• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
kozl написа:

Отговора на iliya_i може и да е верен, но за мен не е обоснован за това, че причината е в размяна на фаза/нула.
Не, причината не е точно заради размяната на фаза и нула, а заради липсата на подвижно съединение като щепсел-контакт, което е с по-ниска надеждност. Но в конкретният случай, при липса на земно аз бих занулил и там - в твърдата връзка.
arxd129 - специалист
kozl написа:
Отговора на iliya_i може и да е верен, но за мен не е обоснован за това, че причината е в размяна на фаза/нула.
Демек - отговорът на iliya_i може ... и да не е верен
iliya_i написа:
Не, причината не е точно заради размяната на фаза и нула, а заради липсата на подвижно съединение като щепсел-контакт, което е с по-ниска надеждност.
И каква е причинно-следствената връзка между ДТЗ и нисконадеждната подвижност /високонадеждната неподвижност/ на съединяването?
Или тази причинно-следствена връзка я няма (което е малко вероятно).

Или тази причинно-следствена връзка я има, но е непонятна за мен (което е по-вероятно). Моля пояснете защо готварските печки не трябва да са под защита на ДТЗ.
iliya_i - майстор
Добре, щом искаш мотиви, ето ти няколко:
(цитирам от НАРЕДБА № 1 от 27 май 2010 г. за проектиране, изграждане и поддържане на електрически уредби за ниско напрежение в сгради (ДВ, бр. 46 от 2010 г.))

1. ДТЗ в България още не е задължително
2.4.5. При схема TN за защита при дефект (индиректен допир) могат да се използват следните защитни устройства:
- устройства за защита срещу свръхтокове;
- прекъсвачи за защита срещу токове с нулева последователност.
Прекъсвачи за защита срещу токове с нулева последователност не трябва да се използват при схема TN-C.
2. Защитата не се осъществява от самото ДТЗ, а от надеждното заземяване или зануляване (както и ти установи опитно в началото на темата).
2.3. Изисквания към защитата при дефект (защита при индиректен допир)
2.3.1. Заземяване и защитно изравняване на потенциалите
2.3.1.1. Заземяване
Достъпните токопроводими части трябва да са свързани към защитен проводник при специфичните условия за всеки тип схема на заземяване, както това е посочено в т. 2.4 - 2.6.
Токопроводимите части, които са достъпни за едновременно допиране, трябва да са свързани към една и съща заземителна система поотделно, на групи или общо.
Защитните проводници трябва да съответстват на изискванията, определени в приложение № 7.
Всяка верига трябва да има свой защитен проводник, свързан към съответната защитна клема.
3. Липсата на подвижно съединение намалява предпоставките с времето и амортизацията връзката към земя / нула да се влоши, както се случва при връзка контакт/щепсел.
2.3.3. Допълнителна защита
При променливи напрежения допълнителна защита чрез прекъсвачи за токове с нулева последователност (дефектнотокова защита) съобразно т. 6.1 трябва да е предвидена за:
- щепселни съединения с номинален ток, непревишаващ 20 А, които се предвижда да бъдат използвани от лица без подготовка или за обща употреба, и
- преносимо оборудване с номинален ток, непревишаващ 32 А, предвидено за работа на открито.
Аз на мястото на автора на темата повече ще се тревожа за следните неща (по ред на номерата):
1) Няма нула (за да му светне лампата при огледа за продажба са го свързали към съседите (яките)).
2) Няма заземяване, нито защитно зануляване.
3) За сега единствено неизвестно е дали фазата е надеждно свързана, и към кой електромер. :-D
4) таблото не прилича на нищо - половината жила на жълтозеления на лявата шина са извън клемата, в клемата на ДТЗ са набутани 3 или 4 проводника - кой колко е стегнат - божа работа.
Сигурно и липсващата трета шина - втора нулева, за която писах сутринта е заместена по същият начин - 3-4 проводника в една клема (предполагам - не се вижда на снимките).
5) дали всички връзки с разклонителните кутии не са изпълнени по същият начин като тези в таблото?
......
......
......
1563) Дали да сложа ДТЗ на готварската печка?
mironcho - специалист
iliya_i написа:

1. ДТЗ в България още не е задължително
Илия, годината е 2018-та. Ако това гобеше написал през 2003 щеше да си прав, ама вече 14 години ДТЗ-тата са задължителни за всички контактни излази в които се включват преносими ел.уреди. И не само...

А относно готварската печка. Ако е на твърда връзка - не е задължително, но не и забранено. Ако е направи си сам - според майстора и кибиците, ако е по проект - както пише в него.
iliya_i - майстор
[
mironcho написа:
iliya_i написа:

1. ДТЗ в България още не е задължително
Илия, годината е 2018-та. Ако това гобеше написал през 2003 щеше да си прав, ама вече 14 години ДТЗ-тата са задължителни за всички контактни излази в които се включват преносими ел.уреди. И не само...

А относно готварската печка. Ако е на твърда връзка - не е задължително, но не и забранено. Ако е направи си сам - според майстора и кибиците, ако е по проект - както пише в него.
Явно си прочел само това дето си цитирал.

Цитирал съм ти действащата към 2018 г. наредба. Там съм цитирал точно кога е задължителна (както и ти) - при определени условия. Но случая с готварска печка на твърда връзка не е от тях. А също съм цитирал и кога е забранена.
Верно, няма да пречи, но е излишна, а питащият има много по-сериозни проблеми за решаване.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
Добре, щом искаш мотиви, ето ти няколко:...
Няколко ли? ... Николко!

Ето какъв бе въпроса: И каква е причинно-следствената връзка между ДТЗ и нисконадеждната подвижност /високонадеждната неподвижност/ на съединяването?
Или тази причинно-следствена връзка я няма (което е малко вероятно).

Или тази причинно-следствена връзка я има, но е непонятна за мен (което е по-вероятно). Моля пояснете защо готварските печки не трябва да са под защита на ДТЗ.


Та... няколкото Ви мотиви не изясниха причинно-следствената връзка между това, че, ако има твърда връзка - не трябва ДТЗ.
iliya_i написа:
Защитата не се осъществява от самото ДТЗ, а от надеждното заземяване или зануляване.
Ако се докосна с тялото си до фаза и заземяване, едновременно. Кое обстоятелство ще ме спаси: Заземяването само по себе си ли????!!! Или ДТЗ, която ще сработи при налично заземяване?
iliya_i написа:
Липсата на подвижно съединение намалява предпоставките с времето и амортизацията връзката към земя / нула да се влоши, както се случва при връзка контакт/щепсел.
Ок! По принцип този текст ми се вижда логичен. Но логиката не изключва необходимостта от ДТЗ при "твърда връзка". Никак!

Твърдата връзка НИКАК не изключва опсността при едновременно докосване с тяло на фаза и земно. А ако има и ДТЗ - изтръпването може и да е по-минимално.

ПС.

Склонен съм да вярвам повече на kozl и mironcho.
И мисля да включа и кръга с готв. печка в ДТЗ.

Очаквам мнения.
iliya_i - майстор
iliya_i написа:
arxd129 написа:
2. За да си осигуря токова защита и на този кръг - да му подам ли фаза и нула СЛЕД (през) ДТЗ. Ако "не" - защо "не";Няма нужда - виж т. 1. Осигури си надеждна нула.
arxd129 написа:
iliya_i написа:
Добре, щом искаш мотиви, ето ти няколко:...
Няколко ли? ... Николко!

Ето какъв бе въпроса: Или тази причинно-следствена връзка я има, но е непонятна за мен (което е по-вероятно). Моля пояснете защо готварските печки не трябва да са под защита на ДТЗ.
Ти къде прочете "не трябва". Можеш ли да направиш разлика между "Няма нужда" и "не трябва"?
arxd129 написа:
Та... няколкото Ви мотиви не изясниха причинно-следствената връзка между това, че, ако има твърда връзка - не трябва ДТЗ.

iliya_i написа:
Защитата не се осъществява от самото ДТЗ, а от надеждното заземяване или зануляване.
Ако се докосна с тялото си до фаза и заземяване, едновременно. Кое обстоятелство ще ме спаси: Заземяването само по себе си ли????!!! Или ДТЗ, която ще сработи при налично заземяване?
Няма как да се докоснеш едновременно, защото печките са затворена кутия. По корпуса им няма фаза. той се заземява/занулява.
Разбира се че заземяването / зануляването, защото то ако го има, няма как потренциала на корпуса да бъде различен от нула!
А как работи според теб ДТЗ без нула или земя? Нали от там почна темата. Изключи ли като докосна фазата с лампата?
arxd129 написа:
iliya_i написа:
Липсата на подвижно съединение намалява предпоставките с времето и амортизацията връзката към земя / нула да се влоши, както се случва при връзка контакт/щепсел.
Ок! По принцип този текст ми се вижда логичен. Но логиката не изключва необходимостта от ДТЗ при "твърда връзка". Никак!

Твърдата връзка НИКАК не изключва опсността при едновременно докосване с тяло на фаза и земно. А ако има и ДТЗ - изтръпването може и да е по-минимално.

ПС.

Склонен съм да вярвам повече на kozl и mironcho.
И мисля да включа и кръга с готв. печка в ДТЗ.

Очаквам мнения.
Вярвай на който си решиш, ама ако нямаш поне нула у вас, на която можеш да вярваш, всички останали въпроси и поверия са безмислени!
Каква ти е ползата да сложиш ДТЗ при липса на нула и/или земя? Тя ли ще ти ги докара?
Слагай си ДТЗ където искаш, и после си ги пробвай с лампата.
nikolov333 - майстор
До тука от тия 60-тина страници в няколко теми, аз лично стигам до извода, че на автора някой му плаща на страница за да вдига посещаемостта на форума. Требе да си пълен дебил или роднина на Тинки за да философтваш 60 страници и още да не си решил проблема..ама като попрочетох темите на автора той от един капак на водомерна шахта, прави 13-се страници по темата, а земното си е къде-къде по-серьозна работа.. Та жив и здрав да е автора, че и аз у нас имам проблем с едни сложни за монтиране вътрешни венециански щори с автоматизация и дистанционни на Somfy, ама няма да отварям нова тема за тях, докато не ми пратят оферта на лични.. :-D
plamen6703 - майстор
Този извод го направих още на втората страница :-D но пък с такива теми, ако на човек му е кисело и почне да чете... постепенно го напушва на смях и може да си оправи настроението :-D
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Тема "Грешка /проблем/ в една диференциалнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: