• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tarsiaglo - специалист
mironcho написа:
По принцип не бива слаботокови и силови (230V) кабели да са заедно в един канал/тръба. Това е с цел безопасност. Идеята е, че при повреда (прегравяне или друго нарушаване на изолацията) на силовия има вероятност към слаботокови вериги да се подаде мрежово напрежение и да пострадат хора и оборудване. По въпроса със смущенията - ами зависи, може да си пречат, може и не.
Решението може да е от чисто практични съображения, кое ще е по-лесно или ще причини повече работа и чистене - поставяне на допълнителен канал (пробиване, лепене...) или отварянето на стария, което може да доведе до откъртването му от стената, дали има място в него, дали трябва да се дупчи допълнително стена и т.н.
Както избереш, ако не стария кабел е с ненарушена изолация и си внимателен - действай със стария канал.
Благодаря на всички колеги за отговорите!
Всички са изключително полезни!

За мнението на mironcho - надявам са да няма прегряване, т.к. ще бъде захранен само рутер и камера а те са по 5-10 v.
А ел. кабела е 2 по 0.75 - има двойна изолация - на непосредствено на жиците и външна - не е много дебела, но за това за което ще се захранва, мисля, че е бива.
Гледах на прахосмукачката, която е 2000 W кабела е също 2 по 0.75.
  • 1
  • 2

Тема "Ел. кабели и лан кабели заедно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: