Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте на всички!
Съквартиранта ми се оплакваше, че лампите в стаята му светели-светели нормално и по едно време изгасяли. След известно време пък си тръгвали самички (сякаш се били измаряли... :rolleyes: ). Седмица по-късно при включване на ключа не свети нищо (дори и стартерчетата)
Схемата е стандартна (дросел с стартерчета)
Лампите са по 18w, Дросела 1x36w
Какво направих аз:
  • Почистих прахта и паяжината, образувани там горе.
  • Смених лампите с здрави такива за да съм сигурен, че не е от тях - не светеше и с новите лампи (старите са здрави (проверено))
  • Смених стартерчетата с нови - пак не тръгва (старите са здрави (проверено))
  • Почистих кабелчетата и отново ги свързах - не тръгна.
  • Проверих дали пластинките на пластмасовите кутиийки (в които влизат стартерчетата влизат) са се преместили нещо - не
  • Проверих да не би някой кабел да е излязъл от някъде без да иска - не, всичко си е свързано както си е по схема
Не виждам вече от къде може да е проблема освен с дросела, но тъй като ми свършиха идеите и реших да се обърна към Вас!
Може би въпроса ми ще е:
По какъв начин може да се "развали" един дросел? Защото до колкото ми е известно то си е просто намотка със сърцевина, по която протича напрежение. Нямах възможност да откача и пробвам моят дросел, понеже които го е слагал го е набил с пирон в тавана...)
Ако Ви идват и други идеи - моля, споделете.

Схема:
https://ibb.co/gpexA6

Дросел:
https://ibb.co/jOhdYR

Цялостно:
https://ibb.co/ewEgnm

Благодаря Ви!
plamen6703 - майстор
Провери дали проблема не е в ключа за пускане на луминесцентните лампи, дали изобщо има напрежение до лампите :wink:
ESPACE - майстор
Серийни S2 стартери ли сложи или обикновени S10?
FM STEREO - специалист
Ако има напрежение до лампата вероятно дроселът си е заминал той може да се провери с омммер, мултицет на обхват за измерване на съпротивление/ОМ , дроселите не се ремонтират а се сменят с нови ако е предал Богу дух се сменя с нов.
plamen6703 написа:
Провери дали проблема не е в ключа за пускане на луминесцентните лампи, дали изобщо има напрежение до лампите :wink:
Достига напрежение - проверих с фазомер.
ESPACE написа:
Серийни S2 стартери ли сложи или обикновени S10?
Честно казано не знам. До колкото си спомням S2 бяха за по-маломощни лампи (4-22W) и се свързваха последователно по два броя, към един дросел. S10 май бяха за по мощни лампи (4-65W) и се свързваха самостоятелно към дросела?
Но неговите стартерчета ги пробвах на лампите в моята стая и светнаха от раз.
ESPACE написа:
Ако има напрежение до лампата вероятно дроселът си е заминал той може да се провери с омммер, мултицет на обхват за измерване на съпротивление/ОМ , дроселите не се ремонтират а се сменят с нови ако е предал Богу дух се сменя с нов.
Ок, Благодаря Ви. Още Понеделник ще го накарам да си купи дроселче и да видим дали ще стане нещо.
lov - майстор
systemx написа:
Достига напрежение - проверих с фазомер.
Щом си мерил с фазомера значи не знаем дали достига напрежение. Това е указател за фаза но не и измерителен уред за напрежение.
moimoimoi - майстор
щом имаш фазомер премери дали влиза и излиза фаза от дросела
може и леко да затегнеш винтовете на клемата на дросела

тия 2х18/4х18 са толкова капризни че човек без опит ще се отчае

що не си вземеш две лед пури вместо да купуваш дросел

Тема "Проблем с луминисцентни лампи (възможен дросел)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: