• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 34
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
arxd129 написа:
Как така да не ми е работа да си пускам тока. Кого да викам да ми го пусне! Нали затова са прекъсвачите долу в елшкафа.
А договор, аз лично, нямам черно на бяло. Вероятно някъде има някакви договори, сключени между ЧЕЗ и инвеститора. Но не са достигнали още до мен.
Чакай малко сега, като говоря за пускане на ток имам в предвид ти да си пускаш кабела, да си правиш връзките...
Не говоря за щтракане на прекъсвачи...
А за договора и партидата само ти си знаеш ...
:partyman:
nikolov333 - майстор
arxd129 написа:
..Там в контакта - при товар 100 вата - при окъсяване на L с PE ДТЗ сработва, а при окъсяване на N с PE ДТЗ не сработва.
Я дай за последно една проба, да допреш парче кабел, между двете шини, които са под предпазителите, ще изключи ли ДТЗ..?
arxd129 - специалист
hidrazin написа:
Чакай малко сега, като говоря за пускане на ток имам в предвид ти да си пускаш кабела, да си правиш връзките...
:) ok! Разбрахме се. Всичко е ок. :)
arxd129 - специалист
nikolov333 написа:
Я дай за последно една проба, да допреш парче кабел, между двете шини, които са под предпазителите, ще изключи ли ДТЗ..?
Е как ще изключи! Нали няма товар.

PS.
А ако е с товар - проверявах. Не изключва.
Ако настояваш - пак ще проверя. ОК!
nikolov333 - майстор
Пробвай..при мен изключва без товар..
kozl - майстор
arxd129 написа:
А договор, аз лично, нямам черно на бяло. Вероятно някъде има някакви договори, сключени между ЧЕЗ и инвеститора. Но не са достигнали още до мен.
Това нова сграда ли е или нова остарела? Има РП? Под нова остарела имам в предвид зарязана сграда, която сега се е събудила за довършване оти цените на жилищата пак фърчат нагоре, на високо :shock:
То инвеститори сте и вие ако си плащате на предприемача. А ако вече имате нотариални актове, сте направо собственици. По нотариалните актове се въвеждат партиди на собствениците и това може да го направи предприемача с пълномощно. На електромера има заводски номер и допълнително надписан номер. Някога когато електромерите беа черни на допълнителния номер викаха "бял номер". Сега не съм заглеждал как са надписани. Пробвай в центровете за услуги с име по нотариален акт, с адреса, с номерата на електромера да открият договор. Може ти да не си го подписвал, но като извадят информация, ще знаеш с каква мощност разполагаш по договор. С тази мощност от ЧЕЗ трябва да са съобразили предпазителите в електромерното табло.
Почнахме от ДТЗ-то но не се знае до къде може да навлезем.
На сина в жилището защитния проводник е здрав от ГРТ до ап.табло, а защита изключваше при допир на защитен към нулев проводник и без товар. Това още докато правих апартаментното табло и бях изключил фазите към апартамента в ГРТ. Ама нейсе нема ли кой да премери тока м-у защитен и нулев проводник със и без товар. Може и защитата да е калпава.
Освен това на сграда, която строихме апаши изрязаха захранващите проводници от ГРТ до вертикалните канали за входа. Направихме допълнителна кутия за снадките. Това го давам за пример като вероятност за причина защитния проводник да има прекъсване от ГРТ до ап.табло.
krasi92 - майстор
arxd129 написа:
krasi92 написа:
Не е лошо да се преправи таблото.Фрапиращо е свързването на черният входящ и това кабелче дето захранва съседният ляв предпазител.
Кое е фрапиращото?!
Съседният ляв предпазител е 25 ампера. И е кръг, необхванат от ДТЗ. И нулата на този кръг не минава през ДТЗ (само отбелязвам).
За готварска печка ли е този кръг, за бойлер ли е... един господ знае.
Колкото и да стягаш клемата така направеното мостче ще направи беля.Входящия кабел го кербоваи и с кабел със същото сечение направи мостчето пак с кербоване щото маи няма да може да се сложи гребен.
muhala - майстор
arxd129 написа:
muhala написа:
Слез при главното табло и виж дали и как е закачен ПЕ проводника. Защо влизат два жълто-зелени проводника. Защо не са кербовани?
Какво е главно табло??? Ако е един метален шкаф на входа на стълбището - този шкаф е заключен. Вече имам ключ. Когато го отключа - виждам няколко електромера. И редица бушони (прекъсвачи, де) с надписани под тях номерата на апартаментите. Достъпът до този шкаф е дотолкова, че да можеш да си вдигнеш прекъсвача, ако е паднал поради окъсяване на фаза с нула.
Не знам защо в апартаментното табло влизат два ЖЗ кабела. Нито знам защо не са кербовани. (А и откъде да знам!)
ОК. Дотук добре. Намери твоя електромер. От него трябва да излиза фазовия кабел. Ориентирай се с кои други два кабела тръгва заедно в една тръба (гофре). Като разбереш кои са нулата и земното за твоя апартамент трябва да видиш дали замното е закачено някъде.
Една снимка би помогнала много.
DMN - майстор
arxd129, разбирам, че вече доста се изнерви, и имаш основание да бъдеш нервен.
И между другото се ориентираш правилно за някои неща в тази материя - говоря за техническата част. Ама си има и доста особености в цялата тая работа :) . Трябва човек да си има някой друг уред, и да измери тук-там, като например тока на късо(между N и PE), който ток, така и не може да накара ДТЗ да сработи, явно е малък - колко?
Щом правиш опити на контакта в хола, трябва да се измери - има ли връзка PE проводника в контакта на хола до PE проводника в апартаментното ти табло.
arxd129 написа:
nikolov333 написа:
Я дай за последно една проба, да допреш парче кабел, между двете шини, които са под предпазителите, ще изключи ли ДТЗ..?

Е как ще изключи! Нали няма товар.

Да, прав си, но има един момент, в който нулата, при по-голямо натоварване (тук не става дума за 100 ватова крушка и разделянето на тока по два паралелно свързани проводника, за което ти говориш) може да има по-висок потенциал от земното(жълтозеления проводник), така при окъсяване на N и PE, между тия два проводника протича някакъв ток по-голям от 25-30 милиампера и ДТЗ сработва, явно това се получава според мен при nikolov333, и затова му сработва ДТЗ-то в неговия случай. Колкото връзката на N и PE(някъде по таблата) е по-далеч от точката на окъсяването им при експеримента, толкова по-голяма потенциална разлика е възможо да имат N и PE, в зависимост от натоварването на нулата - по-голям работен ток през нулата - по-голяма потенциална разлика спрямо земно. Така че при теб може и да не изключи както при nikolov333, дори и при правилна инсталация. Така си мисля аз, без да съм специалист. Дано някой е разбрал какво имам предвид.
:partyman:
arxd129 - специалист
Искам да ви помоля да прегледате едно мое евентуално писмо до предприемача.

Все си мисля, че той ще приеме това писмо само "за информация".

Бихте ли споделили какво мислите?

Ето писмото:

До Управителя на „....... ....” ООД

Здравейте, господин ....ов!

Имам проблем с ел.инсталацията, доставяща ток на закупен от Вас апартамент - ап. 66.
Обаждах се на г-н Е.... .......ров – служител в „......... ...” ООД. Той ми изпрати някакъв майстор-ел.техник. Електричарят не разбра за същността на проблема с доставящата електричество инсталация. И той, вместо да отстрани проблема по същество, поиска да ми преработва апартаментното ел.табло. Напратика, въпреки разговора ми с г-н Е.... .......ров, проблемът с ел.инсталацията, доставяща ток в апартамента ми, не е отстранен.

Проблемът е кратък и ясен. В апартамента ми влизат три електрически кабела:
1. Фаза (по научному – кабел L);
2. Нула (по научному – кабел Н);
3. Заземяване (по научному – кабел PE).

Фазата L и Нулата N функционират.
Но „земно” нямам. Нямам заземяване.
Нека уточня – трети кабел (за „земно”) идва до апартамента ми. Но този кабел НЕ Е СВЪРЗАН както трябва и където трябва със „земното” на сградата. Не знам къде не е свързан. Не знам как НЕ Е СВЪРЗАН, не знам дали не е прекъснат някъде. Този кабел РЕАЛНО НЕ Е ЗАЗЕМЕН.

Т.е. на практика кабелът PE съществува като материя, като жица, като провод. Виждам го. Докосвам го. Но той не е заземен. И на практика не изпълнява предназначението си. А без този кабел експлоатацията на ел.инсталацията в апартамента е животозастрашаваща.
Някой ел.техник на дружеството, на което сте управител, не си е свършил работата: Или не е свързал моя кабел със „земното” на входа, или целия вход няма „земно”. Или някой е прекъснал някъде моя заземителен кабел.
Толкова с описанието на проблема.

Говорих с ел.техници от ЧЕЗ. Те ми казаха, че тяхно задължение е „да доставят Фаза и Нула до ел.шкафа с електромерите”. А за вътрешната за сградата ел.инсталация (инсталацията след електромерите) ЧЕЗ не носи отговорност.

Аз самичък бих си го осигурил това „земно”, ако ставаше със знания и труд. Ама нито имам достъп до и около ел.шкафа на ЧЕЗ (който следва също да е заземен, но не знам дали е заземен), нито знам къде реално и посредством какво е осъществено заземяването на ел.инсталацията на блока.

Моля, господин ...........ов, разпоредете да се изпрати специалист, който да установи проблема по липсата на заземяване в апартамент 66. И който специалист да заземи моя заземителен кабел в определеното в проекта на сградата (част „Електрически инсталации”) място.

Подпис:


Моля, споделете.
Дали не е излишно това писмо. Дали не е твърде разточително, дали е технически (от гледна точка на електротехниката) издържано.
Дали писането на подобни писма не е губене на време.

Благодаря.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 34

Тема "Грешка /проблем/ в една диференциалнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: