Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравей !
От доста време следя форума и ето че дойде момент да се регистрирам и да се допитам до вас.
Става въпрос за вила която няма ток, прекарването на такъв сигурно ще е непосилна сума... е, ще опитаме, но искам да съм наясно с алтернативните варианти, които са и в същност генератор, фотоволтаици или най вероятно и от двете.
Тук не става въпрос за далавера, а до това да има електричество, да може спокойно да се изкара 2,3 та и повече денонощия.

Консуматори:

Лед крушки - около 8 / като естествено няма да работят всички заедно, стаите не са големи, по скоро малки, а и няма да правим ден. Гледам има по 5/6в, единствено в механата ще се търси повече светлина.

Лсд, лед тв - 2бр. малки възможно най икономични.

Хладилник - същото важи и за него, възможно най икономичен колкото да изстудява бирата.

Хидро помпа за кладенеца

СОТ/аларма
За външно осветление ще се ползват някакви соларни лампи /гледам по сйтовете има скъпички предполагам и ще светят... има и такива със сензор за движение което би било удобно.

Генератор ще има със сигурност за извънредни уреди и случай било то музика :partyman: , косачка, ракета.. знам ли..
Въпроса, е как да се набави количеството енергия за по ежедневни нужди тв, помпа /като тя може д си остне на генераор/осветление на какви пари ще стъпи и какво трябва да се внимава.
Вилата има ел. Инсталация.
hidrazin - майстор
И двата варианта излизат много скъпо.
С генератор първоначалната инвестиция е малка но после горивото събаря...
Но пък генератора може да си го прибираш когато те няма за да не го задигнат.
С фотоволтаици - висока първоначална инвестиция.
Не може да си ги прибираш за да не ги откраднат.
Към тях трябват и сериозни като капацитет акумулатори.
Ориентировъчно за твоите 8 крушки по 5-6 вата...
С акумулатор от 250Ah 12V ще могат да светят около 40-48 часа - две денонощия.
Сега прибави 2 телевизора, СОТ, лаптоп, зарядни за телефони ... и акумулаторите и панелите стават много.
За хладилник на фотоволтаици забравяш - минаваш на газов.
Помпа също освен ако не е някоя като за градински езеро за да ти вади вода колкото да си измиеш ръцете.
:partyman:
Преди 1-2 месеца сложихме на една постройка два соларни панела по 240W и тягов акумулатор 200Ah.
Стига за СОТ и две лампи които се пускат 1-2 пъти в седмицата за по 1-2 часа.
Лаптоп няма да се слага, няма да има нужда.
Телефоните ще се зареждат от пауърбанк намислил съм 5 такива батерий, не е проблем да се заредят от вкъщи и там да се използват за изтощените батерий на смартфоните.
Музиката съм я намислил с тези акумулаторни колони или там както се водят, която ще се носи също от вкъщи заредена, а там като се изтощи ще се пуска генератора.
Стигнахме до тв, осветление и помпа за герана, която си нямам идея колко ток и трябва и дали е възможно да я пусна през генератора колкото да качи или налее в съд водата която по късно ще се използва... нямам си никаква идея.
Ще бъда благодарен за каквито и да е било съвети, препоръки.
Относно газов хладилник, благодаря ще потърся информация, тъй като не знам принципа му на работа, а и за първи път чувам.
Virtex - майстор
diko90 написа:
СОТ/аларма
СОТ-а ако изисква непрекъснато захранване това с генератора не го виждам като опция. Да работи генератор само за един СОТ изглежда прекалено разхищение. Ако се пуска колкото да зареди батериите на СОТ-а и после да спре може би, но е голяма занимавка.

Ако се разчита само на фотоволтаици и няма слънце...става забавно общо взето :)

diko90 написа:
Генератор ще има със сигурност за извънредни уреди и случай ... ракета.. знам ли..
По принцип изстрелването на ракети или подобни неща изисква много повече от един генератор ... :-D
Hoвoceлckи - майстор
Задава се солидна инвестиция. Само споменавам като вариант понеже ми се струва, че може да дойде по-изгодно:
Батерия от повече акумулатори, които да се зареждат у дома. Добър инвертор. Акумолаторите за СОТ-а също да се зареждат у дома и сменяват (2 броя).
Остава транспортирането и качването. Като крайно решение - ремарке.
kartechar - специалист
diko90 написа:
Става въпрос за вила която няма ток, прекарването на такъв сигурно ще е непосилна сума... е, ще опитаме ...
Според мен усилията трябва да се насочат към този вариант. Дори и с подобаващо стимулиране на точния човек :roll: инвестицията ще е далеч по-ниска от тази в алтернативните варианти, които освен скъпи, са и не особено надеждни и практични.
Ситуацията е наистина сложна, а вилата не заслужава да седи обезлюдена :sad:
Ще се търси вариант, няма начин.
Ок СОТА отпада като консуматор. Остават крушките и тв, но.. тук има и хидро помпа
Ако някой е запознат с приблизителна стойност за захранването на тези консуматори ще съм благодарен. Казваме, че е голяма инвестиция, но колко същност е?
kartechar написа:
diko90 написа:
Става въпрос за вила която няма ток, прекарването на такъв сигурно ще е непосилна сума... е, ще опитаме ...
Според мен усилията трябва да се насочат към този вариант. Дори и с подобаващо стимулиране на точния човек :roll: инвестицията ще е далеч по-ниска от тази в алтернативните варианти, които освен скъпи, са и не особено надеждни и практични.
От най близкият ток ни дели шосеен път и нивичка, като разстояние го слагам километър грубо.
Четейки в информацията от ЧЕЗ се очертава баснословна.
Другото място с ток, не ми ава нито през шосе, нито през нива... нещо като гора /грубо казано/, но трасето е трудно, а и доста по делечно. :?
DMN - майстор
diko90 написа:
От най близкият ток ни дели шосеен път и нивичка, като разстояние го слагам километър грубо.
diko90 написа:
Вилата има ел. Инсталация.
:shock:
Да се чуди човек при тези обстоятелства, що й и е тази инсталация :)
Според мен - трябва много точно да знаеш какви консуматори ще използваш, да знаеш абсолютно точно тяхната мощност. Ако не можеш да ги измериш(най-сигурния вариант), то може да се ориентираш по тяхната паспортна мощност(която обаче не винаги е вярна).
Фотоволтаиците са доста непостоянен източник, зависи от сезона, слънцегреенето, облачност, от това как са ориентирани към слънцето(ъгъл), околна температура.
После следват акумулатори - тях също трябва да ги изчисляваш според консуматорите и капацитета на соларните панели(всичко пак е свързано с горното изречение).
После следват контролери, които следят за правилното поддържане на акумулаторите.
После следват инвертори, които да преобразуват напрежението на акумулаторите в такова, което да е подходящо за уредите на 220-230V . Тяхната мощност(на инверторите) също трябва да е презапасена, защото един хладилник при стартирането си, дърпа ток няколко пъти повече от номиналнат си мощност, което пък може да задейства защитата на инвертора и да имаш топла бира и развалени кюфтета :-D .
Наистина е сложно при теб...
А как е там? Вятър има ли? Хрумва ми и идея в посока ветрогенератор, като допълнителен помощник, когато слънцето не грее еднакво за всички на Земята :?
А всъщност - колко е цената за включване към ЧЕЗ в твоя случай? Ще е интересно да знаем.
:partyman:
miroki - майстор
Това е най-малкото вършещо работа, което може да се вземе. Около 1450 W на ден. 4000 лв.
По-добре по-голяма система, после да не се се налага нови инвертори.
https://xpi.bg/solarni-sistemi/solarni- ... stema-1kwp

Тема "Фотоволтаици или генератор за лични нужди?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: