Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bube760205 - специалист
Здравейте на всички ! Предстои ми монтаж на Слънчев панел с бойлер който е закачен на самия панел,като производителя е предвидил бойлера да има и ел. нагревател и при нужда да се включва! Но тук идва и въпроса ми! Въпросния слънчев панел ще се монтира на една барака отдалечена от постройката за живеене ! Бойлера ще захранва две постройки с вода и трябва да има възможност за включване и спиране от 2 места,защото ако само едната постройка е заета а ключа е в другата е кофти! Търся идея и съвет как да стане най-хубаво,като се има в предвид ,че е желателно да се монтират ключове или нещо от сорта1 Просто да не стои грубо на стената а да изглежда нормално и грамотно!Също да вметна Тъй като бойлера ще е на разстояние от 20 метра от двете постройки съответно и с ключовете или каквото ще е там,да има и някаква контролна индикация към ключа ,с което да показва,че уреда е включен! За да има човек ориентир включен ли е или не! Благодаря предварително на всички включили се в темата и ви желая Светли празници на всички!
fox_vt - майстор
Или изкарай ключ във обща и за двете постройки част или не го гаси бойлера. Тия ключове са ти вероятно за ел нагревателя тъй като самия панел няма начин толкова лесно и е безмислено.
bube760205 - специалист
fox_vt написа:
Или изкарай ключ във обща и за двете постройки част или не го гаси бойлера. Тия ключове са ти вероятно за ел нагревателя тъй като самия панел няма начин толкова лесно и е безмислено.
Идеята е да си има ключове и в двете постройки! Това да е постоянно включен също не ми допада!
sstefanov - майстор
2 девиатора с глимка и контактор на бойлера. Терморегулаторът - последователно.
Трябва да го направи квалифициран ел.техник, че иначе си е бомба, нищо, че е на 20 метра.
miroki - майстор
Ако се включи нагревателя на ток, трябва бойлера после да се източи, иначе няма да заработи на слънце.
Т.е. ще заработи едва когато, температурата в панела стане по-висока от тази в бойлера.
А относно казуса, аз бих сложих ключ при самия бойлер и който иска ще ходи и ще си го пуска.
За 20 метра доста ще почакат докато потече топлото.
Системата само за лятото ли ще е или целогодишно? Трябва да се подсигури от замръзване.
bube760205 - специалист
sstefanov написа:
2 девиатора с глимка и контактор на бойлера. Терморегулаторът - последователно.
Трябва да го направи квалифициран ел.техник, че иначе си е бомба, нищо, че е на 20 метра.
Не те разбрах за терморегулатора.. Да се свърже последователно ли? Под капака се вижда само терморегулатора с 2 клеми с болтчета и на самия балон е Клемата с земното! Мисля нулата директно през контактора само фазата и от там в бойлера!
bube760205 - специалист
[quote="miroki"]Ако се включи нагревателя на ток, трябва бойлера после да се източи, иначе няма да заработи на слънце.
Т.е. ще заработи едва когато, температурата в панела стане по-висока от тази в бойлера.
А относно казуса, аз бих сложих ключ при самия бойлер и който иска ще ходи и ще си го пуска.
За 20 метра доста ще почакат докато потече топлото.
Системата само за лятото ли ще е или целогодишно? Трябва да се подсигури от замръзване...

Бойлера има гайка с вграден клапан най-отгоре през този клапан наляхме течност подобна на антифриз. Това ни дадоха от магазина и ни препоръчаха да я налеем и долеем с 10 литра вода !Това щяло да предпазва бойлера от замръзване! Както и обясниха,че когато е в режим на ток -през самия панел не преминава топла вода и не е нужно да се правят гимнастики каквито и да били! Относно ключа .. Трябва да го има на 2 места... вариянт като това да който иска да ходи да си го пуска ,не може! Дано да сте ме разбрали! Предложението за девиаторна схема с два девиатора с глимката и контактор мисля,че е най-доброто предложение ! За което Благодаря на Sstefanov ! Ако някой има друга идея по добра от посочената нека сподели! И да добавя относно чакането на топлата вода не е кой знае какъв проблем! тръбите са положени на 60см в земята полипропиленови с вложка,изолирани с изолация за тръби от дебелата и положени в кожух от вата която е обвита около самите тръби! Мисля,че няма да има кой знае какви загуби на топло...а както казах,относно времето на изчакване да потече топлото,не е кой знае какъв проблем!
sstefanov - майстор
bube760205 написа:
sstefanov написа:
2 девиатора с глимка и контактор на бойлера. Терморегулаторът - последователно.
Трябва да го направи квалифициран ел.техник, че иначе си е бомба, нищо, че е на 20 метра.
Не те разбрах за терморегулатора.. Да се свърже последователно ли? Под капака се вижда само терморегулатора с 2 клеми с болтчета и на самия балон е Клемата с земното! Мисля нулата директно през контактора само фазата и от там в бойлера!

Щом задаваш такива въпроси, по-добре извикай някой, който разбира. Опасно е!
preslav - майстор
Колко по-добра идея от тази на сстефанов търсиш? От написаното до тук разбирам, че бойлерът ще се ползва само лятно време, а тогава никакви ключове не са ти необходими - производителят е сметнал кога да се включи нагревателя.
MamaMy - майстор
Спокойно може да използваш и импулсно реле. Кабелите до бутоните може да са каквито и да е 4 жилни. Две жила за незадържащия бутон и две за контролната лампа която може да е дори светодиод. Естествено релето пак трябва да командва контактор. Може да се ползва схемата от тази тема: viewtopic.php?t=36054

Тема "Слънчев панел на ток. Въпрос." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: