Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Не съм отварял такава духалка, а имам 2. Обаче съм отварял няколко от тези с обичаен реотан.
Това дето е на зиг заг що е? Може би метал, примерно алуминий като при радиаторите на колите, където по подобен начин се увеличава контактната площ на радиатора. Тези метални ленти при авторадиаторите се нагряват от тръбичките на радиатора.
А тука на снимката не мога да видя де нагревателния елемент. Вероятно е залят в сивото.
Са въпроса е сивото изолатор ли е или проводник :? Оти и за двете имам предложение. Аз залагам, че е изолатор, а контакта става по средата, там където се вижда промяната в дебелината.
Проверка на съпротивление какво показва? За лепилото става въпрос.
plamen6703 - майстор
dimi_54 написа:
plamen6703 написа:
Това лепило вече е ясно, че "играе ролята на реотан", остава да кажеш кое лепило играе ролята на нагревател :cool: :partyman:
Колега, както писах по-горе не съм наясно с тази технология. Направих опит да меря съпротивлението на керамичните плочки. След като изстъргах лепилото , видях че те са покрити с някакъв слой който е проводим и има съпротивление.Дали това е лепило или нещо друго не знам. :?
Наясно ли си каква е цената на една такава "духалка" и заслужава ли си да се вкарваш във филма "нагревател за духалка" Дори да смениш нагревателят с някакъв като в линка, ще стане "хубаво" като кърпени гащи. Обикновено такива джиджавки струват колкото струват :partyman:
dimi_54 - напреднал
kozl написа:
Не съм отварял такава духалка, а имам 2. Обаче съм отварял няколко от тези с обичаен реотан.
Това дето е на зиг заг що е? Може би метал, примерно алуминий като при радиаторите на колите, където по подобен начин се увеличава контактната площ на радиатора. Тези метални ленти при авторадиаторите се нагряват от тръбичките на радиатора.
А тука на снимката не мога да видя де нагревателния елемент. Вероятно е залят в сивото.
Са въпроса е сивото изолатор ли е или проводник :? Оти и за двете имам предложение. Аз залагам, че е изолатор, а контакта става по средата, там където се вижда промяната в дебелината.
Проверка на съпротивление какво показва? За лепилото става въпрос.
Точно казано, нагънатите ленти са алуминиеви и те са топло отдаващия елемент ,под сивото което се вижда има керамични плочки залепени към метала . Имат покритие което е проводящо и има съпротивление. Но кое се нагрява и отдава температура не ми е ясно :? Сивото е изолатор.
dimi_54 - напреднал
plamen6703 написа:
dimi_54 написа:
plamen6703 написа:
Това лепило вече е ясно, че "играе ролята на реотан", остава да кажеш кое лепило играе ролята на нагревател :cool: :partyman:
Колега, както писах по-горе не съм наясно с тази технология. Направих опит да меря съпротивлението на керамичните плочки. След като изстъргах лепилото , видях че те са покрити с някакъв слой който е проводим и има съпротивление.Дали това е лепило или нещо друго не знам. :?
Наясно ли си каква е цената на една такава "духалка" и заслужава ли си да се вкарваш във филма "нагревател за духалка" Дори да смениш нагревателят с някакъв като в линка, ще стане "хубаво" като кърпени гащи. Обикновено такива джиджавки струват колкото струват :partyman:
Колега , цената на нагревателя от линка е 18 лв. и ме устройва а размера е същия.Цената на такава духалка е 39 лв. Интереса ми е как работят този вид реотани.
plamen6703 - майстор
Ще си купиш нещо, което ще изкара ден до пладне и даже по-малко... Повечето такива резервни части са боклуци. Като купиш нова духалка поне има 24 месеца гаранция... на тоя нагревател гаранцията е до вратата на магазина :partyman:
dimi_54 - напреднал
plamen6703 написа:
Ще си купиш нещо, което ще изкара ден до пладне и даже по-малко... Повечето такива резервни части са боклуци. Като купиш нова духалка поне има 24 месеца гаранция... на тоя нагревател гаранцията е до вратата на магазина :partyman:
Съгласен съм, ще видим семейния съвет ще реши ☺☺☺
plamen6703 - майстор
По сериозен въпрос ще се наложи на семейният съвет да заседава. Успех :partyman:
kozl - майстор
dimi_54 написа:
Сивото е изолатор.
Е те тва ме интересуваше. Първият силикон, който купувах за да си правя аквариуми, бе точно за тази цел - изолатор, но издържа висока Т и сравнително добър проводник на топлина. Някъде го ползват за термопроводяща лепилна паста. А някой открил, че мноо добре лепи стъкла за аквариуми. Лепилото беше на GDR и вече няма абсолютно същото. Сега въпроса е кой е неговия еквивалент.
Купувал съм силикон за авто-гарнитури. Издържа Т и е изолатор, обаче не лепи добре. 330 мл по спомени е към 16 лв.
Може ни този, но нищо не пише за ел.изолиращи свойства :?
Обаче моето предположение, е че имаш 8 секции и нагревателния елемент е разположен в 1/2 дължина на всяка секция. Така при срещата на секциите трябва да има контакт с нагревателите. Или може би не мога да разгадая как става контакта от единия към другия нагревател. Но от към страната на клемата ми се струва (на снимката), че има метална шина. към която са заварени гънките на металната лента. Т.е. цялата метална к-ция, се състояща се от рамка и метална лента в рамката на зиг-заг е проводник свързан с клемата.
И така единия полюс на нагревателя е клемата, а другия - някъде в контактната зона м-у две секции. Но понеже на снимката няма възможност за оглед, не мога да определя къде точно е контактната зона. В тази зона ще ти трябва проводящо, високоТ лепило, може би като това
dimi_54 - напреднал
kozl написа:
dimi_54 написа:
Сивото е изолатор.
Е те тва ме интересуваше. Първият силикон, който купувах за да си правя аквариуми, бе точно за тази цел - изолатор, но издържа висока Т и сравнително добър проводник на топлина. Някъде го ползват за термопроводяща лепилна паста. А някой открил, че мноо добре лепи стъкла за аквариуми. Лепилото беше на GDR и вече няма абсолютно същото. Сега въпроса е кой е неговия еквивалент.
Купувал съм силикон за авто-гарнитури. Издържа Т и е изолатор, обаче не лепи добре. 330 мл по спомени е към 16 лв.
Може ни този, но нищо не пише за ел.изолиращи свойства :?
Обаче моето предположение, е че имаш 8 секции и нагревателния елемент е разположен в 1/2 дължина на всяка секция. Така при срещата на секциите трябва да има контакт с нагревателите. Или може би не мога да разгадая как става контакта от единия към другия нагревател. Но от към страната на клемата ми се струва (на снимката), че има метална шина. към която са заварени
гънките на металната лента. Т.е. цялата метална к-ция, се състояща се от рамка и метална лента в рамката на зиг-заг е проводник свързан с клемата.
И така единия полюс на нагревателя е клемата, а другия - някъде в контактната зона м-у две секции. Но понеже на снимката няма възможност за оглед, не мога да определя къде точно е контактната зона. В тази зона ще ти трябва проводящо, високоТ лепило, може би като това
Колега , да уточня- значи измервам съпр. между клемите от ляво надясно - след всяка клема се повишава с 1ком. Образно казано сивите ленти са реотаните, поне това което е под тях. Когато измеря съпр. между клема и топло отдаващи пластини то е равно на нула. Как става връзката с нагряващите елементи не мога да си обясня.Може някъде да има литература ?
Под всяка сива лента има 4 бр. керамични пластини, как са свързани не знам.
Последна промяна от dimi_54 на ср ное 08, 2017 8:28 pm, променено общо 1 път.
dimi_54 - напреднал
plamen6703 написа:
По сериозен въпрос ще се наложи на семейният съвет да заседава. Успех :partyman:
Колега думата сериозен трябваше да е в кавички :-D Вичко е въпрос на гледна точка :wink:

Тема "Ремонт на нагревател на ел. духалка теси HL-321V PIC" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: