Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
preslav - майстор
И аз си мисля, че като стандарт е прието 30мА за защита на човека, има 300 и 500мАмперови, но те са с друго предназначение - за 10мА не съм чувал, но и не съм се интересувал.
fox_vt - майстор
Аз пък се чудя за глупоста дтз на цялата система :lol: Утечки с лопата да ги ринеш и почват едни компромиси със големината на защитния ток и бля бля такива глупости. Да не говорим че като изпляска някой уред инцидентно върви търси кой е точно.
Junak - майстор
preslav написа:
И аз си мисля, че като стандарт е прието 30мА за защита на човека, има 300 и 500мАмперови, но те са с друго предназначение - за 10мА не съм чувал, но и не съм се интересувал.
Има такива специализирани серии ДТЗ за 10мА. Използват се най често в болници и лаборатории. За сърдечно болни и деца. И, колкото и смешно да звучи, срещал съм ги в свинеферма, в боксовете на малките прасенца. Защото при 30мА дават фира :)
valentino76bs - майстор
Има и удължители такива специални на които се включват разни инструменти който работят с вода(воден шлайф)!
MurderY - напреднал
hidrazin написа:
MurderY написа:
...Благодаря за офертата, но на мен ми трябва за бойлера, 16A и да сработва на 10mA, ако намеря може и на 5, но и 10-15 биха ми вършили работа. Не ми се рискува с 30 за бойлер, предпочитам нещо по-малко специално за там.
Затова се чудех дали да не взема някой комбиниран и да махна предпазителя. Може и да видя вариант за цялата система с 40 или 60, но пак 10-15 mA и вероятно ще стане после...
Какви са тези 5mA , 15mA ... ???
Ти да не мислиш че някой ще произведе специално за теб такива? :lol: Има 10, 30 и нагоре.
За бойлер ти е напълно достатъчно ДТЗ 30mA защото с 10 рискуваш да се къпеш със студена вода.
А с тези 10-15mA за цялата система въобще няма да имаш захранване на жилището.
И пак не ми е ясно - защо всеки се занимава с неща от които и бъкел не разбира???
P.S.
Между другото - електронните комбинирани ДТЗ-та са ЗАБРАНЕНИ за използване в бита...
Има 10 в България. 30 е според БДС, но ако се гледат стандартите на други държави (по-развити и по-богати) са много под 30. Не очаквам да произвеждат специално за мен, но си има, поне 10 със сигурност и то в България, вярно е че са доста по скъпи - по 2-3
А 30 за баня според мен няма никакъв смисъл. Все пак утечка от 30 може да те убие, а отделно като си в бянята, мокър, си представям какво става с 30.
Мисля, че съм срещал 15, за 5 не съм сигурено, но това, че няма в България, не означава, че няма в Германия примерно. Вероятно и 5 ще има, но на мен и 10 и 15 биха ми свършили работа. Но пак казвам, 30 може да има нужда да се сложе на цялата инсталация или контактите, но за бойлер - няма смисъл.
А това, че комбинираните са забранени в бита - може и да е така, не съм срещал много информация. Може и да си прав. Аз точно затова питах дали има смисъл от тях, защото нямам място в кутията, а трябва да добавя нова. Идеята ми беше да махна един предпазител (на бойлера) и вместо него да сложа ДТЗ комбиниран и ще спестя едно място - точно толкова, колкото имам.
radius - майстор
MurderY написа:
Все пак утечка от 30 може да те убие, а отделно като си в бянята, мокър, си представям какво става с 30.
Хидразин е прав, не си длъжен да разбираш от всичко. При положение, че не си наясно с нещата, откъде имаш самочувствие за собствено мнение по въпроса?
valentino76bs - майстор
MurderY написа:

Между другото - електронните комбинирани ДТЗ-та са ЗАБРАНЕНИ за използване в бита...
Има 10 в България. 30 е според БДС, но ако се гледат стандартите на други държави (по-развити и по-богати) са много под 30. Не очаквам да произвеждат специално за мен, но си има, поне 10 със сигурност и то в България, вярно е че са доста по скъпи - по 2-3
А 30 за баня според мен няма никакъв смисъл. Все пак утечка от 30 може да те убие, а отделно като си в бянята, мокър, си представям какво става с 30.
Мисля, че съм срещал 15, за 5 не съм сигурено, но това, че няма в България, не означава, че няма в Германия примерно. Вероятно и 5 ще има, но на мен и 10 и 15 биха ми свършили работа. Но пак казвам, 30 може да има нужда да се сложе на цялата инсталация или контактите, но за бойлер - няма смисъл.
А това, че комбинираните са забранени в бита - може и да е така, не съм срещал много информация. Може и да си прав. Аз точно затова питах дали има смисъл от тях, защото нямам място в кутията, а трябва да добавя нова. Идеята ми беше да махна един предпазител (на бойлера) и вместо него да сложа ДТЗ комбиниран и ще спестя едно място - точно толкова, колкото имам.[/quote]

Нидей ела то пак ела...:)
Както и да е.....
Тогава намери 5, 10 или 15 от някъде и сложи....отговорността и проблемите ще бъдат твои!
Комбинираните не са забранени!
Ел.комб. са!
MurderY - напреднал
radius написа:
MurderY написа:
Все пак утечка от 30 може да те убие, а отделно като си в бянята, мокър, си представям какво става с 30.
Хидразин е прав, не си длъжен да разбираш от всичко. При положение, че не си наясно с нещата, откъде имаш самочувствие за собствено мнение по въпроса?
Това, че не разбирам от някои неща от ДТЗ, не означава, че не знам колко ток може да те убие. Да не твърдиш, че ток около 30mA не може да убие човек? Само не ми казвай, че в банята, като си мокър се получава вид "Фарадеев кафез", за да не те убие, защото според мен е точно обратното. Пада ти съпротивлението и ДТЗ би трябвало да изключи съвсем малко по-бавно. Та пак казвам, 30mA за мен в баня са безсмислени.
Има и вариант да не те убие, но може да доведе до рязко съкращение на мускулите, което след прекъсване на тока нали се сещаш до какво ще доведе - до отпускане, което според мен в мокро помещение ще увеличи риска от падане и удряне в някой ъгъл в банята - а това е смърт или сериозно нараняване. Все пак най-много домашни инциденти има в банята (някаква статистика беше).
Знам, че искате да защитавате приятели си, а аз не искам да влизам и излишно полемики. Затова или ми дайте конкретен пример, къде съм говорил глупости и не разбирам или недей да пишете общи неща от рода, че не съм наясно. Добре е да се каже с кое. Все пак темата тръгна към СПАМ, затова предлагам, да спрем с глупавите нападки и защити. Сигурен съм, че всички сме заети хора и нямаме толкова свободно време. :partyman: :partyman: :partyman:
sts - специалист
Колега не различавате електронна ДТЗ и обикновена ДТЗ.
Аз ползвам комбинирана обикновена ДТЗ 20А/0.03 А за бойлер от 7 г.
Никой от колегите не спомена времето на изключване на ДТЗ.
От направени измервания на ДТЗ в реални обекти времето на изключване
е от /5.5 - 7.5/ милисекунди измерено от лицензирана организация и
издаване на протокол.
MurderY - напреднал
valentino76bs написа:
Комбинираните не са забранени!
Ел.комб. са!
Благодаря за подчертаното. Не бях срещал ел. комбинирани, а само комбинирани ДТЗ. Сигурно, затова не се предлагат много. Но все пак ми трябват само комбинирани. Не, че знам разликата де :o
Имаш една виртуална бира :partyman: за червения текст :o

Тема "Дефектнотокова защита с два проводника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: