Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen6703 - майстор
Има релета и релета, но няма да се наруши работата на релетата и релетата от такава такъв ключ.
kozl - майстор
Точно с АСЕ-5 имах проблем с глим лампи в ключовете.
kuger написа:
Авторът да поясни колко проводника отиват до ключа. При масовите стълбищни автомати АСЕ 5 единствената фаза, която има, е от релето до лампите. При условие, че релето е задействано. Нормално до "ПУШ" ключа отиват две жила, там фаза няма! Единия край е "0", другия е към командния вход на релето.
Kuger стига с тая фаза. Всите схеми на АС-5 кои познавам с изключение на 1, са галванично свързани с мрежата. Точно фаза нема в ключа, ама има кво да те ужили. На глимката и требат повече от 60 волта да светне, а аз гарантирам, че познавам няколко схеми на АС-5 и само на една от тях за глимката няма да има напрежение.
Обаче има АС-5 със глимка в електронната схема и при този модел моето мнение е, че не се допускат ключове с глимка.
Що се касае до транзисторните схеми с гасящ кондензатор, при тях от ключа се зарежда/разрежда кондензатор, който после се разрежда/зарежда и времето на прехода зареждане - разреждане или обратното е таймера. А ся кажете ако добавите глимка към ключа ще се промени ли времето на таймера?
И дали глимката не влияе на автомата :?
Последна промяна от kozl на пон ное 06, 2017 7:24 am, променено общо 1 път.
FM STEREO - специалист
Авторе, както ти писах на лични а друг също те е посъветвал да сложиш въпросният бутон, от проба глава не боли, ако насмита стълбищният автомат то ще си проличи в това, че лампите няма да угасват, това при положение,че бутона е с глимка, ако е с светодиод няма да има проблеми.
Kondor1 написа:
... става дума за панелен блок строен средата на 1980-те години - ако това е някакъв ориентир.
Щом е така най вероятно трети проводник до бутоните няма, тоест те са два,единият край е свързан с нулата в таблото а по другият при натискане на бутонът нулата се подава на релето на автомата. Както са казали хората "Проверката висша форма на доверие" за това трябва да се провери от човек, който си разбира от работата и ако не си на "ти" с токовете си иска техник.
DMN - майстор
kozl написа:
Точно с АС-5 имах проблем с глим лампи в ключовете.
Може би си го споделил в някоя тема във форума, но все пак да попитам просто за информация - колко ключа с глимки е имало свързани към този автомат, за да правят проблем? :)
FM STEREO написа:
лампите няма да угасват, това при положение,че бутона е с глимка, ако е с светодиод няма да има проблеми.
Би ли се аргументирал?
Според мен е точно обратното - ако ще има проблем, то би трябвало да е от ключ със светодиод, тъй като на светодиода му трябва по-голям ток(плюс другите елементи около него, които също ще разсейват някаква мощност), отколкото на глим-лампата за да светне, а именно този по-голям ток според мен може да обърка автомата, ако не е предвиден да работи с въпросните ключове.
:partyman:
kuger - майстор
kozl написа:
Точно с АС-5 имах проблем с глим лампи в ключовете.
kuger написа:
Авторът да поясни колко проводника отиват до ключа. При масовите стълбищни автомати АСЕ 5 единствената фаза, която има, е от релето до лампите. При условие, че релето е задействано. Нормално до "ПУШ" ключа отиват две жила, там фаза няма! Единия край е "0", другия е към командния вход на релето.
Kuger стига с тая фаза. Всите схеми на АС-5 кои познавам с изключение на 1, са галванично свързани с мрежата. Точно фаза нема в ключа, ама има кво да те ужили. На глимката и требат повече от 60 волта да светне, а аз гарантирам, че познавам няколко схеми на АС-5 и само на една от тях за глимката няма да има напрежение.
Обаче има АС-5 със глимка в електронната схема и при този модел моето мнение е, че не се допускат ключове с глимка.
Що се касае до транзисторните схеми с гасящ кондензатор, при тях от ключа се зарежда/разрежда кондензатор, който после се разрежда/зарежда и времето на прехода зареждане - разреждане или обратното е таймера. А ся кажете ако добавите глимка към ключа ще се промени ли времето на таймера?
И дали глимката не влияе на автомата :?
Ее, аман от пишман майстори! Що не си гледаш строителството?
Моля, не ми давай акъл! Блок строен 80 те години, нали не очакваш "извънземно" реле? Ще ми обясниш ли, как от базови транзисторни вериги на реле ще ми извадиш 60V за глимка, или ток 10-20 mA за светодиод? Като при това захраниш N на брой ключове, и съответни токове, и въобще не става дума за "ужилване" от напрежение, а за управление от бутон с вграден индикатор.
Има стълбищни автомати с управление по фаза, нали не очакваш в този блок да са такива?

Моля, не ми отговаряй, по някаква случайност, освен със силова електротехника и с електроника ми се е налагало да се справям.

Съжалявам, изврати се този форум, много "майстор" пише там, къде не му е работа.
повече няма да ме видите тука, поне докато жабите не си намерят гьола!!

Пак - не ми отговаряй, съжалявам, че се поддадох на провокацията!! Няма да ти отговоря!
DMN - майстор
kuger, що се сърдиш и палиш така бре човек? То е ясно, че тук ще пишат/пишем хора неспециалисти...Какво лошо има всеки да сподели опит и вижданията или предположенията си в дадена тема?
kuger написа:
Блок строен 80 те години, нали не очакваш "извънземно" реле?
Ми нашия блок е строен 1971г. Старото стълбищно реле, което беше набор на блока го няма вече много отдавна(предполагам знаеш какво представляваха старите релета от ония времена), сложили са друго реле в момента, какво значение има кога е строен блока? Релето може да се смени, а инсталацията да се преправи или нагоди за новото поколение стълбищни автомати.
Факт е, че при нас ключ с глим лампа работи съвсем нормално без проблеми. Затова попитах kozl, какъв проблем са имали и с колко такива ключа. В нашия вход освен този ключ, който аз съм сложил не съм видял да има друг такъв, ако са повече, може и да се появи проблем :? .
Kondor1 - специалист
Почти съм сигурен, че няма нито един светещ по етажите в момента. Исках да сложа светещ на първия етаж, защото вечер като влезеш или слезеш от асансьора и точно тогава угасне, ключът изобщо не се вижда - трябва да го търсиш с пипане на стената. А през първия етаж минават всички, така че ако има нужда от светещо копче е за там. Ако излизат само 2 жици в кутията, мога ли да направя експеримент дали ще стане? Да меря има ли напрежение някъде и да вържа 3-тия кабел на ключа към нея?
plamen6703 - майстор
Не само може да направиш експеримент, но и експеримента ще се окаже успешен /освен ако е неуспешен/ :wink: Прочети внимателно какво са ти писали по-горе двамата потребители, които разбират от електротехника и действай смело по задачата :partyman:
Kondor1 - специалист
Да не стане само привидно наред всичко, а после да започнат аномалии - да не гаснат лампите и подобни. 60V ли трябва да очаквам по трасето или 220V?
plamen6703 - майстор
Трудно ли ти е да прочетеш какво ти е написал "kuger", че да разбереш какво да очакваш по трасето? Ако си го прочел и не си разбрал нищо от прочетеното, просто викай някой, който познава "трасето", за една бира ще ти свърже ключа и ще спиш като къпан без да се измъчваш от мисли за аномалии :wink: :partyman:

Тема "Стълбищен ключ с лампичка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: