• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
barmancheto - напреднал
Значи в една баня има 3 лунички които са с лед крушки. Да обаче една от луничккте изгаря и за вечерта оставяме банята да свети само с другите 2. Проблема идва след като се загасят тези останали лунички - започват да мигат през 2-3 секунди все едно си във филм на ужасите :). Единия приблем който останових е че има директна фаза до луничките и нулата прекъсва в ключа, и след като е изгасено има 62V напрежение до тях, което ме навежда на мисълта, че останалите 2 крушки се опитват да светнат от това напрежение само че то не е достатъчно и веднага изгасват и така до вечеността. За проба обаче на мястото на изгорялата крушка сложих една обикновенна и проблема изчезна - при светване светят и 3-те, а при изгасено положение не правят проблем. За сега проблема е решен, но много ми се иска да разбера, защо се получава така.
dob4ii - специалист
Пробвай с фазомер и ще видиш, че на премигащите крушки имаш две фази.
iliya_i - майстор
dob4ii написа:
Пробвай с фазомер и ще видиш, че на премигащите крушки имаш две фази.
Чак пък "две фази" (при захранване в жилището с една фаза)?
Естествено че ще има напрежение и на двата края на лампите спрямо земя - нали нулата е прекъсната. Но при 3 крушки не стига да ги пали, а при 2 стига, но не и да светят. Обикновената крушка има по-малко съпротивление и за това събаря индуктираните по прекъснатия кабел потенциали.
kozl - майстор
Предполагам, че в схемата на луничките има кондензатор, който се зарежда до определено напрежение с малък ток от утечка за някакво време, при което се запалват диодите и го разреждат и така се получава цикъла на мигането. В момента в който включиш крушка с нажежаема жичка, тя шунтира луничките и кондензатора не може да се зарежда до напрежение за запалване на диодите - луничките не мигат. Когато са били три предполагам, че тока от утечка с три луни зарежда кондензаторите на луничките до по-ниско напрежение необходимо за запалване и луничките не светват.
Аз подобен стробоскопичен ефект имам на енергоспестяващи лампи и ключ с глим лампа. А като смених енергоспестяващите с LED, и ледовете не гаснеха. Т.е. получават лимитиран ток през глим лампата и резистора и светят слабо. А стробоскопичния ефект е възможен с участието на кондензатор в схемата на захранване на ледовете.
dob4ii - специалист
Да пробва с фазомера и двата проводника при изключен ключ и ще има и на двата кабела фаза. Имах такъв проблем оказа се в ключа.
svetlio_toka - помощник
Накратко: Проблема ти е че ключа не прекъсва фаза (както е по правило) а прекъсва нулата. Фазата ти отива директно в лампите,те "усещат" това и се опитват да светнат,но няма как да стане щото няма нула (прекъсната е от ключа)
Решение на казуса:
Открий разклонителната кутия която трябва да е над ключа ( на около 30-40см от тавана) ако си в панелно жилище свръзката е в конзолата зад ключа. Обърни захранването към ключа т.е. фазата от захранването свържи към ключа а втория проводник(идващ от ключа) към лампите, нулата също. Това е... =D>
Ако нещо не е ясно питай пак.
DMN - майстор
Интересен филм на ужасите се оформя.
Първо темата е за мистерия.
А после се появяват крушки, които усещат фазата.
Очаквам скоро да се появат и духовете, напълно в духа на форума :-D .
Майтапя се :) .
:partyman:
Djack - специалист
Ключа има ли глимка? Ако има, я махни и ще спрат да мигат!
omirchev - специалист
Djack написа:
Ключа има ли глимка? Ако има, я махни и ще спрат да мигат!
Или просто да шунтира крушката с 1мегаом резистор и паралелно кондензатор 220 нанофарада на 400 волта. Това го бях писал някъде из форума - всички лампи вкъщи са така още при монтажа на осветителните тела слагам RC веригата на лустърклемата. Глимката в ключа свети, а лампата не.
kolev_k - специалист
dob4ii написа:
Да пробва с фазомера и двата проводника при изключен ключ и ще има и на двата кабела фаза. Имах такъв проблем оказа се в ключа.
И какъв му беше проблема на ключа???
  • 1
  • 2

Тема "Мистерия с led крушки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: