Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
mitko2be написа:
Инсталацията която се изгражда е нова ,трижилна.Затова моля само за конкретни и обосновани отговори.Благодаря.
Според наредба №3 всички контактни излази трябва да са защитени с ДТЗ.
Уреди на твърда връзка може да не са.

За мен е все едно как са вързани. Всичко у дома е през ДТЗ с изключение на осветлението на стаите. Осветлението на банята и тоалетната са с ДТЗ.
shadow__01 - майстор
hidrazin написа:
И като имаш утечка правиш като баба си и дядо си - топлиш си вода в казана на огъня... :lol:
И за да не правиш като тях по-добре да няма ДТЗ.
Нагревателите стареят и утечките от малки стават по-големи. А някоя зима при 0 градуса колко ли ще е хубаво да не можеш да включиш бойлера заради една ДТЗ. Щото утечката била над 30mA.
Да си отива към мулата и готово.
Таблото ще е по-малко и ще излезе значително по-евтино. Ако питаш някой пишман инженер от някое енергодружество ще ти изрецитира един куп наредби и нищо конкретно няма да ти каже. Слушай хората с опит, не тези с наредбите. Освен ако не си един от тях, но знаеш че не се гледа с добро око на тях.
hidrazin - майстор
shadow__01 написа:
... Слушай хората с опит, не тези с наредбите...
Съжалявам но ти не си нито от едните, нито от другите.
Та поради тази причина - не давай мнения за неща от които си нямаш понятие.
При монтирани 100 000 ДТЗ-та, една, само една и то веднъж да спаси живот и е оправдано слагането на останалите 99 999 ДТЗ-та.
Майната му ако една вечер не си изми краката с топла вода но си легна жив... :lol:
Така че - айде ЧАО.
:partyman:
mitko2be - специалист
Аз за себе си имам отговор,но исках да чия вашите мнения, но нещо не се получава.Не става въпрос за пари и по-евтино,а за разумно решение което да върши работа.Вярно ,че според наредба 3 на всички контактни излази се поставя ДТЗ.Но мене ме притеснява ,че товара е индуктивен и дали няма да има някакви утечки които да задействат ДТЗ.Хидразин не е дал конкретен отговор.Ако не го затруднява ще се радвам ,ако отговори.
plamen6703 - майстор
mitko2be написа:
Аз за себе си имам отговор,но исках да чия вашите мнения, но нещо не се получава.Не става въпрос за пари и по-евтино,а за разумно решение което да върши работа.Вярно ,че според наредба 3 на всички контактни излази се поставя ДТЗ.Но мене ме притеснява ,че товара е индуктивен и дали няма да има някакви утечки които да задействат ДТЗ.
Знаеш ли, че преди да се появи "наредба 3" имаше "ПУЕУ" /ако не знаеш какво е има гугъл/ и не беше пипан от 1980 год. до появата на "наредба 3" :wink: Толкова народ измря докато нямаше "задължителни" ДТЗ на контактните излази, че сега вече е голям рахатлък откакто действа "наредба 3" :cool:
Желая ти успех в намиране на правилното решение и като го намериш и решиш може да го споделиш :partyman:
hidrazin - майстор
mitko2be написа:
...Но мене ме притеснява ,че товара е индуктивен и дали няма да има някакви утечки които да задействат ДТЗ.
Не трябва да те притесняват тези нищожни индуктивни товари.
Все пак например на пералнята мотора е четков (осен ако не е пералнята на Хан Крум :-D ).
По-притеснителни са консуматори внасящи хармоници или DC пулсиращи съставки.
Това са различните видове импулсни захранвания - за РС, електронни баласти .....
За тях решението е използването на ДТЗ клас А.
За "чисти" АС вериги (готварски печки , бойлери, конвектори ...) е достатъчно ДТЗ клас АС.
За силно "замърсени" товари (преходни пренапрежения от комутационен характер) вече се слагат ДТЗ-та клас ASi (супер имунизирани) но и на супер цена...
:partyman:
gogo7777 - майстор
hidrazin написа:
Моля железарите да си гледат чугуния. :-D
Аз там акъл не им давам. Още по-малко неадекватен.
:partyman:
Ние железарите ежедневно работим в режим "на късо " и знаем за ДТЗ що за глупост е, когато се слага безразборно и навсякъде. Ебем ти и защитата ако заради нея ми изгори машина за 8000 лева.
В :partyman:
hidrazin - майстор
gogo7777 написа:
... когато се слага безразборно и навсякъде...
Това е нещо съвсем различно от "няма" смисъл.
Да ти е@а машината за 8 хилки като не мое да се спаси от едно изключване... :lol:
:partyman:
gogo7777 - майстор
Ааааа от едно.......на всеки 5 минути.
hidrazin - майстор
mitko2be написа:
Аз за себе си имам отговор,....
И само като допълнение - едно ДТЗ клас АС (най-евтиния) и това нямаше да е така.
Само преди три месеца:

Фестивал на балканската скара
gogo7777 написа:
Ааааа от едно.......на всеки 5 минути.
Е ами какво ти е виновно ДТЗ-то? Ти си искал собственоръчно да си убиеш машината.
ДТЗ-то ти е викало - Недй ела!
Ама ти - Пак ела!
Недей ела - пак ела, недей ела-пак ела ... БУМММММММ.... :lol:
:partyman:

Тема "нова инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: