Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MurderY - напреднал
В апартамента ми влиза двупроводен кабел. Цялата ми вътрешна инсталация е трипроводна. Мисля, че нулата и заземяването се обединяват в таблото. Искам да сложа ДТЗ поне на бойлера, ако може и на цялата инсталация. Даже съм склонен за вариант ДТЗ + прекъсвач само за бойлера.
Въпросът ми е дали в тази схема ще може да се сложи ДТЗ? Дали ще може на цялата инсталация или само на бойлера?
Знам, че трябва трипроводна линия, но дали е проблем, че преди прекъсвачите е двупроводна и затова нула и заземяване трябва да са на обща шина.
plamen6703 - майстор
Ето ти всичко по темата viewtopic.php?t=680 :partyman:
nikolov333 - майстор
За да не питаш и в другата тема, ще кажа, че може да се монтира ДТЗ.. препоръчително от квалифициран електротехник. Ако решиш да я монтираш сам трябва да си сигурен, че си прочел цялата тема от горния линк поне 2 пъти и още няколко свързани с нея теми за нулевите и заземителни шини или ваго клемите и по-важното, да си сигурен, че си разбрал прочетеното. Един електотехник, който е монтирал ДТЗ би трябвало да се справи максимум за час, ако няма топка кабели зад челния панел на таблото, но пак е добре да го прави, човек който разбира какво прави.. :idea:
preslav - майстор
MurderY написа:
В апартамента ми влиза двупроводен кабел. Цялата ми вътрешна инсталация е трипроводна. Мисля, че нулата и заземяването се обединяват в таблото. Искам да сложа ДТЗ поне на бойлера, ако може и на цялата инсталация. Даже съм склонен за вариант ДТЗ + прекъсвач само за бойлера.
Въпросът ми е дали в тази схема ще може да се сложи ДТЗ? Дали ще може на цялата инсталация или само на бойлера?
Знам, че трябва трипроводна линия, но дали е проблем, че преди прекъсвачите е двупроводна и затова нула и заземяване трябва да са на обща шина.
Това не е проблем.
muhala - майстор
Поздравления за това, че си си направил инсталацията в дома трижилна и за това, че имаш желание да монтираш ДТЗ.
Двата кабела, които инват до апартаментното табло представляват система TN-C, където нулевия и защитния проводник са обединени в PEN проводник.
В таблото си ще разделиш PEN проводника на PE (защитен, защитна нула, жълто-зелен) и N (работна нула).
Това го правиш по следния начин:
1. Нулата, която идва от електромера я връзваш на PE шината (жълто-зелената), като гледай да я прекараш през две дупки на шината и стегни здраво! Много е важно тази връзка на не е хлабава.
2. Направи мост между PE и N шините с кабел със същото сечение като входящата нула.

Това се прави така, защото защитната нула е с приоритет пред работната.
MurderY - напреднал
Благодаря за отговорите.
На няколко места намерих АП+ДТЗ - комбинирани. За повечето няма информация дали са комбинирани.
Въпросът ми е дали има разлика или просто едното е рекламен трик. На снимките изглеждат по един и същи начин и за мен ДТЗ трябва да си има предпазител, нали нещо трябва да изключва.
Благодаря предварително.
muhala - майстор
MurderY написа:
Благодаря за отговорите.
На няколко места намерих АП+ДТЗ - комбинирани. За повечето няма информация дали са комбинирани.
Въпросът ми е дали има разлика или просто едното е рекламен трик. На снимките изглеждат по един и същи начин и за мен ДТЗ трябва да си има предпазител, нали нещо трябва да изключва.
Благодаря предварително.
ДЗТ + АП изглеждат по подобен начин - с един палец са. Зависи от производителя.
Спестяват ти една позиция в таблото. Удобни са за единични консуматори.

БТВ: Ако имаш интерес имам две чисто нови, неизползвани комбинирани ДЗТ+АП Merlin Gerin на Schneider.
Едната е 40А, а другата е 10А. И двете са клас AC с ток на сработване 30mA.
Пиши ми на лично.
MurderY - напреднал
muhala написа:
MurderY написа:
Благодаря за отговорите.
На няколко места намерих АП+ДТЗ - комбинирани. За повечето няма информация дали са комбинирани.
Въпросът ми е дали има разлика или просто едното е рекламен трик. На снимките изглеждат по един и същи начин и за мен ДТЗ трябва да си има предпазител, нали нещо трябва да изключва.
Благодаря предварително.
ДЗТ + АП изглеждат по подобен начин - с един палец са. Зависи от производителя.
Спестяват ти една позиция в таблото. Удобни са за единични консуматори.

БТВ: Ако имаш интерес имам две чисто нови, неизползвани комбинирани ДЗТ+АП Merlin Gerin на Schneider.
Едната е 40А, а другата е 10А. И двете са клас AC с ток на сработване 30mA.
Пиши ми на лично.
Благодаря за офертата, но на мен ми трябва за бойлера, 16A и да сработва на 10mA, ако намеря може и на 5, но и 10-15 биха ми вършили работа. Не ми се рискува с 30 за бойлер, предпочитам нещо по-малко специално за там.
Затова се чудех дали да не взема някой комбиниран и да махна предпазителя. Може и да видя вариант за цялата система с 40 или 60, но пак 10-15 mA и вероятно ще стане после.
muhala - майстор
Както решиш. 30mA защитите не сработват на 30. Правил съм си експерименти и някои сработват на 24мА, други на 20мА.
Ако сложиш 10мА такава (не съм сигурен, че има такава) е почти сигурно, че скоро ще я смениш поради минимални утечки на нагревателя.
hidrazin - майстор
MurderY написа:
...Благодаря за офертата, но на мен ми трябва за бойлера, 16A и да сработва на 10mA, ако намеря може и на 5, но и 10-15 биха ми вършили работа. Не ми се рискува с 30 за бойлер, предпочитам нещо по-малко специално за там.
Затова се чудех дали да не взема някой комбиниран и да махна предпазителя. Може и да видя вариант за цялата система с 40 или 60, но пак 10-15 mA и вероятно ще стане после...
Какви са тези 5mA , 15mA ... ???
Ти да не мислиш че някой ще произведе специално за теб такива? :lol: Има 10, 30 и нагоре.
За бойлер ти е напълно достатъчно ДТЗ 30mA защото с 10 рискуваш да се къпеш със студена вода.
А с тези 10-15mA за цялата система въобще няма да имаш захранване на жилището.
И пак не ми е ясно - защо всеки се занимава с неща от които и бъкел не разбира???
P.S.
Между другото - електронните комбинирани ДТЗ-та са ЗАБРАНЕНИ за използване в бита...

Тема "Дефектнотокова защита с два проводника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: