• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vaniosl - специалист
Здравейте, днес си свързвах бойлера,но преди да го пусна в експлоатация ми се иска да получа и вашето мнение.От разклонителната кутия до ключа на бойлера отиват два проводника(инсталацията е двупроводна).От ключа до бойлера понеже сега правих инсталацията съм пуснал трипроводна инсталация.При бойлера свързването нямаше нищо сложно кафяв проводник-фаза ,син проводник-нула,жълтозелен-заземяване(в моя случай зануляване). Въпросът е къде трябва да направя мост между нулата и зануляващия проводник?В лустерклемата на бойлера или в ключа за бойлера.Прикачам и снимка на самия ключ за да стане по ясно и да може да ми помогнете.Споредмен моста трябва да го направя в ключа от N1 да пусна мост до заземителната пластина ,а в другия извод на заземителната пластина да свържа жълтозеления извод,който е свързан и в лустерклемата на бойлера.Извинявам се за малко объркващото обяснение,но се надявам да ме разберете,какво искам да кажа.

https://drive.google.com/file/d/10eTtpU ... sp=sharing
preslav - майстор
На ключа ти е написано MAINS, където закачаш фаза и нула от таблото, съответно фаза L1, нула N1. Имаш надпис LOAD, там закачаш бойлера, съответно фаза L2 и нула N2. Шареното кабелче (заземлението на бойлера) можеш да вържеш на N1 или N2, но аз бих предпочел да е на N1. Ако си уверен в това, което правиш замостяване можеш да направиш вътре в бойлера между N и заземителното (шареното) кабелче.
vaniosl - специалист
Благодаря много за съдействието.Предпочитам да е по описания начин в ключа,защото за първи път свързвам бойлер и не ми се иска да направя някоя беля в самия бойлер.Щом е възможно през ключа ще го направя от там.Още веднъж благодаря ,защото много хора пренебрегват зануляването ,а според мен особено за бойлер е много важно да се направи за да са безопасни нещата.
iliya_i - майстор
Задължително към N1. Нулата към корпуса не бива да се прекъсва от ключа!
preslav - майстор
iliya_i написа:
Задължително към N1. Нулата към корпуса не бива да се прекъсва от ключа!
Мен ако питаш изобщо не виждам смисъла от прекъсване на нулата. Съвсем хипотетично ключът може да се повреди, фазата да остане включена, а нулата прекъсната. За това при мен нулата е постоянно свързана, а ключа съм замостил и прекарвам през двете му контактни групи само фазата. Масово българските ключове грееха и се скапваха точно в пакета превключващ фазата. Уж на тях пише 16 А, но едвам издържаха 10 А. Същите ключове използваха и в "Перлите", но там не можеш да замостяваш защото не се знае кой как ще включи щепсела.
Ако има някаква логика в прекъсването на нулата при бойлерите сподели, може пък на мен нещо да ми убягва!
FM STEREO - специалист
Момци, щом кабела към бойлера е трижилен, третото занулително жило се свързва с нулата преди ключа, през ключа минават другите две жила,фаза и нула! На бойлерът ясно е означено къде се свързва занулителният проводник маркиран с знак земя,според вида на бойлера това може да е на входната клема или директно на корпусът му чрез уше и гайка с шайби. Останалите два, фаза и нула са означени с L и N, като фазата L минава през термичната защита от там отива в терморегулатора,термостата и към единият край на нагревателя,нулата е вързана за другият край на нагревателя а в някои случай и тя минава през термичната защита педи да отиде до нагревателя,тоест термичната защита е двуполюсна,прекъсва фаза и нула. Желателно е обаче кабелът от таблото до бойлерът да бъде трижилен с съответното сечение и предпазител като е редно да се добави една ДТЗ!
vaniosl - специалист
Днес махнах изолирбанда и видях, че са ми пуснали и от самата разпределителна кутия три кабела.Така,че имам направено зануляване директно в разпределителната кутия,сега как да постъпя?Двата жълто-зелени кабела да ги свържа на определеното за това място или отново жълто-зеления кабел,който отива към бойлера да го свържа към N1,а този който идва от кутията да го изолирам.Моля отново за съвет,как е най-удачно.
preslav - майстор
vaniosl написа:
Днес махнах изолирбанда и видях, че са ми пуснали и от самата разпределителна кутия три кабела.Така,че имам направено зануляване директно в разпределителната кутия,сега как да постъпя?Двата жълто-зелени кабела да ги свържа на определеното за това място или отново жълто-зеления кабел,който отива към бойлера да го свържа към N1,а този който идва от кутията да го изолирам.Моля отново за съвет,как е най-удачно.
Ако това е ново строителство, вероятно имаш предвидена и дефектнотокова защита - снимай какво виждаш в кутията на бойлера, в така наречената разпределителна кутия, в таблото с предпазителите. Иначе не е проблем всички шарени кабелчета да вкараш в N1.
nikolov333 - майстор
Не е проблем, но не е правилно да се обединяват работната нула и заземителен проводник, освен в ел.мерното или апартаментното табло, по системата TN-C-S..
plamen6703 - майстор
Върви после разправяй, че си завършил икономика :wink: :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: