• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
hidrazin написа:
ТЕС18
:partyman:
Пише ,че няма наличност!
hidrazin - майстор
Ми няма де. Дадох го просто за ориентация като цена.
Имаче определено бих дал още 60 кинта за ТЕС5020 но и него ги няма наличен.
Тоя ТЕС5020 гледам го има използвам в Квазер но цената там е 240...
Има и ТЕС41 но определено 5020 е много добър.
:partyman:
thebugger - специалист
Колеги, май не доуточних като хората. Направих няколко изменения по схемата, които ще ми извадят 5А на изхода. Захранващия траф е 2х30V. След изправянето и филтрирането и аз смятам, че ще дойде на 35V. 35V при 5А са 175W. 175W по 2, защото двата транзистора няма да са паралел, а ще са за 2 отделни канала способни на 5А, излиза към 350W. Малко се изсилих с тези 500W. Както и да е, задължително ще има термореле, което ще го изчисля за 70 градуса да речем и съм загледал един вентилатор на 220V, който изглежда доста мощен и ще обдухва директно радиатора. Надявам се в най-лошия случай, вентилатора просто да се включва дразнещо често.

П. С. Не ме разбирайте погрешно, наистина харесвам ТЕС-овете, но не са ли малко технологично остарели, като цяло. Тес18-ката тежи 16кг за бога :Д
jordanvass - майстор
Какво, като е 16 кила? Няма да го носиш на гърба. Това е лабораторно, а не мобилно захранване - седи в лабораторията.
При тоя голям ток е добре да предвидиш изводи за обратната връзка по напрежение. Не знам дали си забелязал, че при ТЕС-овете има още един чифт букси, които са замостени с изхода. Те са, за да включиш кабел паралелно на захранващия и да свържеш обратната връзка максимално близко до консуматора. Така се елиминира пада на напрежение по захранващия кабел и се гарантира, че до консуматора напрежението ще се поддържа точно такова, каквото е зададено. При ток 5А като твоя ще има доста голям пад в кабела.
thebugger - специалист
Колега, ти май не си видял схемата, по която смятам да работя, има си ООВ по напрежение и по ток също. Оригинално схемата беше до 3А, но направих няколко модификации, за да стане до 5А. А за кабела, съмнявам се да има чак такъв пад, аз няма да използвам кабел половин квадрат, ще си направя сондите ръчно с по дебел проводник.

П. С. Идеята ми е, да не е всичко огромно, тежко и разлято в огромен корпус, а пък камо ли като се има предвид че ще го правя двуполярно. И кутията така съм я проектирал че да има баш място за всичко и не много повече.

Прикачен файл

PSU0-30V_V2 (schematic)-1.png
PSU0-30V_V2 (schematic)-1.png (95.93 KиБ) Видяна 1023 пъти
jordanvass - майстор
thebugger написа:
Колега, ти май не си видял схемата...
А ти май не си прочел какво ти пиша. Разбира се, че ще има обратна връзка, то оставаше и да няма. Въпросът е да се следи напрежението максимално близко до товара, а не на изхода на захранването. Чети по-внимателно де. :wink:
gogo7777 - майстор
thebugger написа:
Захранващия траф е 2х30V.
Аз така реших проблема с пада на напрежение върху транзисторите. С ключа превключвам цялото напрежение от трафа или половината от него. В твоя случай обаче с тези 2х30 волта не е удачно.2х15 ако беше....... :)
Ако нещо ти е от полза идеята ето схема:
Прикачен файл:
ddddg.JPG
ddddg.JPG (8.98 KиБ) Видяна 1019 пъти
thebugger - специалист
Аз преди години като курсова работа бях проектирал автоматично превключване на намотките с тригер на шмит, обаче ми се иска тук да направя всичко възможно най - компактно. Ако ще го правя така ще трябва траф с 4х15V намотки, още няколко платки вътре, купчина кабеляци и плетеници, много занимавка. Попринцип мислех и друг вариант за повишаване на КПДто. Много лесно мога да съчетая схемата с импулсен предрегулатор, който да държи колекторното напрежение на крайните транзистори 2-3V над изходното, но това са допълнителни усложнения, за които не съм предвидил място в кутията на стабилизатора. А иначе да, извинявай не видях че пишеш за пада по захранващите проводници, не мисля че ще е толкова фрапантно.

П. С. Гледам да балансирам между мощност и компактност във този случай. Смятам да разсейвам топлината на транзисторите с доста агресивно вентилиране и някакво термореле, което автоматично да управлява този цикъл.
plamen6703 - майстор
Много лесно /може и да не ти е лесно/ импулсен предрегулатор и след това линеен регулатор :wink: Щом си правил курсова работа по темата няма нужда от излишни обяснения :-D
Успех! :partyman:
thebugger - специалист
Не е особено трудно, имайки предвид че изискванията към импулсното не са високи. Единствената функция която трябва да изпълнява е що годе да следва изходното напрежение с 2-3V отгоре. Даже в елимекс ми се мерна едно импулсно китче което може да се преправи, но наистина нямам място в кутията за такива неща. Ще го пробвам така, ако не смогвам на топлинното разсейване, тогава ще го мисля.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Стабилизиран токовизправител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: