Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
engineer - специалист
привет
изглежда, че казусът не е теннически, а икономически. виждам, че има доста полезни съвети и пътища - много.
би ли споделил колко често ползваш вилата. ако е само за през уйкендите генератора е най-удачен май. обаче ако ще се ползва по 5-10 дена непрекъснато този вариант отпада по икономически причини.
в една моя тема бях описал възможните случаи за моя имот: 1) местното енерго - цена около 10 хил. лв предвид че трафопоста ми е на 270м от имота. 2) местната кооперация - най-евтино, но напрежението кляка вечер, когато всички се приберат; често дефектира. 3) фотоволтаици. спрях се на този вариант основно по икономически причини и предвид, че постройката ще се ползва целогодишно.

верно че тежко се взима подобно решение, но първо трябва да знаеш със сигурност:
1. колко се ползва сградата през годината
2. какво е очакваното средно дневно потребление
3. какво е очакваното максимално дневно потребление (примерно правиш купон)
4. какво очакваш да се случи през следващиеи 5 години.
от тези отговори следва:
1. колко ще струва да се присъединя към енергото?
2. колко ще струва да сложа фотоволтаична система с необходимата мощност?
3. колко ще струва горивото за агрегат за (примерно) 5 години + цената на агрегата?

като имаш точни отговори решението идва от самосебе си.

" и трите варианта си имат рисковете.
Ще има ток !
650метра сме от табло,ще се пуска кабел.
Въпросът ми е какъв трябва да е кабела.. минимум 16кв меден или 24кв алуминиев, ми казаха,може ли да има проблем с напрежението -консумация на ток едно домакинство и каква е цената на кабела понеже гледах, но има с 2, 3 жила, а реално не знам с колко трябва да е.
plamen6703 - майстор
Чия собственост е трасето, през което ще се копае и минава кабела?
valentino76bs - майстор
diko90 написа:
Ще има ток !
650метра сме от табло,ще се пуска кабел.
Въпросът ми е какъв трябва да е кабела.. минимум 16кв меден или 24кв алуминиев, ми казаха,може ли да има проблем с напрежението -консумация на ток едно домакинство и каква е цената на кабела понеже гледах, но има с 2, 3 жила, а реално не знам с колко трябва да е.
Разстоянието е доста голямо!С тези сечения всичко над 1-1.5kw ще е мъка!
Цените са около 5.5лв срещу 2 лева(2жилни).Ти преценяш!
sts - специалист
diko90 сечението на кабела е последната грижа.
Трябва отговор на няколко важни въпроса:
- кои ще изпълнява кабелната линия /КЛ/ ЕРП или собственика като инвеститор на обекта;
- в урбанизирана или неурбанизирана територия е тази КЛ;
От тези два въпроса зависи през какви етапи на одобрение,проектиране,съгласуване и др. на КЛ ще се преминава до получаване на разрешение за строеж.

Тема "Фотоволтаици или генератор за лични нужди?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: