Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
FM STEREO - специалист
Трябва да се огледат сондите на теморегулаторът и термичната защита, да не са разменени местата им в тръбичката на фланеца ако са вадени при смяна на нагревателят! Най отгоре е сондата на терморегулаторът а под нея е тази на термичната защита.
preslav - майстор
Доброто си е добро и не бива да се подминава - няма как да подмина факта, че Пламен ти е дал добри насоки!
По темата - правилно си се насочил, че защитата ти сработва от загряването на кабела, а кабелът грее от лошите връзки към защитата. Мисля, че Елдомските бойлери са на кабелни обувки и често проблемите са именно от там, но ти говориш за зачистване на проводника, което означава, че връзката е с болтчета - зачистването на кабела е задължително, малко е пипкаво с многожичните, но не е невъзможно - трябва ти само ножче. Щом не ти е проблем по-добре е да смениш цялото парче кабел от ключа до бойлера.
За предпазителя не бери грижа, малко е на кантар с опазването на 2.5 квадрата кабел, но надали ще имаш проблем в тази посока.
marian1 - майстор
Така е, всичко в бойлера е на кабелни обувки, но препипах всичко...грее само захранващият проводник. Мисля понеже е под 2 метра да го заменя със свт защото е едножилен и по лесно ще се притегне. Питането ми е, добра идея ли е това, или да взема отново гумиран? И след като от таблото до ключа е 4м2, а от ключа до бойлера до сега беше 2,5м2 сега като взимам и имам възможност за избор, 2,5м2 или 4м2 да взема? Защото гледам че след термозащитата проводниците мисля са 2.5м2 а може дори и с по малко сечение да са. Кабела от стената до бойлера, в мократа част, е не повече от 60 см, ако има значение. И да сменя ли предпазителя с по малък? Страх ме е с тоя бойлер и тоя ток....а незнанието прави очите големи хах...

Прикачен файл

received_1698344263509765.jpeg
Дали да минтирам такова нещо, казаха ми че пазело чевека, а не инсталацуята
received_1698344263509765.jpeg (106.59 KиБ) Видяна 1151 пъти
plamen6703 - майстор
Мариане, тема ще потръгне и страниците ще се увеличат :-D Прочети тук каква "слама" се е дъвкала viewtopic.php?t=57035 ако ползваш търсачката ще откриеш поне десетина теми с такава "слама". Ще се появи и "петият" елемент да ти даде линкове с безславно загинали от "токови" удари от бойлери...картинки, схеми копирани от нета :cool:
Всеки път като се стигне до ДТЗ и се сещам за Мирча Кришан и Сорина Дан - "Краставицата"
Ако не си слушал за "краставицата", ще може да се насладиш като се включат краставичарите и го докарате до смяна на инсталацията :-D
Весели празници :partyman:
hidrazin - майстор
marian1 написа:
...И след като от таблото до ключа е 4м2, а от ключа до бойлера до сега беше 2,5м2 сега като взимам и имам възможност за избор, 2,5м2 или 4м2 да взема? Защото гледам че след термозащитата ...
Мечо Пух навярно е бил електричар и е казал "Колкото повече, толкова повече." и е бил прав.
Ма гледай да не е 25 квадрата или 300 квадрата щото тоя последния от 300 квадрата го чаках 3-4 месеца да ми го произведат.... :-D
Не гледай сечението след термозащитата. Там жиците са няма и педя.
За тях важат едни изчисления дето ... абе забрави.
И не, едноижичния проводник с нищо не е по-добър от многожичния (гъвкавия). Е, по-евтин е.
:partyman:
P.S. Мдааа... Безполезников пак троли. Нормално, след като никой не го еб@ава и за сливка...
Еб@ти, все едно някой да си занесе техниката за ремонт в сервиз "БАШОНА" - смях в залата.
Ръкопляскания и да влезе главния БАШОН... :lol: :lol: :lol:
DMN - майстор
zz_stefanov написа:
Да добавя още една версия - термозащитата да е с поизтекъл газ. Тогава почва да изключва на по ниска температура от максималната на терморегулатора
:?
Не трябва ли да е точно обратното - ако газът вътре е поизтекъл, то защита да изключва/сработва при по-висока температура от максималната на терморегулатора? Щом газът е поизтекъл, значи налягането вътре е спаднало. За да се разшири газът и повиши налягането му до степен да сработи защитата, ще е нужна по-висока температура.
krasi92 - майстор
Ако газът е поизтекъл което без скъсване на тръбичката е недоказуемо че е така то уреда няма да функционира изибщо.Щом има съмнения се заменят и защитата и регулатора щото с тези съдове под налягане шега не бива.Ако замяната ви изглежда скъпа-около един стек цигари се сменява целият боилер-4 или 5 стека цигари.Няма такова като полугодно/полуработещо/и полубременна.
zz_stefanov - майстор
DMN написа:
zz_stefanov написа:
Да добавя още една версия - термозащитата да е с поизтекъл газ. Тогава почва да изключва на по ниска температура от максималната на терморегулатора
:?
Не трябва ли да е точно обратното - ако газът вътре е поизтекъл, то защита да изключва/сработва при по-висока температура от максималната на терморегулатора? Щом газът е поизтекъл, значи налягането вътре е спаднало. За да се разшири газът и повиши налягането му до степен да сработи защитата, ще е нужна по-висока температура.
И на мен така ми изглеждаше, не ми се рови наново в кинематичната им схема, обаче като се среже тръбичката защитата изключва. :)
lov - майстор
Нещо си се объркал и двете сработват при повишаване на налягането. Разликата е че при защитата се самоблокирва и после трябва ръчно възстановяване.
≠===============
Но питащия да вземе да провери как са подредени сондите им. Първо и най на вътре е тази на регулатора а втора и най в края е тази на защитата. Също така ако е орязал кабелните обувки стягане здраво и ползване на по големички шайби. Същото важии за лустър клемите ако има такива. Често пъти пишман майсторите махат притискащата пластинащот е по лесно да наврат кабела и той се притиска само от болтчето.Дет се казва на магия.

п.п. А сега кат се замислих май съм виждал нещо подобно ноне по нашенска техника. И там я имаше тая гяволия че като се повреди се самоблокираше в изключено положениено и. вече нямаше никаква възможност за възстановяване.
stamenov1 - специалист
Човека е сменил нагревателя от 2000 W с такъв 3000W, а това си е повишаване на мощността с 1/3. Дали сечението на инсталацията на бойлера може да понесе повишения товар, и дали терморегулаторите са за такъв повишен ток. Силови кабели доколкото знам не се калайдисват.

Тема "Затруднение с бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: