикновени трансформатори, но изолацията на оголените полоси е проблем. Трябва да се намажат с епоксидна смола. (Най-добре от червената на "Циба Гайги" - Ciba Geigy, която се ползва при сухите трансформатори, както и за двуизводните индукционни бобини на автомобилите.) В този случай обаче, първичната на трансформатора ще бъде значително преоразмерена по токова плътност. Тоест, мощността на трафа ще се определя основно от сечението на магнитопровода - S = 1,3√P

P.S. "Латер" е побългарена транслитерация на руската абревиатура - "ЛАТР." http://www.ruselectronic.com/news/latr- ... formator-/, а тези на "Атанас Романов" съвсем не са лабораторни.
П. Петков - специалист
stamenov1 написа:
От опит с американска машинка за постригване. Взехме и понижаващ траф, но като работеше издаваше много различен звук, и доста силен. Не изкара много, счупи се много бързо вибриращата пластина, явно проблемът беше в честотата. Машинката беше нова, на 3-4 ползвания.
Синът ми донесе от Щатите такава преди петнадесетина години и я ползвам с фабричен, обикновен автотраф. Работи безотказно. Сложил съм на трафа допълнително "глим" лампа между фазата и защитната нула, за да не регулира "нулата", тъй като машинката няма извод PE. Проблем с честотата няма! Все пак това е обикновен електромагнит. Произведена е в Китай, но щрих-кодът ѝ започва с "нула". Може би за качеството, все пак това има значение.
Прикачен файл:
IMG_2525[1].JPG
IMG_2525[1].JPG (51.91 KиБ) Видяна 1161 пъти
Hoвoceлckи - майстор
Нещата май тръгнаха в друга посока. Дефектирането на ремонтираните от MamaMy уреди, е основно следствие от неправилно първоначално включване (използване на неправилен преобразувател). Остава някой да се заеме и да уточни кои от уредите на пусналата темата, биха работили у нас на транформатор и кои - не.
gogo7777 - майстор
В този случай обаче, първичната на трансформатора ще бъде значително преоразмерена по токова плътност. Тоест, мощността на трафа ще се определя основно от сечението на магнитопровода - S = 1,3√P
Идеята я имам отдавна и тая тема почти ме накара да я реализирам най-накрая. Всъщност аз целя повишаване на напрежението. Става въпрос за малко домакинство и работилничка на край селото, където напрежението целогодишно варира между 170-180 волта.
Та си мисля част /, а защо не и цялата/ от инсталацията да захраня през замисленият от мен трансформатор. Навивките наистина ще са много, но ако са доволно преоразмерени както казваш имам вариант да развия част от съществуващата или да ползвам само половината намотка, но това ще решавам когато определя броя навивки на волт. Винта, водачите и гетинаксовия държач на контактните коксови колелца ще ги махна. Вторичната ще навия с плосък проводник 2х5мм или 2х8мм /такива имам/. Ако това "железо" отдаде 7-8 киловата мощност ще зарадвам старците за Нова Година. :)
zz_stefanov - майстор
Hoвoceлckи написа:
Нещата май тръгнаха в друга посока. Дефектирането на ремонтираните от MamaMy уреди, е основно следствие от неправилно първоначално включване (използване на неправилен преобразувател). Остава някой да се заеме и да уточни кои от уредите на пусналата темата, биха работили у нас на транформатор и кои - не.
И как без да се огледат ще може да се каже. Моторите на помпите на сушилня и пералня може да са проблем. Може и компресора на хладилника да не хареса 50 Hz. .... За кафеварките говорихме. И всичко беше казано в началото на темата.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Ел.уреди американски стандарт в БГ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: