• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Slayer666 написа:
Може и да се съберат в мазето!
Може. ако преди това цената не те събори... :-D
:partyman:
engineer - специалист
еее основния въпрос беше "какви да са батериите?". ами поне трима човека ти казаха какви трябват и какви не стават. има едни такива хора, които задават въпрос докато получат отговора, който очакват. ами не става така.
като знаеш толква много, ми направи си акумулаторите със зелева чорба. дори и панелите можеш сам да си изработиш от стари CD-та. ето така става:
https://www.youtube.com/watch?v=Iix7TxquHR8
при добре разчетена система можеш да вадиш по 2-3 киловата от декар.
и хич не се връзвай на коментари от типа "ама това няма как да стане", "ама това ще е много скъпо" и т. н.
и да запомниш: няма нещо което не може да бъде направено.

иииии би ли описал как точно учавства Трансформаторът?
elpunto - помощник
Здравейте всички форумци !
Имам някакъв опит с монтажа и експлоатацията на Фото Волтаични (ФВ) панели, както и с инвертори.
Мисля, че ще е от полза.

Вече четвърта година както на покрива на къщата ми в Банкя монтирах 8 бр. ФВ панели с обща мощност 2000 Wp (ват пик).
След това добавих инвертор 4 кВТ и пакет батерии 4 бр. 12V / 180 Ah тягови с електролит на Монбат.
Така вече трета година имам Домашна Фото Волтаична Ел. Централа (ДФвЕЦ).
Моята ДФвЕЦ произвежда ток пълна синусоида 220 V 50 Hz, токът е САМО за собствена употреба, централката
НЕ може да връща ток в мрежата.

Какво мога да кажа за моята ДФвЕЦ и за домашните ФВ ел. централи ?
Мощност от 2000 Wp за едно домакинство от 3 - 4 души е малка.Мощност от 3000 - 5000 Wp е достатъчна да захранва всички ел.уреди
без отоплението.Инвертор от 4 - 5 кВт е достатъчен за едно домакинство, ако мощността е малка, може да се добави още един,
който да работи в паралел и синхрон с първия.Пакетът батерии трябва да е с капацитет поне 10 кВт/ч, най добре е 20 кВтІч.

ДФвЕЦ работят надежно в сняг, студ, дъжд и пек.Достатъчно е да има само дневна светлина и централката работи.
Когато ФВ панели са покрити със сняг, ток няма :sad: . . . снегът трябва да се почисти . . . :sad:
Лятото имам излишък от ел. енергия :o а през зимата недостиг :sad: . . . така е за съжаление с моята ДФвЕЦ.
Не мога да "складирам" или продам излишната ел. енергия, а недостига от ток компенсирам с тока от ел. мрежа.
Но вече трета година нямам дори 1 минута аварийно прекъсване на ток, което за Банкя е малък рекорд . . . :)
Antonii - майстор
Това което сте направил с вашата ДФЕЦ е принципно максимума който може да се постигне тук в БГ.
Единственото нещо по-добро от вашето е да запаралелите централата с мрежата на ЕРПто и нея да я ползвате като акумулатор. Така излишъка през лятото може да го използва през зимата.
Но за съжаление този вариянт тук в БГ си е мисия невъзможна, макар и по закон да е разрешен.
А като цена на квтч ел. енергия колко ви струва това удоволствие?
turbocharged - специалист
Може ли домашна фотоволтаична система да работи в паралел със захранването от ЕРП?
т.е. като няма достатъчна мощност фотоволтаика остатъка да се добавя от мрежата на ЕРП.
За продаване на ел. енергия на ЕРП разбрах че не става.
hidrazin - майстор
Може стига инверторът ти да е ON GRID и да няма възможност да работи в островен режим - демек да не може да работи самостоятелно когато няма ток.
Освен това трябва да се вземат мерки в никакъв случай да не връщаш енергия в мрежата.
Е, освен ако не те бърка че ще я платиш като консумирана...
:partyman:
Andri01 - майстор
...или да утрепеш някой...
elpunto - помощник
turbocharged написа:
Може ли домашна фотоволтаична система да работи в паралел със захранването от ЕРП?
т.е. като няма достатъчна мощност фотоволтаика остатъка да се добавя от мрежата на ЕРП.
За продаване на ел. енергия на ЕРП разбрах че не става.
turbocharged инверторът на моята ДФвЕЦ е интелигентно устройство.Той има няколко режима на работа.
Настройката на режимите става от домашния ми комп.Аз ползвам основно два режима :
- летен
- зимен

При летния режим инверторът черпи енергия в следната последователност :
1. От ФВ панели
2. От акумулаторите, когато няма достатъчно ток от ФВ панели се добавя ток от акумулаторите
т.е източникът е ФВ + акумулатори.Когато няма слънце нощем се черпи ток само от акумулаторите.
3. От ел. мрежа, когато няма слънце и батериите са разредени под 45 V (това ниво се настройва от мен)
инверторът черпи ток САМО от ел. мрежа.Инверторът НЕ МОЖЕ да черпи ток едновременно от ФВ панели и
ел. мрежа.

Разбира се има доста варианти но инверторът сам подбира режима на работа.
Аз само го наблюдавам от комп. и виждам че се справя добре.Превключването от един източник на друг става
за няколко msec. и то НЕ влияе на домашните ел. уреди по никакъв начин.

При зимния режим инверторът черпи енергия така :
1. От ФВ панели
2. От ел. мрежа когато няма достатъчно слънце или нощем

При зимния режим батериите винаги са заредени на 80 - 100 % от слънцето или от мрежата.
Ако няма слънце и мрежата падне, тогава инверторът черпи ток от батериите.
Идеята е, къщата винаги да има ел. захранване за да може газовият котел или слънчевата инсталация
за парно отопление да работят безаварийно и къщата да се отоплява през зимата без прекъсване.
Тази схема работи вече трета година добре.

През отоплителните сезони 2015 - 2016г., 2016 - 2017г. и 2017 - 2018г. нямам прекъсване на отоплението
поради спиране на тока.За съжаление в Банкя през най студените зимни дни, например януари 2017 г.
токът често спираше с часове, а това при Т* -10* или -15*C е твърде рисково.
Моята ДФвЕЦ работи като един централен UPS и аз дори не усещам аварийното спиране на тока. :)
turbocharged - специалист
Благодаря за разясненията. Ще пробвам да обясня по-подробно какво ми се върти в главата като ДФЕЦ.
Основно ме интересува за през лятото заради климатиците и помпите, зимата нямам голям разход. Обикновенно нямам включени мощни консуматори и съм под 1 kW, но има моменти когато натоварваме мрежата доста. Пералня и сушилня заедно, ютия или фурна, два-три и повече климатика и още нещо. Ако имам фотоволтаична която да покрива пикова мощност трябва да е много мощна и скъпа съответно. Мислех си за нещо към 3-5 kW колкото като е много топло да захранва на климатиците, вечер да захранва осветлението и дребни уреди на акумулатори пък като имаме сериозен разход да включва и ЕРП да помага.
elpunto по твоята схема как ще се държи системата при пиково натоварване. Примерно имаш заряд в акумулаторите и може да ти захранва 1 или 3 kW, но разхода е по-голям. Превключва на мрежа и докато не падне мощността не връща на фотоволтаика ли?

Мога да включа ДФЕЦ само на кабела който захранва къщата. Вътре нямам възможност да правя нова инсталация.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12

Тема "Слънчеви централи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: