• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 34
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
На последният обект външната връзка и електромерните табла, ЧЕЗ ги възложи на техен подизпълнител, а предприемача заплати такса присъединяване. Това за пръв път ми се случва в практиката по изграждане на жилищни сгради.
Таблата имат двойно заключване и от външната врата ключове получиха избраните домоуправители от сградата. А от вътрешните врати имат само ЧЕЗ.
Аз живея в сграда заварено положение и таблата и трафопоста би трябвало да са не знам чии, защото процедурата по изкупуване запецна и остана недовършена, но електромерите са на чез и трафопоста го обслужват също те. Ключове имам от таблата и достъпа е чрез мен, но като му падне на някой предпазителя и иде да ми сака ключ. Може да се обади на ЧЕЗ за предпазителя, но ще трябва да се въоръжи с повече търпение. Случвало се е когато ме е нямало.
hidrazin - майстор
Hoвoceлckи написа:
...Таблата са заключени и достъп имат единствено хора на "доставчика". И за какво ровичкане става дума в конкретния случай? Ново строителство. Кой изобщо е правил връзките в това табло?
И като е ново що ша съ пали??? :-D
И това за достъпа не е съвсем така.
При заварено положения (старо строителство) често до главното табло има достъп поне домоуправителя.
Много често там са натикани домофон, звънчев траф, стълбищен автомат ...
При ново строителство достъп до главното табло има само ЕРП-то и то е негова собственост и отговорност.
Това с последните поправки в наредбата. Таблото се доставя, монтира и подържа от ЕРП-то.
Ноооо... много често за да се вземе по-бързо акт 16 таблото се доставя и монтира от инвеститора/строителя...
Обикновено при ново строителство таблата се монтират на или до границата на собственост на имота с основна цел предотвратяване на кражби.
В отделни случи таблата с електромерите може да се монтират и на общите части на сградите етажна собственост.
За конкретния случай ВЪОБЩЕ е ясно .... нищо!!!
Дори таблото да е монтирано от местното ЕРП , това съвсем не означава че то задължително носи вина за това че питащия няма връзка с ЖЗ проводника от таблото.
Процедурата е такава - строителя докарва до определеното място за таблото необходимия брой кабели по проект.
ЕРП-то доставя табло е електромери, башони, клеми ... и го монтира на определеното място.
(По желание и след допълнително заплащане се монтира допълнителна секция - за катодни отводители, звънчев траф, стълбищен автомат...
Тази секция е собственост и отговорност за поддръжка на собствениците на жилищата.
)
Свързва докараните до там кабели към изходящите клеми на таблото (ако има такива) или ги свързва на изходящите клеми на бАшоните след електромера.
Свързва на обща шина всички сини + жълтозелените жици и към тая шина свързва повторния заземител.
Между другото всичко това не го прави ЕРП-то а някоя фирма подизпълнител наета от тях. Те само гледат.
Накрая си проверяват всички връзки в таблото и си заминават.
Със сигурност ги боли оная работа че някъде след таблото някой картонаджия е дръннал кабела с бургията...
Така че аз няма да си хабя скъпия шарен боб за тема по която няма достатъчно информация.
Нито пък питащия е наясно какво, как ... измерва, прави...
:partyman:
P.S.Толкоз от мен. Койт разбрал, разбрал...
Сега отивам да си намеря някое запалено табло.
P.S.2
kozl написа:
... ЧЕЗ ги възложи на техен подизпълнител, а предприемача заплати такса присъединяване. Това за пръв път ми се случва в практиката по изграждане на жилищни сгради....
Не само при тях е така. Стана масова практика. Така се прибират още едни пари...
arxd129 - специалист
muhala написа:
Слез при главното табло и виж дали и как е закачен ПЕ проводника. Защо влизат два жълто-зелени проводника. Защо не са кербовани?
Какво е главно табло??? Ако е един метален шкаф на входа на стълбището - този шкаф е заключен. Вече имам ключ. Когато го отключа - виждам няколко електромера. И редица бушони (прекъсвачи, де) с надписани под тях номерата на апартаментите. Достъпът до този шкаф е дотолкова, че да можеш да си вдигнеш прекъсвача, ако е паднал поради окъсяване на фаза с нула.
Не знам защо в апартаментното табло влизат два ЖЗ кабела. Нито знам защо не са кербовани. (А и откъде да знам!)
arxd129 - специалист
hidrazin написа:

2.Кой ти е главния предпазител?
3.Колко киловата ти е партидата?
Главният предпазите е долу - в елшкафа на входа на стълбищната клетка. От там си пускам тока за апартамента.
Не знам колко киловата ми е партаидата. (а и откъде да знам).
arxd129 - специалист
Hoвoceлckи написа:

Аз пък не виждам нищо да излиза изход работна нула от ДТЗ
--------------------------
Този черният ли идва от таблото с електромера?
Да. Черният кабел е фаза. Кабелът L!
В ДТЗ отгоре влизат L и един ЖЗ, които е N.
Под ДТЗ излиза гребен (фаза) и N (N също е жз. Изхода на този жз кабел от ДТЗ не се вижда на снимките, но самия този жз кабел се вижда на тази снимка
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (77.38 KиБ) Видяна 923 пъти
arxd129 - специалист
Hoвoceлckи написа:
Т На нас ни пуска мухи, но не кореспондира особено коректно. Да беше казал поне от къде е - някой можеше да окаже съдействие.
Кое не е коректно? Точно кое не е коректно?
Апартаментът е в София. Люлин.
hidrazin - майстор
arxd129 написа:
От там си пускам тока за апартамента.
Не знам колко киловата ми е партаидата. (а и откъде да знам).
Тва някаква шега ли е? Какъв "ток" си пускаш като явно не е ти е работа?
Партидата ще я видиш в договора. Иначе по главния предпазителя.
Така и не видях колко е при теб....
Ама като гледам че ДТЗ-то е 40А то няма да е повече от 6kW.
Демек като готвиш, ще трябва да спираш я климатиците, я бойлера ...
Абе мизерия ....
:partyman:
arxd129 - специалист
DMN написа:

Е, в тоя случай(червеното), ако всичко е правилно свързано, ДТЗ би трябвало да сработи.
Ама при товар 100 вата - не сработи. А трябваше и при само 15 вата да сработи. Дори при 10. (Така мисля аз, де.)
DMN написа:

Всъщност - ти къде след ДТЗ окъсяваш N и PE, къде по инсталацията?
На контакта в хола. Там в контакта - при товар 100 вата - при окъсяване на L с PE ДТЗ сработва, а при окъсяване на N с PE ДТЗ не сработва.
arxd129 - специалист
krasi92 написа:
Не е лошо да се преправи таблото.Фрапиращо е свързването на черният входящ и това кабелче дето захранва съседният ляв предпазител.
Кое е фрапиращото?!
Съседният ляв предпазител е 25 ампера. И е кръг, необхванат от ДТЗ. И нулата на този кръг не минава през ДТЗ (само отбелязвам).
За готварска печка ли е този кръг, за бойлер ли е... един господ знае.
arxd129 - специалист
hidrazin написа:

Тва някаква шега ли е? Какъв "ток" си пускаш като явно не е ти е работа?
Партидата ще я видиш в договора. Иначе по главния предпазителя.
Така и не видях колко е при теб....
Ама като гледам че ДТЗ-то е 40А то няма да е повече от 6kW.
Демек като готвиш, ще трябва да спираш я климатиците, я бойлера ...
Как така да не ми е работа да си пускам тока. Кого да викам да ми го пусне! Нали затова са прекъсвачите долу в елшкафа.
А договор, аз лично, нямам черно на бяло. Вероятно някъде има някакви договори, сключени между ЧЕЗ и инвеститора. Но не са достигнали още до мен.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 34

Тема "Грешка /проблем/ в една диференциалнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: