Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
DMN - майстор
malgitobi написа:
А можете ли да ми кажете защо като изключа всички предпазители на апартаментното табло и измеря с мултиметъра напрежението при напълно уж спрян ток... ми показва цели 9 волта???
Я хвани с пръсти металните части на сондите на мултицета там където измерваш и виж дали това напрежение от 9V няма да стане по-малко :wink: . При изключени предпазители разбира се и предварително проверено с фазомер, че няма фаза по някой от проводниците.
FM STEREO - специалист
hidrazin написа:
FM STEREO написа:
...имам гребен 63А и от него ще сложа на редовите клеми ...
Тва май трудно ще стане... :?
:partyman:
Проблем ще има ако разстоянието между два зъба на гребена е много малко и зъбите няма да може да влезът, ако е по голямо е лесно, ще раздалеча клемите една от друга мисля, че го гледах и беше по голямо с милиметър, два и с раздалечаване може да стане, ще го видя утре и ще пиша, може и да греша.
Поздрави!
malgitobi - специалист
kozl написа:
malgitobi написа:
kozl написа:
А без да допираш сондите някъде, колко показва?
0.006 V
Това 6 миливолта ли са? Аз изтървал ли съм някое пояснение :? Уреда с автоматични обхвати ли е или с ръчно превключване.
За тези 9 волта къде са сондите? В таблото или на някой от контактите?
И понеже има няколко кръгове, във всеки кръг ли има 9 волта :?
Да, с автоматични обхвати е. Нагласям го на променлив ток (V~) и едната сонда в нулата, другата във фазата на контакта.
Само че при измерването не съм била изключила всички предпазители. Изключила съм само този който меря. Те са два контакта един до друг към предпазителя на бойлера. Единият показва 9V, а другият 15V при изключен предпазител. Ако изключа ВСИЧКИ предпазители и напрежението изчезва. Обаче сега интересната част. Пъхам сондите в този контакт на бойлера при изключени ВСИЧКИ предпазители - 0V. Включвам един предпазител (друг кръг) и напрежението в контакта става - 2V. Включвам още едни кръг - 5V, още един - 10V.
Какъв според вас е проблемът и как може да се отстрани?

ПП: Другите контакти нямат този проблем, само при тези двата на бойлера.
kozl - майстор
Според мен това не е проблем. Вероятно се индуктира напрежение м-у кабелите, защото вървят един до друг. И най-слабия консуматор включен в контакта ще срине това напрежение.
hidrazin - майстор
malgitobi написа:
Какъв според вас е проблемът и как може да се отстрани?
Проблема е че нямате никакво понятие от това което питате.
Проблема лесно се отстранява като се захванете с нещо друго, нещо от което разбирате.
:partyman:
preslav - майстор
malgitobi написа:
kozl написа:
malgitobi написа:

0.006 V
Това 6 миливолта ли са? Аз изтървал ли съм някое пояснение :? Уреда с автоматични обхвати ли е или с ръчно превключване.
За тези 9 волта къде са сондите? В таблото или на някой от контактите?
И понеже има няколко кръгове, във всеки кръг ли има 9 волта :?
Да, с автоматични обхвати е. Нагласям го на променлив ток (V~) и едната сонда в нулата, другата във фазата на контакта.
Само че при измерването не съм била изключила всички предпазители. Изключила съм само този който меря. Те са два контакта един до друг към предпазителя на бойлера. Единият показва 9V, а другият 15V при изключен предпазител. Ако изключа ВСИЧКИ предпазители и напрежението изчезва. Обаче сега интересната част. Пъхам сондите в този контакт на бойлера при изключени ВСИЧКИ предпазители - 0V. Включвам един предпазител (друг кръг) и напрежението в контакта става - 2V. Включвам още едни кръг - 5V, още един - 10V.
Какъв според вас е проблемът и как може да се отстрани?

ПП: Другите контакти нямат този проблем, само при тези двата на бойлера.
И аз си купих нова играчка и сега я обследвам, по Коледа и Нова Година стават чудеса - понякога пътят към Стамбул минава през ЯмбУл. Не се втелявай, а извикай човек, който си разбира от работата - имам познат, който му се носи славата, че връзва жички на 220 Волта без да сваля бушоните, но в общия случай всеки ел-техник знае как да ти прекара цялата консумация през главния бушон на апартаментското табло.
Не ми отговори какво правиш на квартира като вече имаш собствен апартамент, било то и без собствен главен бушон - ама иначе снимките ти са супер, можеше и прибора си да снимаш как показва 6 хилядни от Волта - моят под един Вол. не го търси!
malgitobi - специалист
Оказа се, че има още един такъв контакт, който е скрит в спалнята зад раклата. Той е на друг предпазител (не е към бойлера) и показва 6.5V при изключен предпазител.
Всички други контакти показват 0.5V, когато са на изключен предпазител.
Просто искам да знам дали това е проблем, или както казвате индукция, защото тока е опасно нещо, а както казах живея в ново жилище от 2 години и не съм сигурна какво е състоянието на инсталацията, а от Нова година съм безработна и не мога да си позволя на този етап да викам електротехници (чисто финансово), имам и малко дете. Просто се тревожа за безопасността си и на своето дете. Нали затова и форумът се казва "направи сам".
Изключително съм Ви благодарна за всичката помощ, която ми оказвате, за всичките знания, които придобих и за позитивното и приятелско отношение, въпреки че задавам въпроси, които вероятно звучат глупаво, но толкова ми е компетентността в техниката и правя всичко възможно, за да се обогатя откъм такива знания... чета и електротехнически статии в интернет, но някои неща просто не успявам да ги разбера, а за други ме е страх да пробвам преди да се допитам до специалисти като вас, до хора, които са го правили и знаят много, много повече от мен като теория и като практика.
Благодаря Ви отново и моля да ми простите, ако Ви изнервям или сте се почувствали обидени по някакъв начин от постовете ми.
Andri01 - майстор
Не пишеш от кой край си? Ако случайно си от Варна,мога да ти помогна.:)
malgitobi - специалист
Andri01 написа:
Не пишеш от кой край си? Ако случайно си от Варна,мога да ти помогна.:)
От Велико Търново съм.
Andri01 - майстор
Съжелявам,малко съм далечко :(. Хубаво е човек да пише от къде е/освен ако няма някаква причина за противното/, може да има колега от сайта на близо,който да помогне. Просто от добра воля.

Тема "Трябва ли да има бушон в таблото?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: