• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
Факта, че приятелят ми си купи нови фурна, пералня и хладилник е силно показателен. Той не е скръндза, но е малко чешит и трудно и дълго се разубеждава като си навие нещо. :lol:
И трудно се вразумява де. Ако ви разкажа какви работи домъкна от Китай и Индонезия миналата година... :toimonster: Сам скачам :-D
Hoвoceлckи - майстор
При цялото ми уважение към теб - знаеш ли, че някой уред е дефектирал при ползване на правилен трансформатор? Т.е. само поради по-ниската честота.
П. Петков - специалист
gogo7777 написа:
В този случай обаче, първичната на трансформатора ще бъде значително преоразмерена по токова плътност. Тоест, мощността на трафа ще се определя основно от сечението на магнитопровода - S = 1,3√P
Идеята я имам отдавна и тая тема почти ме накара да я реализирам най-накрая. Всъщност аз целя повишаване на напрежението. Става въпрос за малко домакинство и работилничка на край селото, където напрежението целогодишно варира между 170-180 волта.
Та си мисля част /, а защо не и цялата/ от инсталацията да захраня през замисленият от мен трансформатор. Навивките наистина ще са много, но ако са доволно преоразмерени както казваш имам вариант да развия част от съществуващата или да ползвам само половината намотка, но това ще решавам когато определя броя навивки на волт. Винта, водачите и гетинаксовия държач на контактните коксови колелца ще ги махна. Вторичната ще навия с плосък проводник 2х5мм или 2х8мм /такива имам/. Ако това "железо" отдаде 7-8 киловата мощност ще зарадвам старците за Нова Година. :)
Навивките ще са малко, ако се направи волтодобавъчен трансформатор. Тоест, навиват се допълнително толкова навивки, колкото не достигат за номинално захранващо напрежение. Тази допълнителна намотка се сфазира със съществуващата и се свързва между фазата и товара. Образно казано, тя "каца" върху основната намотка на трпансформатора. Тоест, получава се повишаващ автотрансформатор. Лесно ще се преброят общия брой навивки, тъй като те са еднослойни. След това се определят навивките за 1 Волт, като се раздели общия брой на навивките на 230 Волта. Разликата между съществуващото понижено напрежение и номиналното се умножава по изчислените навивки за Волт и се получава броят на допълнителните навивки. Сечението се определя от максималния консумиран ток разделен на допустимата токова плътност. За трансформаторите тя е 2,55 А/mm2, но в случая може да се удвои. Автотрансформаторът не бива да се развива, тъй като е импрегниран с лак, а би трябвало и да е изпечен, при което изолацията на проводника ще се повреди. Цялата постановка има недостатък, че нощно време, когато мрежата се разтоварва и напрежението не се следи, може да се получи пренапрежение.
gogo7777 - майстор
Хм....мисля си, че съществуващата навивка не е еднослойна.
За сега само гадая защото не е пред мен туча :-D Аз все се надявам, че като го пооблеча с още малко бакър туй желязо, то би било полезно за хорицата....ама ще видим :)
Това 2,55 А/mm2 малко ме "плаши", но.........бакър имам в изобилие :-D

ПП....това с волтодобавката е интересно решение. Ако съм разбрал правилно, трябва от трафа да извадя само недостигащото напрежение и да го добавя към съществуващото мрежово.....тъй ли?
hidrazin - майстор
gogo7777 написа:
Ако това "железо" отдаде 7-8 киловата мощност ще зарадвам старците за Нова Година. :)
Това желязо ще иска някой да го "ръчка" в часовете пик, нощем, по празници ...
Стига си се стискал и не се прави на разсеян. :-D На старците им трябва нещо такова:
10 KVA Автоматични МОНОФАЗНИ Стабилизатори на напрежение
Стабилизатор на напрежение SVC-B10000, 10000VA, 220VAC
Или нещо подобно, автоматично ...
:partyman:
gogo7777 - майстор
И по празници и в час пик положението е едно и също.....трагично. Аз ще го смятам за 220V max. така, че няма да има проблем с пренапрежението :wink:
Ако купя това което предлагаш, няма да го приемат даром.....дълго е за обяснение. Ако обаче го направим заедно с дядото е съвсем друг филм :wink:

ПП.....тоя първия линк е за "детски играчки" и не бих купил нищо от там, втория не се отваря :)
Последна промяна от gogo7777 на ср окт 11, 2017 10:10 pm, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
Hoвoceлckи написа:
При цялото ми уважение към теб - знаеш ли, че някой уред е дефектирал при ползване на правилен трансформатор? Т.е. само поради по-ниската честота.
Нито един уред не е изгорял поради разлика в честотата. Просто не работят коректно или въобще. Всички нови домакински следят честотата на мрежата и вдигат грешка. Дори и да имат кварц на таймерите пак злобеят. Офис техниката сега вече е по-безпроблемна от преди. Импулсните захранвания са голям + в случая. Всяка друга техника може да си работи с траф, но явно си трябва точно изчислен за да компенсира напрежението. Това говори за невероятно количество трансформатори с размерите на електрожен. За справка японските климатици. Не знам колко е оправдано финансово, но температурно и звуково не е никак. Сам си представи една конвекторна фурна 6 киловата и до нея един траф колкото Кракра-то. Хладилника, пералнята и те и кухнята ще заприлича на подстанция. Дори и студентчетата дето мъкнеха касетофони за коли от първите бригади се научиха и влачат само долари. Иначе ще си ги връткат само на касетки :roll:
Hoвoceлckи - майстор
Ами този, за който пита дамата е с размери 182x249x242 mm 17 kg Пренебрегваме масата, щото няма къде да го носи.
JULIA_0714 написа:
И какъв точно трансформатор да купя-най-голямата мощност е на прахосмукачката-2400 w. #-o
Няма печка. За точното изчисляване на трансформатора ... е питането по принцип. Сега, развиването на някоя навика ли е генералния проблем. Все пак честотата ... Който има конкретен отговор - да казва. Обобщаващите ги чухме. JULIA_0714, дай точните наименования на въпросните уреди и белким някои с конкретен опит каже конкретно "да" или "не".
lov - майстор
gogo7777 написа:
И по празници и в час пик положението е едно и също.....трагично. Аз ще го смятам за 220V max. така, че няма да има проблем с пренапрежението :wink:
Ако купя това което предлагаш, няма да го приемат даром.....дълго е за обяснение. Ако обаче го направим заедно с дядото е съвсем друг филм :wink:

ПП.....тоя първия линк е за "детски играчки" и не бих купил нищо от там, втория не се отваря :)
По този повод остана един лафа на един колега. Купил си беше една селска къщичка в место вила. Минавам да го видя какво прави, а той разхвърлял едни железа да прави асмалъци. Викам дай да ти помогна докато съм тук. А той вика чакай да свърши филма па тогава. По това време вървеше ''Дързост и красота'' :-D
- К'ви филми гледаш бе :lol: :?
- Не аз бе. Бабите навключиха телевизорите и не мога да запаля дъгата. :lol:
Та на някои места положението е трагично. Беше се опитал да сложи едно проточно бойлерче 7kW. Като го пусне лапите гаснат. :x
После ми разправяше че пооправили нещата ама пак не е розово положението.
hidrazin - майстор
gogo7777 написа:
... втория не се отваря :)
Пробвах - при мен се отваря. Я виж дали става ТУК ...
Иначе търси във ВИКИВАТ - Начало Продукти Източници на енергия Стабилизатори на напрежение
Е, иначе щом е дълго за обяснение ...
Поне може да помислиш за една максимално напреженова защита.
По-добре да им спре за малко захранването отколкото да има пушеци. :-D
:partyman:
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Ел.уреди американски стандарт в БГ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: