• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Junak - майстор
Не, нямам нищо против сметките, но ако оразмерява радиатори за най тежкия режим със съответния запас не виждам къде ще ги събере :)
Направо да прави кутия от радиатори :-D
jordanvass - майстор
Ами ще прави! Ние не сме китайци и не смятаме с китайски ватове. А и не говорим за адаптор за коледни лампички, а за лабораторно захранване, което трябва да е много надеждно, защото утре може да ти се наложи да захраниш с него скъп уред. Аз бих разчел всичко за максимално натоварване с достатъчно резерв. Така са направени българските ТЕС-ове, затова са и дуракоустойчиви. Затова му препоръчах да купи един ТЕС на старо. Айде, електрониката можеш да я налепиш, ама механиката няма как да я направиш лесно. Стабилна здрава кутия, купища радиатори, панели с контролни уреди, мнооого як траф... Аз, ако трябва да го правя, ще прежаля 60-100лв. за един стар.
plamen6703 - майстор
Преди доста години ТЕС 18 струваше малко под 600 лв. от един брак тогава се сдобих с един и от тогава не съм го оставял :-D Сега не вярвам да струва повече от 70-80 лв. и не бих се хванал да го правя по схема, да му търся кутия и всичко друго. :partyman:
gogo7777 - майстор
Според мен радиатор с подобен габарит ще му е достатъчен (нали ще го "облъчва" с вентилатор :-D ). Аз бих избрал едностранно оребрен радиатор, а изправителя, транзисторите и евентуалната ЛМ-ка бих подбрал в такива корпуси, че да се съберат заедно на радиатора. С транзисторите 3055 е мъка, има къде къде по-хубави и по-мощни, та да не се редят сумати в паралел......два стигат.
jordanvass - майстор
Ако разчита на принудителна вентилация, трябва задължително да има термоконтрол на радиатора и електроника, която да спира захранването при прегряване.
gogo7777 - майстор
Мислиш ли, че толкова много ще се напече? Аз имам 2 съвсем прости самоделни захранвания, които работят нон стоп и с два транзистора разсейвам бая топлина (около 300W). Радиатора ми със сигурност е по-малък от неговия. :)
jordanvass - майстор
Признавам си, че се увличам в презапасяването, ама пък не съжалявам. Една презапасена машина се разваля несравнимо по-рядко от друга, която работи на ръба. Аз на късмет и случайности не разчитам. :D
Ти, обаче, си в по-лошата крайност. Представям си какво ще му се случи на твоя мощен транзистор, ако ще и 1000 ватов да е, ако си наврял всичко в малка кутийка и вентилаторът спре. И си представям какво ще стане след това и с електрониката, която захранваш в момента. Това е абсолютно недопустима ситуация за едно лабораторно захранване. По-добре повече, отколкото по-малко.
petromaniq66 - специалист
Евтино, тежко и глупаво.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Стабилизиран токовизправител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: