Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Аве оти ми обяснявате туй де ми е ясно. Аз пак потретвам, как е залепена плочката към металния радиатор, та да няма проводимост м-у клема и метал?
И как е залепена керамиката към какво та да има проводимост до клемата, без да има проводимост към метала на радиатора?
Това че се ползват 2 вида лепила съм го предположил постове назад. Но интересуваше ме технологията. Последните снимки (благодарско на dimi_54 поизясника метода на лепене. В широката част на плочките - ел.проводящо лепило от двете страни. Плочките към радиатора, предварително третирани с ел.проводящо лепило с ел.непроводящо лепило към метала (радиатора).
kozl написа:
dimi_54 написа:
Сивото е изолатор.
Е те тва ме интересуваше. Първият силикон, който купувах за да си правя аквариуми, бе точно за тази цел - изолатор, но издържа висока Т и сравнително добър проводник на топлина. Някъде го ползват за термопроводяща лепилна паста. А някой открил, че мноо добре лепи стъкла за аквариуми. Лепилото беше на GDR и вече няма абсолютно същото. Сега въпроса е кой е неговия еквивалент.
Купувал съм силикон за авто-гарнитури. Издържа Т и е изолатор, обаче не лепи добре. 330 мл по спомени е към 16 лв.
Може този, но нищо не пише за ел.изолиращи свойства :?
Обаче моето предположение, е че имаш 8 секции и нагревателния елемент е разположен в 1/2 дължина на всяка секция. Така при срещата на секциите трябва да има контакт с нагревателите. Или може би не мога да разгадая как става контакта от единия към другия нагревател. Но от към страната на клемата ми се струва (на снимката), че има метална шина. към която са заварени гънките на металната лента. Т.е. цялата метална к-ция, се състояща се от рамка и метална лента в рамката на зиг-заг е проводник свързан с клемата.
И така единия полюс на нагревателя е клемата, а другия - някъде в контактната зона м-у две секции. Но понеже на снимката няма възможност за оглед, не мога да определя къде точно е контактната зона. В тази зона ще ти трябва проводящо, високоТ лепило, може би като това
Ако некой не е разбрал за лепилата, считам, че това не съм аз. Въпросът е за технологията на залепване.
ig_ivanov - специалист
На снимките на dimi_54 се вижда как е направен евтин нагревател. След сглобяването се залива с това сиво нещо (което се явява само като лепило- нито е електро-, нито топло-проводящо, само е термоустойчиво), и (почти) се справя да държи питата цяла.
petromaniq66 - специалист
Клемите са свързани с радиаторите. Изолатори нямааа! Единствено проводящите керамики, но свързани по групи така, че да не си пречат.
kozl - майстор
Е и аз първо така си помислих, но ............
dimi_54 написа:
Колега , да уточня- значи измервам съпр. между клемите от ляво надясно - след всяка клема се повишава с 1ком. Образно казано сивите ленти са реотаните, поне това което е под тях. Когато измеря съпр. между клема и топло отдаващи пластини то е равно на нула. Как става връзката с нагряващите елементи не мога да си обясня.Може някъде да има литература ?
Под всяка сива лента има 4 бр. керамични пластини, как са свързани не знам.
Ся къде е истината ще проверя като си сменям ел.мотора на вентилатора на моята духалка.
Моята е ТЕСИ и има бутон на дъното, така че като се преобърне спира да работи - сиреч защита. Като обикалях магазините - заредили са по рафтовете духалки с реотани и без защита на дъното. Вероятно имат термоизключвател до реотана, за защита от прегряване. Съдя по един Бъджет за 12,50лв. Ползвам го в гаража щото много трака.
petromaniq66 - специалист
Тя и твоята има биметален изключвател залепен за радиаторите - нищо че има бутон. Освен това пиша за да се знае съпротивлението на студени керамики е сравнително високо. С повишаване на темп. пада.
dimi_54 - напреднал
ig_ivanov написа:
На снимките на dimi_54 се вижда как е направен евтин нагревател. След сглобяването се залива с това сиво нещо (което се явява само като лепило- нито е електро-, нито топло-проводящо, само е термоустойчиво), и (почти) се справя да държи питата цяла.
Колега , сивото е само отгоре. Керамичните пластини също са залепени към топло отдаващите блокчета. Слоя на сивото е тънък и не е в състояние да държи питата цяла.
stamenov1 - специалист
http://ydoma.info/remont-obogrevatelya- ... ukami.html последната част на статията има обяснено как работи такъв нагревател и схемата на свързване.
А тук един лепи нагревателя с поксипол https://youtu.be/6f6jN31KfBU?t=3739
dimi_54 - напреднал
stamenov1 написа:
http://ydoma.info/remont-obogrevatelya- ... ukami.html последната част на статията има обяснено как работи такъв нагревател и схемата на свързване.
А тук един лепи нагревателя с поксипол https://youtu.be/6f6jN31KfBU?t=3739
Благодаря колега, ясно и точно написано :supz: . Само не можах да видя клипа за лепенето, нещо не го отваря.
stamenov1 - специалист
В самия клип от мястото където го пуска, малко след това казва с какво го лепи, няма клип отделен.
dimi_54 - напреднал
stamenov1 написа:
В самия клип от мястото където го пуска, малко след това казва с какво го лепи, няма клип отделен.
:supz:

Тема "Ремонт на нагревател на ел. духалка теси HL-321V PIC" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: