• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 34
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
arxd129 написа:
fbr написа:
... ноухауто е много просто, пропускаш константен ..ток от L към PE и го засичаш дали ще текне през N или през PE. Ако тоя ток текне през N, или от коя да е N на етажа, надолу към главното табло, работата е ясна.
Мдааа..... Идеята изглежда добра. Даже много добра.

Да видим - какво съм разбрал:
1. Свързвам L и РЕ през 100 ватова лампа;
2. С клещите защипвам РЕ (непосредствено до лампата);
3. На дисплея на клещите се появява някакъв отчет... :?: Въпрос: Какъв отчет, какво трябва да очаквам... някакви числа ли? Какви числа? Идея си нямам; :sad:
4. Излизам в етажния коридор. И започвам да защипвам с клещите един по един (САМО ПО ЕДИН ЛИ) всички сини кабели. И най-тънкия ЖЗ кабел;
5. Ако при защипването на някой син или ЖЗ кабел, на дисплея на клещите се покаже същият отчет - какъвто при т. 3 - значи че токът от моят L-акбел е "отишъл" точно в този кабел;
6. Ако дисплеят на клещите реагира при защипването на най-тънкия ЖЗ кабел - всичко е ОК. Но ако дисплеят реагира при защипването на някой син кабел, тогава дирим чий е въпросният син кабел;

Мдааа... Дали съм разбрал ноухау-то???

PS.
FBR, чест и почитания! За ноухау-то. :)
Правилно ли съм те разбрал? :?

PPS.
Обачееее... През сините проводници може да тече и ток.... от нечия включена готварска печка, например? Или от вентилатор в тоалетната... И к'во пра'им тогаз?
Спираш на комшиите тока да не ти бърка отчетите. И почваш жица по жица. Всека поотделно.
Та да допълня малко fbr-то в точка 5 става въпрос като откриеш 2 проводника с еднакъв отчет........
arxd129 - специалист
Благодарност изразявам на fbr и kozl !!!
Разбрах какво ми казахте. Наистина разбрах.

Сега... да се върнем на това:
fbr написа:
https://www.google.bg/search?q=%D0%B0%D ... 66&bih=633
Свят ми се зави от тези картинки... :shock: Кои клещи какво правят... и какво не правят... :?

Та - помогнете ми кои клещи да избера, моля. Колко да са професионални, колко да са нискобюджетни? По производител - да са германски, да са руски или да са китайски?

Като за аматьор да са? А? ... Или...

Бихте ли ми посочили конкретни модели и марки. Или да ми посочите някакви МИНИМАЛНИ характеристики на клещите... Пък аз да видя какво да си поръчам в местния "Вилаз".

Благодаря предварително.
valentino76bs - майстор
http://www.bultehna.bg/oferta/izmervate ... eshti-322e
Това са твоите ампер клещи само с тях ще откриеш повредата другите не стават.Тези всичко ще ти покажат.И са като за аматьор и за професионалист.А ти си мераклия така ,че няма да сгрешиш. :)
fbr - майстор
Еее чак пък Флуке за първи стъпки. Я първо да изпочупи 2-3 от тези и тогава да се хвърля на професионална техника. Напълно достатъчно са за тази работа.
valentino76bs - майстор
Пошегувах се каквато стана и темата след първата страница :)
аз имам точно тоя модел много бързо пада батерията все като ми дотрябват все няма ,дали бутона се натиска в калъфа незнам.
nikolov333 - майстор
Зависи с какви батерии са.. иначе би трябвало да си имат Auto off..
valentino76bs - майстор
Няма имам и унит той има ауто офф.
arxd129 - специалист
На тези снимки се вижда, че първият прекъсвач (25 ампера) в ляво от ДТЗ получва "фаза" директно от черния кабел.
Прикачен файл:
6-25.jpg
6-25.jpg (87.86 KиБ) Видяна 887 пъти
Прикачен файл:
4 (1).jpg
4 (1).jpg (68 KиБ) Видяна 887 пъти

Та ... Кръгът на този прекъсвач не е защитен от ДТЗ. Кабелите от този кръг имат само един излаз от стените на апартамента (входа им при Апартаментното табло не го броим). Един единствен. В хол-трапезарията. Където се очаква да сложа готварската печка.

Защо тока на този кръг е предвиден да не преминава през ДТЗ. На съседите (онез, дет щяха да ме перунтят яко, но вече станахме приятели) 25 амперовият кръг също не минава през тяхното ДТЗ.

Следователно е замислено кръговете за готварските печки да са ... по-особени.

Въпроси:
1. Защо са по-особени;
2. За да си осигуря токова защита и на този кръг - да му подам ли фаза и нула СЛЕД (през) ДТЗ. Ако "не" - защо "не";
3. Не е ли добре да се защити и този кръг с ДТЗ;
4. Ако отговорът на въпрос 3 е отрицателен - как да осигуря диференциалнотокова защита на кръга (25 А) с готварската печка.

Благодаря.
iliya_i - майстор
arxd129 написа:
Следователно е замислено кръговете за готварските печки да са ... по-особени.

Въпроси:
1. Защо са по-особени;Защото печките обикновено се свързват на твърда връзка, с което се осигурява достатъчно надеждна защита. За разлика от връзката щепсел-контакт там е известно винаги къде е нулата и къде фазата.
2. За да си осигуря токова защита и на този кръг - да му подам ли фаза и нула СЛЕД (през) ДТЗ. Ако "не" - защо "не";Няма нужда - виж т. 1. Осигури си надеждна нула.
3. Не е ли добре да се защити и този кръг с ДТЗ;ДТЗ не е панацея. Може да помага, но може и да пречи. Особено при твоето "ИЗВЪНземно"
4. Ако отговорът на въпрос 3 е отрицателен - как да осигуря диференциалнотокова защита на кръга (25 А) с готварската печка.
ПП Абе защо на този октопод на снимката ми се вижда (то не че нещо се вижда ясно де), че нулата на кръговете, дето не са през ДТЗ, не са свързани към входящият нулев проводник, отиващ директно в ДТЗ, а към тоя, нарочен за земно, дето го няма. Виждам само 2 шини, а трябва да са 3 :? :
1 - земно;
2 - нула преди ДТЗ (към нея да са свързани ДТЗ и нулите на кръговете без ДТЗ)
3 - нула след ДТЗ
kozl - майстор
arxd129 написа:
Следователно е замислено кръговете за готварските печки да са ... по-особени.
Въпроси:
1. Защо са по-особени;
2. За да си осигуря токова защита и на този кръг - да му подам ли фаза и нула СЛЕД (през) ДТЗ. Ако "не" - защо "не";
3. Не е ли добре да се защити и този кръг с ДТЗ;
4. Ако отговорът на въпрос 3 е отрицателен - как да осигуря диференциалнотокова защита на кръга (25 А) с готварската печка
1. Защото всичко е относително, а ти си се отнесъл в особените си разсъждения. Я си покажи проекта на апартаментното табло да видим има ли ДТЗ на този кръг.
2. Преди попитах от къде е нулата на този кръг, а също и че АП 10А вероятно не е свързан с ДТЗ. Но тогава копаше в друга нива, която вече си прекопал или си се отказал, оти трудно се копа там :?

Други отговори от ел.специалистите. Аз не съм. Гледал съм проекти и със и без ДТЗ към излаза за печка. В момента довършваме сграда с апартаменти без ДТЗ за печката. Защо да няма ДТЗ :?
Отговора на iliya_i може и да е верен, но за мен не е обоснован за това, че причината е в размяна на фаза/нула.
Но пък за тез де им се чете има голема, дълга тема за ДТЗ-е :wink:
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 34

Тема "Грешка /проблем/ в една диференциалнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: