• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PIP - майстор
Здравейте, искам да сменя мотора на една дърводелска фреза с по-голям, понеже не ми достига мощност/въртящ момент. Сегашния мотор е 3квт, 2860об, трифазен. Имам друг мотор, който доскоро ползвах на друга машина, но проблема е, че е бавнооборотен. Трифазен, 4квт, S1, 960 оборота, 71кг. Много ми се иска да го сложа него едно, че го имам второ, че е в перфектно състояние чешки мотор с голям въртящ момент. Притеснението ми е, че ще трябва да му закача огромна шайба (около 370мм), за да постигна най-високата скорост на фрезата и ъгъла на ремъка и припокриването на малката шайба ще са малки. Според вас ще стане ли работата или да търся друг двигател. Обмислям 5.5квт/1440об, 7.5квт/2900об и този който имам. Приемам всякакви съвети.
preslav - майстор
Според мен 7.5 kW-товия мотор е правилния избор.
moimoimoi - майстор
тоя твоя дето го имаш на 960 оборота нема да стане ама хич
щото от 960 за да ги вдигнеш на 2860 ти трябва ремъчна предавка 1:3, т.е. мощноста след предавката ще намелее 3 пъти
виж размерите на сегашния мотор и провери в сайта на елпром харманли дали има мотор с твойте размери но по мощен 5.5кв на 2900 оборота
PIP - майстор
Вчера пратих запитвания на две обяви за 7.5квт и 5.5квт. Това с падането на мощността с предавателните числа на теория е така, но това което не разбирам е разликата в килограмите при различните мотори. 7.5квт на 2900об е по-лек от 4квт на 960об. Мен ме интересува въртящия момент на кой мотор колко остава, защото искам да сложа подавател на фрезата. Благодаря.
a_stoev - майстор
Грубо казано и с голямо закгръгление килограмите са следствие от въртящия момент. Не зависят от оборотите. Двигателите с голям момент тежат без значение на колко оборота са.
PIP - майстор
Да не отварям нова тема, монтирах мотор 5.5квт 2870об но при набиването на шайбата едното перо на перката се счупи от вибрациите. Перката е с три пера, пластмасова и в магазините откривам същите боклуци, но нямаъа подходящ размер. Има ли проблем да го ползвам със счупената перка с две пера, докато намеря подходяща. Не ме притеснява толкова охлаждането, колкото дисбаланса, макар че на фона на 12.4кг-та шайба пластмасовата перка май ми е последна грижа (смених лагерите на мотора).
plamen6703 - майстор
Няма да имаш никакъв проблем!
шоп - майстор
Ако нямаш притеснения вследствие на намаленото охлаждане,може да завиеш един дебел и тежък самонарезен винт на мястото на липсващата перка. Липсата на периферна скорост ще се компенсира от по-тежкият метален елемент с по-ниска центробежна скорост.
Успехи!
PIP - майстор
Благодаря и на двама ви за мненията. Винт не мога да сложа, понеже в перката няма размер по-дебел от 2-3мм, тя за това е и толкова здрава :shock: Залепих я, утре ще повторя и ще се види.
  • 1
  • 2

Тема "избор на електромотор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: