Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ValBo - специалист
Реле едноканално, в момента са и на промоция https://ru.aliexpress.com/item/AC-220V- ... 333.9OET3m

Ключове най различни видове https://ru.aliexpress.com/item/86-1-2-3 ... 336.9OET3m

тези са от този търговец https://ru.aliexpress.com/store/804402? ... 57c0sNHy0I. Той само такова продава

Линкът за двуканалното реле, обаче е изтекъл. Ще потърся утре пак
antonioven - специалист
А тези релета фазата и нула ли прекъсват или само фазата? В момента правя ремонт, идеята ми е да монтирам релетата в таблото и да опъна 3+1 жици към 3 ламби с общ нулев проводник.
nikolov333 - майстор
По принцип с релето прекъсваш единия проводник..или фаза или нула, но правилно е да прекъсваш фазата :idea:
antonioven - специалист
Ето това имах предвид, вместо 6 жици, 4.

Прикачен файл

PICT2868A - Копие.JPG
PICT2868A - Копие.JPG (55.74 KиБ) Видяна 1773 пъти
nikolov333 - майстор
То и без нулата да минава през релето, те пак са си 4-ри жици. Нулата ти е една до всички лампи, а фазите им идват от релетата.. :idea:

Прикачен файл

PICT2868A%20-%20Копие.JPG
PICT2868A%20-%20Копие.JPG (74.06 KиБ) Видяна 1767 пъти
ValBo - специалист
Тези релета не работят без нула затова в тях се свързват и двата проводника. Тоест прекъсват и двата. Аз лично, ако се наложи да работя нещо по осветлението и не искам да има напрежение, за по-сигурно свалям предпазителя, а не се доверявам на ключове и релета.
nikolov333 - майстор
В случая с тези релета схемата с фаза и нула е правилна, но радио управляемите ключове са много капризни и често създават проблем. Ако купиш някой кофти модел, може да забиват или да не реагират на дистанционните, а и ръчното им управление е сложно. За осветление, са ти нужни само, ако имаш много кръгове в голямо помещение или искаш да ги управляваш дистанционно. В масовия случай, за малки помещения ти гарантирам само проблеми. Вече в някой от Руските форуми пишат и за дублиране на окабеляването за релета с такова за обикновени ключове, така че преди да тръгнеш в тази посока го обмисли добре, понеже след ремонта няма да ти се кърти за ново окабеляване. Да не се окаже, че си се вързал с някаква система и нямаш отвързване заради кабелите в стените.
Принципно такива системи се правят централизирано. Избира се централно място в жилището от което се окабеляват линиите до консуматорите и се управляват от там с най-различни системи. Има радио, безжични, 1-Ware, Z-Wave, CAN-bus и още много различни методи за управление. Радио честотния е най-приложим за мобилни устройства.. радио-управляеми самолети, хеликоптери, лодки, бариери, гаражни врати, щори и устройства и датчици без кабелно управление. Вече масово навлизат Wi-Fi релетата с МQTT протокол, заради обратната връзка на текущото им състояние. Има и системи изградени с различни контролери, микро-компютърни системи и системи за гласово управление , но ключа за включване на осветлението на стената за сега си е задължителен! :!: :-D
ValBo - специалист
Принципно си прав.
Аз подходих от друга гледна точка. Имах изградено окабеляване за осветеление, което не отговаряше на моите изисквания.
Единият вариант беше да копая канали в панела и да прекарвам кабели, вторият да използвам релета и дистанционни (ключове) с които да подобря основното окабеляване. Сега си гася осветлението в спалнята като си легна, направих серийно осветление в едната детска, в другата се гаси от три точки, а в коридора е с "девиатори"
Ценово излиза почти същото, а като се сметне, че няма мръсни процеси си е направо на печалба :)
Само чакането от Китай е лекият проблем. У нас все още не се внасят двуканални релета, а серийни дистанционни има от скоро
nikolov333 - майстор
Това може да е по-добър вариант от гледна точка на запазването на основното окабеляване. Най-добрия вариант е комбинирано управление със стандартни ключове и окабеляване в пластмасови гофрирани тръби, разбира се ако са положени без остри чупки в ъглите, за да може е прокарат или подменят допълнителни кабели. Лошото е, че няма начин да се направи независимо двойно управление с дистанционни и обикновени стенни ключове..или поне аз не мога да го измисля. :-D
Krass - майстор
Пускаш един мързелив ключ от едната лампа, и си готов.

Тема "Девиаторни ключове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: