• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Ако си на високо /25 метра/ и в Люлин 2, то подозирам, че лабораторията е на един *й место от тебе...поне там беше преди 10-на години де. Тормози ги непрекъснато, все някога ще ти обърнат внимание. :wink:
tzetz009 - специалист
На 36 метра височина е "тера инкогнита" . Но се обърка нашият специалист по триизмерен шахмат . Упс , нашият мастър покерджия . Упс , мастъра по въртене на пумпали ! Зави ми се свят и си лягам . А'й лека !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
arxd129 - специалист
[quote="П. Петков"] Важно
Ако почвата в която са забити спомагателните колчета е суха, намокрете я, като я полеете. Ако е невъзможно да забиете колчетата в земята, например въпросната област е покрита с бетон, може да се получи добър резултат, ако колчетата се поставят легнали на съответните места на земята и се намокрят обилно с вода. [quote]

Господин Петков,

Личи си, разбирате ги тези тествания на качеството на заземяването.
Аз не ги разбирам. И затова Ви моля да ми помогнете малко.

Стана пределно ясно, че идвалите у дома елтехници не са наясно с проблемите по моята инсталация.
Стана ясно, че и препоръчваните лаборатории са ... прехвалени ягоди. ПреПРЕхвалени ягоди. И аз с голяма кошница рекох да ги видя тез' ягоди.
Видях ги.

Ясно е, че както елтехниците не направиха нищо добро за елинсталацията ми. И трябваше да си докарвам сам ПЕ-кабел до апартаментното ми табло.
Така ясно е и това, че никаква еллаборатория няма да ми свърши качествено замер за това, дали моят ПЕ-кабел е истински заземен.

Господин Петков, аз се заемам (то нема кой друг!) да проверя истински ли е заземен моя заземителен кабел. (Само да припомня, че от една шина на етажната площадка съм си прекарал до моето апартаментно табло 10 кв.мм. многожичен кабел. И този кабел в момента ми изпълнява ролята на ПЕ-кабел.)
Та...
1. Мисля да купя 50 м ЖЪЛТ кабел - многожичен, 4 кв.мм.
2. Мисля да купя 50 м ЧЕРВЕН кабел - многожичен, 4 кв.мм.
3. Мисля да си направя две Т-образни колчета с арматурно желязо ф8.
4. Единият край на жълтият кабел го закрепвам около апартаментното ми табло, а другия - вързан за колчето, го пускам от балкона ми до прилежащия терен на жилищния блок. Колчето (с вързаният за него жълт кабел) го оставям върху бетонния тротоар. Ако мислите че е по-добре - може да го оставя върху капака на една ВиК шахта.

5. Единият край на червения кабел го закрепвам около апартаментното ми табло, а другия - вързан за другото колче, го пускам от балкона ми до прилежащия терен на жилищния блок. Колчето (с вързаният за него червен кабел) го оставям върху бетонния тротоар. Ако мислите че е по-добре - може да го оставя върху решетката на една дъждоприемна шахта.

6. Викам ПАК лабораторията в апартамента ми.

Господин Петков, при тази техническа постановка, ползвайки моите 4 квадратови жълт и червен кабели, лабораторията би ли ИЗМЕРИЛА коректен резултат относно Съпротивлението на защитния ми заземителен кабел.

Благодаря предварително!

Моля, коментирайте слабостите (ако ги има, де) на идеята ми.
П. Петков - специалист
Изобщо не е необходимо да правите необосновани разходи за еднократно ползване, особено за кабели 4мм2, камо ли пък с различни цветове. (EN - БДС 60204-1 никой няма да го прилага!) Тестовите проводници са със сечение 1,5мм2 и то заради механична здравина. При четирипроводната схема за измерване дължината не е и критична. В лабораторията трябва да си имат проводници с необходимата дължина, а ако нямат, то един топ проводник ПВА2 1,5мм2, взет назаем и после върнат, ще свърши работа. Всеки уважаващ себе си електротехник е скътал поне няколко топа от време оно. В лабораторията колчета си имат и то поцинковани. Аз моите ги мия след всяко измерване, за да не побеляват (Цинкът става на цинков окис!). Необходими са Ви само два по-дълги проводника за двете колчета. Другите два са си от тестера, като той се поставя непосредствено до точката на заземяване, която ще се мери.
Това е част от инструкцията на три и четирипроводното мерене:

13.2. Проверка за области на припокриване на съпротивления
Ако съпротивленията на спомагателния и главния електроди се припокриват, тогава се получава грешен резултат. За наличието на подобни области на припокриване на съпротивления, може да се провери като се спазва следната процедура:
1. Преместете средния спомагателен електрод, свързан чрез жълтия проводник към букса “ERT1” на тестера, 3m по-близо до изследвания електрод в сравнение с първоначалната му позиция. Отчетете съпротивлението.
2. Преместете средния спомагателен електрод, свързан чрез жълтия проводник към букса “ERT1” на тестера, 3m по-далеч от изследвания електрод в сравнение с първоначалната му позиция. Отчетете съпротивлението.
3. Ако първоначалното показание за заземителното съпротивление и последващите две се различават с повече от 5%, има област на припокриване на съпротивления. В такъв случай основния спомагателен електрод, свързан чрез червения проводник към букса “ERT2” на тестера, трябва да се премести по-далеч от изследвания електрод.


Фигура 12

Вторият спомагателен заземителен електрод, свързан чрез жълтия проводник към букса “ERT1” на тестера, се поставя посредата между изследвания електрод и главния спомагателен електрод. Тестовете, включително и този за проверка за област на припокриване на съпротивления, се повтарят, за да се получи задоволителен резултат. Ако получените резултати отново не са достатъчно добри, трябва да се повтори теста, като преди това се отдалечат допълнително спомагателните електроди от изследвания.

При провеждане на 3-проводен тест на заземително съпротивление, ако напрежението при еталонното заземяване е над безопасните граници, на дисплея се визуализира предупредително съобщение. Символът “ ” се визуализира при напрежение над 50V.

13.3. Измерване на заземително съпротивление (4-проводно)
Методът за измерване на това съпротивление съвпада с описания за 3-проводно измерване, като свързването и тестовата последователност са същите (вижте т. 13.1).
Изберете 4-проводен тест като използвате бутони “Function” “+” и “-“.
Разликата при използването на този метод е, че няма ограничение в дължината на свързващите проводници. 4-проводният метод за измерване може да се използва ако искате да извършите измерване със свои, по-дълги тестови проводници от доставените в комплекта с този тестер, или ако изследваната инсталация изисква използване на по-дълги проводници.


При такава отдалеченост от точката на измерване, припокриване на съпротивления е изключена.
Ако имате желание, изпратете ми на "лични" e-mail-а си, за да Ви пратя цялата инструкция, в която има и картинки.
arxd129 - специалист
П. Петков написа:
Тестовите проводници са със сечение 1,5мм2 и то заради механична здравина.
Ахааа, разбрах.
П. Петков написа:
При четирипроводната схема за измерване дължината не е и критична.
Такааа... Излиза, че при трипроводна схема на измерване, е абсолютно безмислено да набавям проводници с дебелина от 4 до 6 кв. мм. Бихте ли обяснил накратко, защо резултатът (при измерване с удължени кабели при трипроводна схема на измерване) ще е некоректен?
А ако си набавя ДВА проводника с дължина по 50 метра с дебелина около 50 кв.мм, КОРЕКТЕН ли БИ БИЛ резултатът от измерването на Съпротивлението на защитния ми заземителен кабел.
Благодаря!
nikolov333 - майстор
Щях да те помоля да не задаваш излишно провокативни въпроси още преди отговора на г-н П.Петков, но понеже продължаваш, съм длъжен да опитам. Прекалено много уважавани от мен хора във форума опитаха да ти помогнат, за да се държиш неуважително с провокативните си въпроси. Обърни се към лицензирана лаборатория и им поискай да издадат заверен протокол за измерване на заземяването ти.
kozl - майстор
Съмнявам се, че има лаборатория, която ще се справи с таланта на ardx129 да настройва в хората пренебрежително отношение към него и по този начин резултата е или изкривен към забавление или ако някой сериозен се реши да се захване на "това хоро", още след първите стъпки ще търси начин да се отърве от това що се е замесил.
arxd129 - специалист
nikolov333 написа:
... да те помоля да не задаваш излишно провокативни въпроси ...
Провокативни???

Чак пък!
Примерче, моля.

Благодаря за съвета Ви. Ще опитам.
nikolov333 написа:
Прекалено много уважавани от мен хора във форума опитаха да ти помогнат,,,,
Не само се опитаха. Успяха. Чест и почитания за което!

Остана проблема с тестването на заземяването ми. Нали? Затова искам да го приключа. И него.
nikolov333 написа:
Обърни се към лицензирана лаборатория и им поискай да издадат заверен протокол за измерване на заземяването ти.
Ами нали вече се обърнах. Такава лаборатория, която съфорумниците препоръчаха.
И нали писах за резултата: 10 ома... Ама се оказа, че технологията на измерване е некоректна. Те признаха това, че технологията им е некоректна.

ПС
Та затова си търся правилните кабели за удължаване на тестовите кабелаци на лабораторията. Която ще повикам пак.
nikolov333 - майстор
Ами вземи си по 50м/50мм2 проводници, за всеки случай и викай лабораторията... :bear:
tzetz009 - специалист
Аз честно да си призная , до един момент бях готов да си изпратя работният металотърсач SKIL модел 0550 на съвсем непознат човек само и само да открие в мазилката шината , която търси . "Счупих" се , когато след увещанията , че никакви шини не се виждат , и след едно "кръгом" и ...и...и...и "блесна светлина" !!! Има и други "дребни и несъществени неща" , от които смятам ( лично мнение и не ангажирам никого ), че нашият съфорумник просто ни хвърля в гъбите . Не ми се сърдете за мнението , и аз искам да има "спамери" във форума , то и аз съм лигав спамер понякога , но "нашият човек" определено не заслужава да удушите с голи ръце Немейският лъв и като Херкулес да заявите " -Всеки би постъпил така !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Тема "Грешка /проблем/ в една диференциалнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: