• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dj_lubaka - напреднал
Здравейте колеги. Имам следният проблем. Наскоро си купих ветрогенератор iSTA breeze 1500w, 24v трифазен. Напрежението което излиза от него е променливо. Идеята ми е следната: отоплявам се с термопомпа и искам да поставя след пластинчатия ТО един затворен съд, в който да сложа няколко нагревателя ( 5х300w или 6х250w) и ветрогенератора да ги захранва директно. Проблема е, че ако са свързани директно към ветрото, при слаб вятър то не тръгва да се върти, действа му като спирачка. Идеята е като стигне волтажа 10v и нагоре (да се развърти и достигне добър въртящ момент), да включва един след дируг нагревателите според мошноста която дава, защото при слаб вятър, ако включа всички нагреватели ветрото спира. Не искам инвертори или акумулатори защото, както знаете при тях има загуби. Очаквам вашите идеи. Благодаря.
Andri01 - майстор
Eлектроника да следи напрежението или по-добре тока и да включва постепенно потребителите. Виж за необходимите готови платки. Има такива за токова защита,които ще могат да се ползват.
dj_lubaka - напреднал
И аз мисля, че следенето на тока ще е по-добре от това на волтажа. Като се достигне до определени ампери включва първият нагревател, при по-големи стойности втория и т.н . Би ли ми казал от къде мога да видя за такава готова платка?
sstefanov - майстор
Какви ампери, ако няма включен никакъв товар?
petromaniq66 - специалист
Тахогенератор на оста на ветрото, управляващ фазов регулатор, но при наличието на готови модули.....
Andri01 - майстор
sstefanov написа:
Какви ампери, ако няма включен никакъв товар?
В началото тръгва при включени последователно всички нагреватели и след това ги превключва паралелно в зависимост от тока.
dj_lubaka - напреднал
А какво ще кажете за токови релета, които да отварят на определени ампери, като товара ще е примерно крушка 50w 24v?
preslav - майстор
Не съм се занимавал с подобни системи - вероятно има и готови решения, но разсъждавам на глас.
Датчик на хол следящ оборотите на вентилатора, електроника ограничаваща тока през реотаните - логиката ми е при развъртане на ветрогенератора до номинални обороти товарът да се увеличава плавно за поддържането им.
torbalan - Дървен философ
Много по-изгодно ще ти е с един инвертор да помпаш ток в системата, отколкото да мислиш как да включваш/изключваш нагреватели...
Има готови решения.
radius - майстор
Теоретично е по-правилно да подава на ТП, за да ползва КОП-а и, но практически може да се окаже неизгодно заради управления, акумулатори...
  • 1
  • 2

Тема "Управление на ветрогенератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: