• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen6703 - майстор
Трябва да направи избор в каква сфера ще се реализира, дали ще е икономика или ще е електротехника... дали ще е нещо друго.
Електротехниката не е само връзване на жици. При електротехниката има образователен ценз, стаж, квалификационни групи...иска си учене и практика.
Реши ли, че няма смисъл от електротехниката, винаги може да стане магазинер в банка, за там не се искат кой знае какъв опит и какви знания да купуваш и продаваш пари. Преди години изобщо не се искаше и висше икономическо образование да станеш касиерка в банка, а имах позната и кредитен инспектор с българска филология :)
Хубавото при него е, че е млад и живота е пред него. :partyman:
fbr - майстор
С каквото и да се захване, не трябва да чака края на работното време.
plamen6703 - майстор
При оперативното обслужване електротехническият персонал образно казано няма работно време. :partyman:
hidrazin - майстор
Чл. 82.
(1) Дежурството на оперативния персонал се изпълнява по график, изготвен от ръководителя на обекта и утвърден от работодателя или упълномощено от него длъжностно лице.
(2) Промяна в утвърдения график за дежурство се извършва само от лицето, което го е утвърдило.
(3) Размяна на дежурен персонал по работни места се извършва по ред, определен с вътрешна инструкция.
(4) Забранява се дежурство в продължение на две последователни смени, освен при ликвидиране на аварии с извършване на оперативни превключвания или невъзможност да бъде предадена смяната на следващия дежурен.
:partyman:
Благодаря на всички за помощта, с голям интерес прочетох всички мнения.
Ами в крайна сметка реших, че ще последвам мечтата си и ще завърша и електротехника (колебая се между Габрово и Русе). Ще се хвана на някаква работа, за да се издържам и да си плащам обучението (нещо по-обикновено).
С икономиката нещата не са никак лесни, а да станеш "продавачка" в банката или както обичат да му казват "фронт-офис" никак не е лесно. Поне не и за мъжкия пол. И тази професия, както и много други се феминизира изцяло.
За счетоводител пробвах на едно място и след 2 месеца шефа ми каза "конкурентите си накупиха джипове от ДДС, а ти знаеш само как да го внасяш". Общо взето искаше от мен да върша много неща, които не са законосъобразни, а отговорността и подписа на документите са мои.
А той беше единственият, който ме взе на работа без стаж, защото като завършиш университет, навсякъде чуваш само "ще ви се обадим" и "съжалявам, но нямате стаж". В крайна сметка човека ме взе, защото искаше някой да му изпере мръсните пешкири. Но това е друга тема, в която няма да се впускам. Напуснах, разбира се, и вече 6-ти месец откак не работя при него не спирам да получавам заплахи по телефона под формата на обаждания, на смс-и и имейли. Поне веднъж на 2 седмици се сеща за мен. А като се засечем на улицата става страшно...
Полицията естествено ми отказа съдействие, пусках си жалбата и дотам. Предложиха ми да заведа дело и да го съдя, да си извадя ограничителна заповед и т.н., което не ме устройва, и така едвам свързвам двата края, какво остава да водя дела и да плащам на адвокати (кръвопийци).
А от ученик още ми харесваше да се занимавам с ремонт и поправки на домакински уреди, да сменям контакти, ключове и да си вържа разни прости схемички. И ми се струва, че ако си бях вървял по този път (на електротехниката и електрониката) животът ми щеше да е съвсем друг... без заплахи, без да се чудя как да си платя сметките и да си купя елементарни неща и т.н.
Нямам желание да забогатявам и не това е причината да искам да стана електротехник, просто искам честна работа, дори и с ниско заплащане, но да ми доставя удовлетворение и да знам, че си изкарвам парите честно и не се занимавам с престъпници.
Благодаря ви за подкрепата, не можете да си представите колко много значи за мен всичко, което написахте, вдъхнахте ми кураж и определено ми дадохте информация, която ми беше нужна. Благодаря ви отново!
hidrazin - майстор
Viktor90 написа:
...А той беше единственият, който ме взе на работа без стаж, защото като завършиш университет, навсякъде чуваш само "ще ви се обадим" и "съжалявам, но нямате стаж"...
Абе да не те отчайвам но и в електричарското поприще също ги има подобни неща.
Разбира се има и такива които биха взели и "новобранец" но са малко.
При нас взехме преди няколко години на работа студент който още не беше завършил и му трябваха още две години.
Миналата година по стечение на разни обстоятелства (и не най на първо място финансови) замина в чужбина.
На негово място пак си избрах човек който беше завършваше в Габрово но имаше само да си вземе няколко изпита до диплома.
Доволен съм от него - поне за сега.
Много тъпи работодатели има у нас. В един такъв екип трябва да има от различни възрастови групи и те взаимно се допълват.
И друго - като си вземеш току що завършил, може да го моделираш така, че да ти стане много добър специалист.
Много зависи от работодателя и от екипа за добрата работа. А твърде често работодателите тва не го проумяват.
Трябва да се наблегне и на допълнителна квалификация а не само на минималното което се изисква.
Успех!
:partyman:
P.S. Независимо от всичко, ако решиш да учиш електротехника, наблегни и на практика.
Най-тъпото нещо е електроинженер дето не мое да върже една лаМба... Трябва и електроника, и компютърна грамотност...
Днешно време електротехниката и енергетиката вече са доста тясно свързани и с компютри, и с електрониката...
Andri01 - майстор
Най-хубавото нещо в живота е,да си направиш хобито професия! А при електротехника всеки ден излизат нови неща и това е интересното за човек обичащ занаята си.
Упорство и успех в начинанието!
velas - специалист
Viktor90 написа:
А от ученик още ми харесваше да се занимавам с ремонт и поправки на домакински уреди, да сменям контакти, ключове и да си вържа разни прости схемички.
Като ученик и аз бях така (сигурно и доста хора тук). Учих, завърших средно-специално, работих и на държавно и на частно и собствен бизнес...но сега работя съвсеееем друго нещо и въпреки 42-те ми години, доразвивам висшето си образование в сфера, която е Пазарна и актуална.

Позамисли се какво можеш да направиш с висшата си специалност, а електротехниката можеш да си я оставиш като хоби.
Ако добавиш маркетинг към икономическа специалност се получава интересна компетентност, която е доста добре платена. Залагай на студентските практики, европрограми, контакти с работодателите и ще се получи.
Успех!
radius - майстор
Все едно гледам себе си. Завършил съм МГ, после счетоводство бакалавър и магистър ( накрая и ТУ), но не защото са ме натискали нашите, а икономиката беше модерна тогава. А от малък съм с чука и поялника. Телевизора го разглобявах скришно, да видя какво има вътре. После като тийнейджър много платки правих, естествено усилватели и периферия - филтри, защити и т.н. Па накрая учих 5+1 г икономика и в началото на всеки семестър, като видех какво ще учим, си казвах " Какво правя тук?". Даже и стипендия за успех взимах, но това е просто доказателство, че мога да запаметявам всичко, не че ми е било приятно.
След няколко години, видях че не става така номера и записах задочно ТУ. Там вече си дойдох на мястото, направо попивах материята, беше ми супер интересно, за разлика от колегите ;) . Изкарах бакалавър, после и магистър, успеха ми беше много висок - отличник на випуска, па макар и задочник. Заради успешното ми участие в научни проекти, ми предложиха и докторантура и преп.място, но не ме привлече заплащането и някои други неща. Не че кой знае колко ме промени ТУ, но ми помогна да намеря себе си, а и научих много неща, които са ме вълнували, а не съм имал обяснение за тях.
С всичко това искам да ти кажа, да не работиш нещо, което не харесваш, колкото и добре да е платено ( което специално за счетоводството не е изобщо сигурно дали е така).
Virtex - майстор
Имам леко съмнение, че автора на темата нещо "пързаля" аудиторията тук. Или поне е достатъчно технически грамотен :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Как да стана електротехник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: