• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте колеги, дайте някоя изпитана схема на стабилизиран токоизправител. Имам само 2 изисквания. Да може да се променя напрежението от 0V до 30V и да може тока да се регулира от 0А до 3А, в общи линии да има пълен обхват на регулиране. Повечето схеми които гледам регулират примерно от 1-2V до 30V и от 100-200mA до 3A. Трябва ми нещо по фино.
thebugger - специалист
Да, това го гледах, правено е по тази схема http://diyfan.blogspot.bg/2013/03/adjus ... o.html?m=1 и даже се замислям него да го поръчам.
thebugger - специалист
Ама са долни тия китайци. Вместо да сложат по още един LM317, разчитат директно на входното напрежение да бъде стабилно около 33V и по тоя начин осакатяват цялата схема. Нито можеш по-високо напрежение да сложиш, защото ще изпърдят интегралките, нито можеш на това да разчиташ, защото със сигурност ще клекне под 30V при натоварване
hidrazin - майстор
thebugger написа:
Ама са долни тия китайци. Вместо да сложат по още един LM317, ...
Къде да го сложат тоя 317 ???
:partyman:
grizan1980 - специалист
Здравей колега , за мен надеждният блок е изграден с UA723. Преди доста години с баща ми сглобихме един с +,- 5; +-12 и 0-30 регулируемо. До ден днешен не съм го отварял...... :-D . Нещо такова като от линка който ще ти пусна , но не баш същото http://320volt.com/en/0-50volt-0-5amper ... agi-ua723/ . Успех :)
thebugger - специалист
uA723 ми е малко стара за вкуса интегралка. Имал съм токоизправител със нея и нарочно я избягвам. Токозащитата и не е много надеждна при ниски изходни напрежения. А, колега иначе за това с LM317 което имах предвид е, че китайския кит е направен така, че директно от изправеното напрежение да се захранват и ОУ, които имат максимално захрнаващо напрежение 36V. Тъй като работят и на - 3V отрицателно напрежение, това значи че VCC не трябва да надхвърля 33V. При изходно напрежение 30V ми се струва много близка тази граница, при положение, че със сигурност на 3A захранването ще клекне под 30V. Просто си икономисват от материали китайците, ама осакатяват цялата платка по тоя начин. Аз постнах по коя схема е правена платката, забележи кои LM317 са изпуснати. Май ще трябва да правя графичен оригинал.
petrov7111 - специалист
Стига с тия отживелици ЛМ317. От години има импулсни захранвания. Аналоговите пекат като печки ! Над 1 ампер не стават, почва да им действа защитата. Ниско КПД.
hidrazin - майстор
thebugger написа:
Да, това го гледах, правено е по тази схема ....
Не е правено по посочената схема а по тази:
ТАЗИ
Та не знам що вменяваш вина на китаеца, който никъде не е написал че е правено по схемата от твоя линк.
За толкова пари - толкова.
кат не ти харесва - проектирай си собствена...
При изходно напрежение 30V ми се струва много близка тази граница, при положение, че със сигурност на 3A захранването ще клекне под 30V.
Да, ще клекне ако използваш някой смотан трансформатор който не е правилно оразмерен...
:partyman:
hidrazin - майстор
petrov7111 написа:
Стига с тия отживелици ЛМ317. От години има импулсни захранвания...
Простотии някакви.
Първо - няма такова нещо като ЛМ317. Има LM317 и е прието да се изписва така а не неграмотно като ЛМххх
Второ - импулсните в част, и даже в много случаи не са препоръчителни.
Има си и причини за това, но тези причини се зняат от хора които разбират поне малко от електроника.
Ноооооо... за теб това не важи.
Лека нощ!
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Стабилизиран токовизправител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: