Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
malgitobi - специалист
preslav написа:
Виждам, че със снимките се справяш добре - ако свалиш черния капак на таблото и снимаш връзките под него ще стане ясно какво е творено. Капакът се сваля много леко и безопасно като се развият двете винтчета в краищата, едното ми се струва пломбирано (онова до бялата порцеланова чашка), но пломбата не е проблем за ответката.
Автоматичният предпазител от линка ми се струва 25 Амперов т.е. непригоден за целта, а не съм виждал 50 Амперови предпазители от този тип (не казвам, че няма, казвам, че не съм виждал).
Според мен е важно да има такъв главен предпазител вътре в жилището - добавя сигурност при евентуални ремонти, а освен това е бързодействащ и много често 50 А предпазител изгаря по-бързо от 16 А автоматичен като твоите. В таблото с електромерите са предвидени предпазители, които са лесно достъпни и не е нужно да се вика енергото при всеки ремонт - просто трябва да се огледаш и ще ги видиш, а от там остава да откриеш кой е твоя, ако не е белязан си го бележиш.
Не е редно обаче да се разчита само на предпазителя при елктромерите, докато работиш в апартамента си всеки може да дойде и да го вдигне, това е една от причините да имаш главен предпазител и в апартаментското табло.
Както вече ти казаха добре е ако предпазителят при електромерите е 63 А, в таблото на апартамента да се сложи 50 А.
Патрончето се слага така, че пъпката, която не се вижда на снимката (позиция 1 на твоята картинка), да се вижда през стъклото на чашката - при изгаряне на бушона тази пъпка пада и имаш бърза индикация, че нещо се е случило. Патрончетата струват стотинки и не си заслужава (опасно е) да им се сага жичка, просто се сменят с ново патронче т.е. като си купуваш си купуваш две и винаги ще е имаш резервно под ръка.
Хубав е съвета поправките по таблото да се извършат от разбиращ човек, човек който знае какво прави - при добре свършена работа дооборудването на таблото ще е веднъж за цял живот т.е. жълти стотинки за целия период на безопасна експлоатация/
Ти защо живееш на квартира като си имаш собствено жилище???
Ще отворя апартаментното табло и ще го снимам, но се притеснявам, че дори и да се види какъв е проблемът, предполагам няма да може да се коригира без да се спре тока от етажното табло или греша?
kozl - майстор
Ako има етажно. При нас, а и при доста други сгради етажното е само на партера за всите етажи.
krasi92 - майстор
Задължително трябва да се спре тока ако искаш да променяш нещо по таблото но ако на етажа има опция за спиране на тока според мен няма смисъл да се променя сегашното положение.За да се подмине главния в апартаментното табло почти сигурно основата му е дефектирала и ще трябва и тя да се подмени.
malgitobi - специалист
А можете ли да ми кажете защо като изключа всички предпазители на апартаментното табло и измеря с мултиметъра напрежението при напълно уж спрян ток... ми показва цели 9 волта???
kozl - майстор
А без да допираш сондите някъде, колко показва?
malgitobi - специалист
kozl написа:
А без да допираш сондите някъде, колко показва?
0.006 V
muhala - майстор
FM STEREO написа:
Ето как съм преработил старото си табло с подмяна на предпазителите с автоматични и свързване на нулевите проводници с помощта на винтови клеми.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Kw7j014923E[/youtube]
Виждам, че кабелите на инсталацията са ПКИ. Не бъркам, нали ?
Това предполага тръби в стената, в които вървят кабелите. Сменяй ги.
FM STEREO - специалист
Да,така е всичко е в тръби, които не позволяват изтеглянето на трети проводник поради това,че диаметърът им не позволява а и когато реша да я сменя ще изкъртя всичко и ще я направя наново, инсталацията е правена преди повече от 40години от баща ми лека му пръст(беше електротехник), тогава така се е правило всичко двупроводно, по принцип много не я товаря, но на съседите, къщата ни е близнак, те са ми роднини, там също е правена от баща ми и там се товари много повече, понеже и двата етажа са обитаеми и до сега проблеми не е имало. Това лято ми предстои ремонт на банята и ще пусна трижилен кабел от таблото до бойлерът и нов кръг за кухнята. Относно таблото имам гребен 63А и от него ще сложа на редовите клеми на нулата и на ап-тата.
hidrazin - майстор
FM STEREO написа:
...имам гребен 63А и от него ще сложа на редовите клеми ...
Тва май трудно ще стане... :?
:partyman:
kozl - майстор
malgitobi написа:
kozl написа:
А без да допираш сондите някъде, колко показва?
0.006 V
Това 6 миливолта ли са? Аз изтървал ли съм някое пояснение :? Уреда с автоматични обхвати ли е или с ръчно превключване.
За тези 9 волта къде са сондите? В таблото или на някой от контактите?
И понеже има няколко кръгове, във всеки кръг ли има 9 волта :?

Тема "Трябва ли да има бушон в таблото?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: